O nas
Kontakt

Poznaj firmę wykorzystującą wyrzucone muszle ostryg, aby obniżyć koszty energii i zapewnić chłód we francuskich budynkach

Laura Kowalczyk

Poznaj firmę wykorzystującą wyrzucone muszle ostryg, aby obniżyć koszty energii i zapewnić chłód we francuskich budynkach

Firma Cool Roof France znalazła innowacyjny sposób wykorzystania 130 000 ton ostryg odpadowych produkowanych co roku we Francji.

W miarę jak fale upałów w dalszym ciągu pieką Europę, wielu z nas szuka tanich i innowacyjnych sposobów na zapewnienie chłodu w naszych domach i miejscach pracy.

Chociaż klimatyzacja często okazuje się skuteczna, jej koszty środowiskowe dodatkowo przyczyniają się do kryzysu klimatycznego.

A co jeśli spojrzymy w przeszłość i inne części świata w poszukiwaniu inspiracji i zaczniemy malować nasze dachy na biało?

„Ta technologia jest właściwie dość stara, ale jest dość innowacyjna, ponieważ jest tak techniczna” – mówi Julien Martin Cocher, zastępca dyrektora generalnego Cool Roof France.

Ale czy posiadanie białego dachu naprawdę sprawia, że ​​w budynku jest chłodniej?

Co to jest farba dachowa z muszli ostryg?

Misją Cool Roof France (CRF) jest obniżanie temperatury otoczenia wewnątrz budynków w sposób zrównoważony i opłacalny.

Tradycyjna farba składa się z wapnia, rozpuszczalnika i wody.

We Francji co roku wyrzuca się ponad 130 000 ton muszli ostryg. CRF pobiera kilka ton tych odpadów i wykorzystuje zewnętrzną część skorupy – wykonaną z wapnia – do zastąpienia tradycyjnego wapnia w farbie.

Fajny dach Francja
Zewnętrzna część muszli ostryg składa się z wapnia.

„Ostryga miała na początku po prostu wykorzystać odpady, które dość łatwo znajdujemy w zachodniej części Francji, i zastąpić wapń, który zwykle znajdujemy (w farbie)” – wyjaśnia Julien.

Innowacyjny zespół naukowców wkrótce odkrył, że muszla ostrygi maksymalizuje wydajność farby i zwiększa jej trwałość.

Czy biała farba może sprawić, że mój dom będzie chłodniejszy?

Wzbogacona w ostrygi, termorefleksyjna farba dachowa CRF jest nakładana w trzech warstwach. Pierwsze dwie warstwy sprawiają, że jest to produkt trwały, który posłuży około 20 lat.

Dodając trzecią warstwę, farba jest w stanie odbijać 90 procent promieni słonecznych od budynku.

Powoduje to obniżenie średniej temperatury o sześć do siedmiu stopni Celsjusza.

„Zazwyczaj firmy korzystają z prądu przemiennego, a kiedy korzystają z prądu przemiennego, oznacza to, że jeśli obniżymy temperaturę, uda nam się zmniejszyć zużycie prądu przemiennego.

„Redukując zużycie, zmniejszamy również zużycie energii przez klimatyzację” – dodaje Julien.

„Oznacza to, że kiedy mamy minus sześć, minus siedem stopni Celsjusza, udaje nam się wykazać, że uzyskujemy od 30 do 50 procent mniejsze zużycie energii, co jest ogromne”.

Fajny dach Francja
Cool Roof France jest w stanie pomalować dach o powierzchni 10 000 m² w ciągu jednego tygodnia.

Cool Roof France pomalował już wiele dachów sklepów, szpitali i biur, a rezultaty są zdumiewające.

We Francji firma ściśle współpracowała z policją i rządem przy malowaniu dachu jednostki obsługującej psy tropiące. Temperatura otoczenia w budynku została obniżona o 10 stopni Celsjusza.

W zeszłym roku szkoły w całej Europie zostały zmuszone do zamknięcia, ponieważ było zbyt gorąco, aby dzieci mogły przebywać w środku.

„Nie powinniśmy wpaść w taką sytuację” – mówi Julien.

„Dziś mamy 1 miliard urządzeń AC (klimatyzatorów). Szacujemy, że w 2050 r. możemy otrzymać 5 miliardów. Klimatyzacja to rozwiązanie, które powoduje ochłodzenie wnętrza budynku poprzez wytworzenie ciepła na zewnątrz. Zatem wszyscy jesteśmy pod wpływem tego rodzaju szalonego rozwiązania.

„Dzisiaj, przy białej farbie, jest to niezwykle inteligentne i łatwe do wdrożenia.”

Czy mogę pomalować dach na biało za pomocą Cool Roof France?

Obecnie Cool Roof France współpracuje głównie z firmami, szkołami i szpitalami, aby obniżyć temperaturę w budynkach wypełnionych setkami ludzi.

Jej pracownicy są w stanie pomalować dach budynku biurowego znacznie szybciej niż ten sam obszar w wielu domach.

Malowanie wielu dużych powierzchni dachowych na biało w środowisku miejskim pomaga zwalczać efekt miejskiej wyspy ciepła. Dzieje się tak wtedy, gdy miasta cierpią z powodu znacznie wyższych temperatur, ponieważ ciepło zatrzymują wysokie budynki i duże ilości asfaltu. Chłodzenie większych budynków może pomóc w obniżeniu ogólnej temperatury w mieście.

Ale nie martw się, jeśli podoba Ci się pomysł białego dachu dla Twojego domu (i lubisz majsterkowanie), CRF sprzedaje również na swojej stronie termorefleksyjną farbę dachową.

Używaj białej farby na dobre na całym świecie

Przy każdym malowaniu budynku firma Cool Roof France monitoruje i ocenia wydajność swojego produktu. Stale wprowadza innowacje, jeśli chodzi o malowanie.

Firma przeznacza również 10 procent swoich zysków na finansowanie projektów wspierających osoby mieszkające na obszarach narażonych na upały.

„W zeszłym roku pojechaliśmy do Senegalu, malując 30 000 metrów kwadratowych budynków, szkół, szpitali, domów prywatnych i po prostu pomagaliśmy ludziom, ponieważ jest to część naszego DNA” – mówi Julien.

„Chcemy tylko mieć pewność, że wykraczamy poza to, ponieważ dzisiaj wszyscy cierpimy z powodu codziennych fal upałów”.