O nas
Kontakt

Polscy rolnicy kontynuują protest na granicy z Ukrainą

Laura Kowalczyk

Ukrainian truck drivers wait to cross from Poland back into Ukraine in Korczowa, Poland in December

Wznawiają się długotrwałe demonstracje, podczas których polscy kierowcy ciężarówek wzywają rząd Donalda Tuska o pomoc.

Jak poinformował prywatny nadawca Polsat News, w czwartek polscy rolnicy wznowili blokadę przejścia granicznego Medyka z Ukrainą, protestując przeciwko przewidywanym podwyżkom podatków i żądając rządowych dopłat do kukurydzy.

Rolnicy zawiesili już swój protest na przejściu w południowo-wschodniej Polsce 24 grudnia po spotkaniu z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim.

Lider protestu Roman Kondrow powiedział Polsatowi, że rolnicy byli wówczas zadowoleni zarówno z Siekierskiego, jak i z wojewody, ale zabiegali o formalne pisemne porozumienie z rządem.

Kondrow powiedział Polsatowi, że choć Siekierski powiedział rolnikom, że ich żądania zostaną spełnione, premier kraju nie wydał jeszcze podpisanego oświadczenia.

„Chcemy podpisać dwustronne porozumienie” – powiedział Kondrow podczas czwartkowego przemówienia na konferencji prasowej.

„Jeśli coś takiego powstanie, protest zostanie zawieszony do czasu realizacji żądań” – dodał.

Od 6 listopada polscy kierowcy ciężarówek blokują także kilka przejść granicznych z Ukrainą, wściekli, że wejście ukraińskich produktów na rynek UE może źle wpłynąć na konkurencję.

Wzywają UE do przywrócenia systemu wzajemności, który wymaga od ukraińskich firm uzyskiwania zezwoleń na działalność w bloku.

W grudniu nowo wybrany premier Polski Donald Tusk oświadczył, że jego zdaniem Warszawa wkrótce będzie w stanie położyć kres protestom kierowców ciężarówek.