O nas
Kontakt

Poważne renowacje prowadzą do nominacji do brytyjskiego Muzeum Roku 2024

Laura Kowalczyk

Young V&A, Museum of the Year Finalist, 2024. Image courtesy of Victoria and Albert Museum, London

Ogłoszono krótką listę brytyjskiego Muzeum Roku, skupiającą szereg instytucji, które niedawno przeszły gruntowną modernizację.

Muzea w Skipton, Dundee i Manchesterze dołączają do dwóch londyńskich galerii w wyścigu o tak pożądaną nagrodę Muzeum Roku. Nagrodzone przez Art Fund zwycięskie muzeum zabierze 120 000 funtów (140 000 euro), a pozostali nominowani otrzymają 15 000 funtów (17 500 euro).

Prowadzony od 2008 r. – jako nagroda Art Fund do 2012 r. – zwycięzcami są zarówno ogromne instytucje międzynarodowe, takie jak British Museum, jak i mniejsze, bardziej regionalne galerie, takie jak zawsze imponująca Hepworth w Wakefield.

W zeszłym roku zwycięzcą Muzeum Roku zostało Burrell Collection w Glasgow, które zostało ponownie otwarte w 2022 roku po gruntownym sześcioletnim remoncie, aby zaprezentować swoją światowej klasy kolekcję obejmującą 9000 obiektów, w tym jedną z najważniejszych kolekcji sztuki chińskiej w Wielkiej Brytanii.

Tegoroczni nominowani są nie mniej imponujący. Oto podsumowanie krótkiej listy na rok 2024, które zostanie ogłoszone 10 lipca w National Gallery w Londynie:

Muzeum Cravena – Skipton, North Yorkshire

Muzeum Cravena, finalista Muzeum Roku 2024

Muzeum Craven, położone w małym miasteczku Skipton w Yorkshire Dales, jest niesamowitym centrum kulturalnym osadzonym w pięknym ratuszu Skipton. Posiada przestrzeń wystawienniczą obejmującą kolekcję obiektów przedstawiających historię Craven, północnej dzielnicy średniowiecznej, od prehistorii po współczesność.

Muzeum Cravena, finalista Muzeum Roku 2024

Oprócz przestrzeni wystawienniczej w Muzeum Cravena znajduje się także zabytkowa sala koncertowa oraz przestrzenie edukacyjne i społeczne. Otwarty po raz pierwszy w 1928 r., został zamknięty w 2018 r. z powodu gruntownego remontu. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2021 roku i od tego czasu kwitnie.

Sztuka współczesna w Dundee – Dundee

Dundee Contemporary Arts, finalista Muzeum Roku 2024

Dzięki szerokiej ofercie programów Dundee Contemporary Arts (DCA) jest jednym z najlepszych miejsc w Szkocji do kontaktu ze sztuką. W kompleksie DCA znajdują się przestrzenie wystawiennicze, kino i centra edukacyjne.

Dundee Contemporary Arts, finalista Muzeum Roku 2024

W ciągu ostatnich dwóch lat DCA prezentowało wystawy pięciu współczesnych artystów, prezentując w swoich przestrzeniach malarstwo, rzeźbę, ruchomy obraz i instalacje. Odbył się także Art Nights Dundee, jeden z największych festiwali sztuki współczesnej odbywający się poza Londynem, przyciągający 15 000 gości.

Muzeum Manchesteru – Manchester

Muzeum Manchesteru, finalista Muzeum Roku 2024

Kolejne z niedawno odnowionych muzeów na liście. 130-letnie muzeum mieszczące się na Uniwersytecie w Manchesterze zostało zamknięte w 2021 roku z powodu przebudowy. Po ponownym otwarciu w 2023 r. udostępniła swoją kolekcję liczącą 4,5 miliona pozycji nowym odbiorcom za pośrednictwem nowych galerii, obiektów dla zwiedzających i programów.

Muzeum Manchesteru, finalista Muzeum Roku 2024

Jako jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów poza stolicą, dzięki nowej renowacji Muzeum Manchesterskie jeszcze bardziej zwiększyło liczbę odwiedzających, czyniąc je istotną częścią kulturowego krajobrazu północy.

Narodowa Galeria Portretów – Londyn

Narodowa Galeria Portretu, finalistka Muzeum Roku 2024.

Otwarta po raz pierwszy w 1856 r. i działająca w tym samym miejscu od 1896 r. National Portrait Gallery w Londynie jest uważana za pierwszą galerię na świecie zajmującą się portretem. Od samego początku w galerii znajdowały się obrazy, fotografie i wiele innych mediów szczegółowo przedstawiających portrety Brytyjczyków i ważnych brytyjskich osobistości kulturowych.

Narodowa Galeria Portretu, finalistka Muzeum Roku 2024.

Galeria przeszła jedną z największych modernizacji w swojej długiej historii, kiedy została zamknięta w 2020 r. Podczas ponownego otwarcia w zeszłym roku Narodowa Galeria Portretów pochwaliła się 50 nowymi portretami, skupiając się na zwiększeniu różnorodności swojej ekspozycji dla publiczności, obecnie post -1900 prac to 48% kobiet, a 11% wszystkich prac to prace mniejszości etnicznych – wzrost z 3%.

Młoda V&A, Muzeum Wiktorii i Alberta – Londyn

Young V&A, finalista Muzeum Roku 2024. Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Young V&A, dawniej znane jako Muzeum Dzieciństwa V&A, zostało pierwotnie założone w 1872 roku. Zlokalizowane w Bethnal Green, z dala od głównej siedziby V&A w South Kensington, Young V&A zajmuje się prezentacją obiektów zarówno dla dzieci, jak i przez dzieci.

Young V&A, finalista Muzeum Roku 2024. Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Przeszło również gruntowny remont i zostało ponownie otwarte w 2023 r. po inwestycji o wartości 13 milionów funtów, która miała na celu przekształcenie go w „najradośniejsze muzeum świata”. Istnieją trzy stałe galerie – tematyczne: Play, Imagine i Design – a także nowe pomieszczenia na wystawy czasowe i pracownie edukacyjne.

Nagrody Europejskiego Muzeum Roku

Ogłoszenie Brytyjskiego Muzeum Roku następuje tuż przed ogłoszeniem zwycięzców Europejskich Nagród Muzeum Roku (EMYA).

Konferencja EMYA i ceremonia wręczenia nagród odbędą się w Portimão w Portugalii przez pozostałą część tygodnia (1–4 maja). Uważana za najważniejszą nagrodę w swojej branży, ponad 60 muzeów przeszło rygorystyczną komisję sędziowską, która wyłoniła aktualną listę nominowanych.

W sobotę 4 maja zostanie ogłoszony ogólny zwycięzca, co będzie kulminacją konferencji branżowej, w której weźmie udział około 300 czołowych muzealników.

Zeszłorocznym zwycięzcą zostało Walenckie Muzeum Etnologiczne w Walencji w Hiszpanii. Nagroda Muzealna Rady Europy trafiła do Muzeum Robotniczego w Kopenhadze w Danii, a nagrodę Kennetha Hudsona odebrało Muzeum 23,5 Hrant Dink Site of Memory w Türkiye.

W innych kategoriach stanowisko archeologiczne Vani w Gruzji zdobyło nagrodę Silletto, Chillida-Leku w Hiszpanii zostało nagrodzone Nagrodą Muzeum Portimão, a Szwajcarskie Muzeum Rolnictwa zdobyło Nagrodę Muzeum Meyvaert za zrównoważony rozwój.