O nas
Kontakt

Posiadacze paszportów w Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni, aby sprawdzili datę ważności po tym, jak setki osób przestały latać

Laura Kowalczyk

Posiadacze paszportów w Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni, aby sprawdzili datę ważności po tym, jak setki osób przestały latać

Pełny przewodnik po tym, ile miesięcy potrzebujesz w paszporcie, aby podróżować do UE, Azji, Afryki i innych najlepszych miejsc wakacyjnych.

Minęły prawie trzy lata, odkąd Wielka Brytania opuściła UE, ale wielu podróżujących do Wielkiej Brytanii nadal nie zdaje sobie sprawy z zasad ważności paszportów, które weszły w życie po brexicie.

Tego lata setki podróżnych przyłapano, gdy urzędnicy imigracyjni powiedzieli im, że w paszporcie nie zostało im wystarczającej liczby miesięcy. Długo oczekiwane wakacje zostały zrujnowane, gdy powiedziano im, że nie wolno im wsiąść do samolotu ani pociągu.

Aby mieć pewność, że nie zostaniesz przyłapany, oto wszystko, co musisz wiedzieć o nowych zasadach oraz o tym, czy nadal możesz używać swojego obecnego paszportu.

Jakie zasady obowiązują Brytyjczyków podróżujących do Europy?

Można założyć, że Twój paszport jest ważny do upływu daty ważności. Ale nie zawsze tak jest.

Przed Brexitem Brytyjczycy mogli podróżować do daty ważności paszportu włącznie. Jednak przepisy UE klasyfikują obecnie obywateli Wielkiej Brytanii jako „obywateli krajów trzecich”, co oznacza, że ​​zasady się zmieniły.

Jeśli posiadacz brytyjskiego paszportu chce odwiedzić UE, będzie potrzebował paszportu:

  • które zostały wydane w ciągu ostatnich 10 lat.
  • jest ważny przez co najmniej trzy miesiące od daty planowanego opuszczenia odwiedzanego kraju UE – zapoznaj się z poradami rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie.

Wymogi te dotyczą całej strefy Schengen, która obejmuje większość krajów UE oraz Szwajcarię, Norwegię i Islandię.

Chociaż obywatele brytyjscy mogą wjechać do strefy Schengen z trzymiesięcznym okresem ważności paszportów, rząd Wielkiej Brytanii zaleca, aby paszporty te były ważne sześciomiesięczne.

Dzięki temu posiadacz paszportu może podróżować przez 90 dni (maksymalna liczba dni bez wizy, jaką obywatel Wielkiej Brytanii może odwiedzić Europę w okresie sześciu miesięcy) i nadal wyjeżdżać z ważnym paszportem.

Jakie są wymagania paszportowe dla Brytyjczyków podróżujących poza UE?

Poza UE wymagania paszportowe mogą być jeszcze bardziej rygorystyczne.

Niektóre kraje – w tym wiele w Azji i Afryce – wymagają od obywateli Wielkiej Brytanii posiadania sześciomiesięcznego paszportu ważnego od daty wyjazdu. Do tej kategorii należą Chiny, Singapur i Egipt.

W innych krajach zasady są znacznie łagodniejsze. Na przykład w Japonii, Meksyku i Australii paszport musi być ważny tylko przez okres pobytu.

Sprawdź szczegółowe wymagania na stronie internetowej brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Canva / Pan Doomits
Stare i nowe paszporty brytyjskie

Jakie są zasady dotyczące ważności paszportów innych narodowości wjeżdżających do Wielkiej Brytanii?

Przy wjeździe do Wielkiej Brytanii, w przypadku dowolnego paszportu lub dowodu osobistego, zasady są mniej rygorystyczne. Na stronie internetowej rządu Wielkiej Brytanii podano, że paszport lub dowód osobisty musi być po prostu ważny „przez cały okres pobytu”.

Tutaj możesz sprawdzić, jakie dokumenty pozwolą Ci wjechać do Wielkiej Brytanii w zależności od Twojego obywatelstwa.

Ile czasu zajmuje wydanie nowego paszportu?

Jeśli data ważności Twojego paszportu zbliża się wielkimi krokami, możesz szybko złożyć wniosek o nowy.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że na uzyskanie nowego paszportu należy poczekać 10 tygodni.

W ubiegłym roku jednak setki tysięcy ludzi czekało znacznie dłużej.

Zeszłego lata sfrustrowani kandydaci w mediach społecznościowych dzielili się przerażającymi historiami o długich kolejkach i miesięcznych opóźnieniach.

„Po długim oczekiwaniu (i) nieudanej próbie odnowienia brytyjskiego paszportu z Aus syn złożył wniosek z Wielkiej Brytanii, czekał 14 tygodni, przegapił podróż” – napisała użytkowniczka Julie Wilson.

„Proszę nadać temu priorytet! Twój personel kazał mi przestać dzwonić, ponieważ to tylko opóźni problem!”

Wydaje się, że w tym roku sytuacja uległa poprawie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że w styczniu i lutym 99,5 procent wniosków paszportowych zostało rozpatrzonych w ciągu dziesięciu tygodni.

„Klienci powinni nadal mieć 10 tygodni i nalegam, aby składali wnioski w odpowiednim czasie, a nie w ostatniej chwili, aby uniknąć opóźnień” – powiedziała parlamentowi minister spraw wewnętrznych Suella Braverman.