O nas
Kontakt

Pożary na Maui: ekipy ratujące zwierzęta ratują zwierzęta z popiołów po pożarach na Hawajach

Laura Kowalczyk

Pożary na Maui: ekipy ratujące zwierzęta ratują zwierzęta z popiołów po pożarach na Hawajach

Gdy ludzie uciekali przed ogniem, zwierzęta też. Niektóre pojawiły się ze śladami ucieczki, ale tysiące pozostają zagubione.

Pies z tylnymi łapami zabandażowanymi ciasno od łapy do biodra skomlał z bólu przez plastikowy stożek medyczny, a jego klatka piersiowa unosiła się i opadała szybko w płytkich oddechach.

Zwierzę jest jednym ze zwierząt domowych i ludzi noszących ślady ucieczki przed dymem i płomieniami pożarów na Hawajach, które pochłonęły ponad 100 ofiar śmiertelnych i zdziesiątkowały historyczne miasto.

„Widzieliśmy zwierzęta przechodzące przez nasze schronisko z poważnymi poparzeniami” – mówi Katie Shannon, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Maui Humane Society. „Widzieliśmy psy, które zasadniczo miały spalone łapy do kości. od ucieczki przed ogniem”.

Najbardziej śmiercionośny pożar lasu w USA od ponad 100 lat spowodował, że setki psów, kotów i innych zwierząt domowych zginęło, zostało rannych lub zabitych.

Szacuje się, że około 3000 zwierząt z Lahaina pozostaje zaginionych, według Maui Humane Society, które próbuje teraz połączyć zwierzęta domowe z właścicielami i leczyć wiele zwierząt, które przybyły do ​​klinik, owinięte w koce zakrywające rany.

„Mieliśmy kurczaki, nierozłączki, świnki morskie, króliki, psy, koty” — mówi Shannon. „Mamy tu nawet świnię”.

Katie Shannon/Maui Humane Society za pośrednictwem AP
Ranny ptak jest leczony w Maui Humane Society w Lahaina na Hawajach.

Uratowane zwierzęta z Hawajów są leczone z powodu oparzeń

Napędzane suchą trawą i napędzane silnymi wiatrami z przechodzącego huraganu pożary rozprzestrzeniały się z prędkością 1,6 km na minutę w jednym obszarze. Ludzie byli zmuszani do szamotaniny i ucieczki w przerażających ucieczkach, które później przekazywali członkom rodziny, którzy czekali w agonii, aby dowiedzieć się o ich losie.

Historie zwierząt zostały jednak opowiedziane przez uszkodzenia ich ciał.

Przybył kot z przypaloną sierścią i plamami po oparzeniach nóg. Kurczak potrzebował obu spalonych pazurów owiniętych grubą, niebieską taśmą medyczną.

Pracownik kliniki użył pęsety chirurgicznej do delikatnego usunięcia resztek z łap psa, podczas gdy inny technik trzymał głowę psa, pocierał szyję delikatnymi pociągnięciami kciuka i spokojnie mówił do ucha zwierzęcia.

Oni byli szczęściarzami. Na ulicy Maui znaleziono zwęglone ciało psa.

Katie Shannon/Maui Humane Society za pośrednictwem AP
Ranny pies jest leczony w Maui Humane Society w Lahaina na Hawajach, 9 sierpnia 2023 r.

Zespoły ratownicze kontynuują poszukiwania zwierząt pośród zniszczeń

Gdy dym się rozwiewa, a urzędnicy badają zakres strat i zniszczeń, obrońcy dobrostanu zwierząt współpracują z Departamentem Policji Maui, aby wejść na obszar spalonego terenu w poszukiwaniu zagubionych, rannych lub martwych zwierząt.

„W miarę jak te obszary będą się rozszerzać, będziemy mogli rozszerzyć zakres naszych usług” – powiedziała Lisa Labrecque, dyrektor generalny Maui Humane Society, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dziesiątki stacji dokarmiania zaopatrzonych w żywność i wodę zostało ustawionych w celu wyciągania przerażonych zwierząt z ukrycia, aby można je było śledzić i transportować do schroniska, gdzie personel weterynaryjny leczy zarówno oparzenia, jak i przypadki wdychania dymu.

Znalezione zwierzęta są sprawdzane pod kątem identyfikacji i skanowane pod kątem mikroczipa, aby można było skontaktować się z właścicielami. Maui Humane Society poprosiło, aby nie przenosić ani nie niszczyć zmarłych zwierząt, aby można je było skatalogować i sprawdzić pod kątem identyfikacji.

„Ale to dopiero początek” — mówi Shannon. „Ludzie muszą zrozumieć, że jesteśmy w środku tego. I wiesz, nadchodzi trudna rzeczywistość”.