O nas
Kontakt

Polska przedłuża prawo ukraińskich uchodźców do 30 czerwca

Laura Kowalczyk

Poland government

W obliczu obaw związanych ze zmniejszeniem budżetów pomocowych organizacje humanitarne połączyły siły, aby zaapelować o dalszą pomoc.

Polski rząd przedłużył prawo pobytu i pomoc dla ponad miliona ukraińskich uchodźców, ale tylko do 30 czerwca.

Rośnie obawa, że ​​budżety międzynarodowych organizacji pomocowych mogą zostać zmniejszone, ale ich wsparcie jest w dalszym ciągu bardzo potrzebne.

„Pomagamy ludziom w podatkach i zeznaniach, bardzo dużo emerytów przychodzi do nas z prośbą o pomoc, nawet najdrobniejszą, a ona jest bardzo potrzebna” – powiedziała Svitlana Kotova z Polskiego Centrum Pomocy i Informacji Prawnej.

„Uważam, że ta pomoc jest nadal ważna i nadal powinna być udzielana. Wojna się nie skończyła, nie skończyła się nawet w połowie” – dodała.

Biorąc pod uwagę niepewność sytuacji i liczbę bezbronnych uchodźców, agencja ONZ ds. uchodźców wraz z około 100 partnerami postanowili połączyć siły i wystosować apel o dalszą pomoc.

„Wspierać rząd w wykonywanej przez niego pracy, pomagać polskim społecznościom przyjmującym. W Polsce pozostaje obecnie ponad milion uchodźców, co powoduje pewne obciążenie usług socjalnych” – powiedział Kevin J. Allen, koordynator UNHCR ds. uchodźców w Polsce.

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy regulującej pobyt ukraińskich uchodźców w Polsce, która umożliwi im pozostanie w kraju, ale prawdopodobnie na innych warunkach.

Wanda Nowicka, posłanka Partii Lewicy stwierdziła, że ​​to dobry moment, aby ocenić aktualne, realne i niezbędne potrzeby uchodźców i wygnańców z Ukrainy.

„Po czerwcu nastąpi kolejny taki przegląd sytuacji. Być może są jakieś potrzeby, które już nie są aktualne, być może pojawiają się nowe i na tej podstawie rząd podejmie niezbędne decyzje” – powiedziała.

Tymczasem politycy w Polsce skupiają się na apelach o pomoc wojskową dla Ukrainy, co – jak podkreślają – jest obecnie kwestią kluczową.