O nas
Kontakt

Polscy rolnicy blokują główną autostradę w pobliżu granicy z Niemcami

Laura Kowalczyk

Polish farmers block roads with tractors in Kazun Polski near Warsaw, Poland, on Wednesday March 20, 2024

Rolnicy wściekli na biurokrację i konkurencję ze strony taniego importu z wybranych krajów od miesięcy protestują w całej UE.

W środę polscy rolnicy protestowali w całym kraju po zablokowaniu we wtorek przez traktory kluczowej autostrady na granicy polsko-niemieckiej.

Demonstracja w Świecku, niedaleko niemieckiego Frankfurtu, zmusiła niemieckie władze do skierowania ruchu z autostrady przed granicą, co skłoniło prawie 18 000 ciężarówek, które codziennie przejeżdżają tędy, do znalezienia alternatywnych tras między Berlinem a Warszawą.

Na autostradzie A2 prowadzącej do przejść granicznych Słubice i Kostrzyn przez blokadę mogły przejechać wyłącznie pojazdy uprzywilejowane.

Rolnicy twierdzą, że pozostaną tam do Wielkanocy lub nawet dłużej, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

Polska znalazła się w gronie krajów wiodących oskarżenia przeciwko bezcłowemu importowi po tym, jak polscy rolnicy zablokowali w lutym przejścia graniczne z Ukrainą, rozsypując ukraińskie zboże i paląc opony, w związku z nasileniem ogólnokrajowego protestu przeciwko importowi ukraińskiej żywności i polityce ochrony środowiska Unii Europejskiej.

Działanie to następuje po tym, jak prawodawcy UE zgodzili się w środę na odnowienie stawek importowych Ukrainy przy jednoczesnym dodaniu środków ochronnych w odniesieniu do produktów rolnych, takich jak zboża i miód, aby rozwiać obawy rolników z całego bloku 27 krajów.

Polski premier Donald Tusk powiedział, że Europa przechowuje obecnie ponad 20 milionów ton nadwyżki zboża, z czego 9 milionów ton nadwyżki znajduje się w samej Polsce.