O nas
Kontakt

SpaceX oskarżone o bezprawne zwalnianie pracowników krytycznych wobec Elona Muska

Laura Kowalczyk

Nine SpaceX employees were fired after signing an open letter to Elon Musk.

Dziewięciu pracowników zostało zwolnionych po podpisaniu listu otwartego krytycznego pod adresem miliardera, dyrektora generalnego firmy, Elona Muska. Osiem z nich wnosi obecnie kroki prawne.

Amerykańska agencja pracy oskarżyła SpaceX o bezprawne zwalnianie pracowników, którzy napisali list otwarty krytyczny wobec dyrektora generalnego Elona Muska i stwarzający wrażenie, że działalność pracowników jest monitorowana przez firmę produkującą statki rakietowe.

Dyrektor regionalny amerykańskiej Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy z siedzibą w Los Angeles złożył w środę skargę, która łączy osiem zarzutów przeciwko SpaceX dotyczących nieuczciwych praktyk pracowniczych.

Sprawy mają związek z rzekomymi działaniami spółki po rozesłaniu pisma pracowników w czerwcu 2022 r.

W liście, oprócz innych obaw związanych z miejscem pracy, wezwano kadrę kierowniczą do potępienia publicznego zachowania Muska na X – platformie znanej wówczas jako Twitter – i pociągnięcia wszystkich do odpowiedzialności za niedopuszczalne zachowanie.

Działania Muska obejmowały lekceważenie postawionych mu zarzutów o molestowanie seksualne, czemu miliarder zaprzeczył.

„Jako nasz dyrektor generalny i najważniejszy rzecznik Elon jest postrzegany jako twarz SpaceX – każdy tweet wysyłany przez Elona jest de facto publicznym oświadczeniem firmy” – napisano wówczas w liście otwartym.

W liście odniesiono się również do działań Muska jako „częstego źródła rozproszenia uwagi i zawstydzenia”.

Zwolniono 9 pracowników

Jak wynika z dokumentów złożonych w listopadzie 2022 r. w imieniu jednego z pracowników w NLRB, łącznie dziewięciu pracowników zostało wkrótce zwolnionych z powodu udziału w piśmie, chociaż środowa skarga uwzględniła tylko ośmiu pracowników.

Jako nasz dyrektor generalny i najważniejszy rzecznik Elon jest postrzegany jako twarz SpaceX – każdy tweet wysyłany przez Elona jest de facto publicznym oświadczeniem firmy.

Pracownicy SpaceX

List otwarty do Elona Muska

Oprócz zwolnień w skardze zarzuca się SpaceX przesłuchiwanie innych pracowników w związku z listem, ogłaszanie, że pracownicy zostali zwolnieni za udział w piśmie i „zapraszanie pracowników do odejścia, jeśli nie zgadzają się z zachowaniem dyrektora generalnego Elona Muska”.

W skardze zarzuca się również, że niektórym pokazano zrzuty ekranu przedstawiające komunikację między pracownikami na temat listu, co „wywołało wśród pracowników (SpaceX) wrażenie, że ich chronione, wspólne działania są monitorowane”.

W odpowiedzi na skargę zarządu SpaceX pozwało w czwartek NLRB przed sądem federalnym. W pozwie stwierdzono, że NRLB ma „strukturę niekonstytucyjną”, a jej działania przeciwko spółce „niezgodne z prawem”.

Odnosząc się do skargi zarządu zawartej w pozwie, prawnicy SpaceX twierdzą, że list pracowników spowodował „znaczące odwrócenie uwagi pracowników SpaceX w całym kraju”.

Stwierdzono, że pracownicy zaangażowani w list zostali zwolnieni za naruszenie szeregu zasad firmy.

W czwartek Space X nie odpowiedziało natychmiast na prośby Associated Press o komentarz.

Ze środowego zgłoszenia wynika, że ​​firma z Hawthorne w Kalifornii ma czas do połowy stycznia na ustosunkowanie się do skargi. Złożona skarga stanowi pierwszy krok NLRB w kierunku rozstrzygnięcia sporu w sprawie tych zarzutów i uzyskania ugody.

Jeśli ugoda nie zostanie osiągnięta, rozprawa rozpocznie się 5 marca w Los Angeles.