O nas
Kontakt

Poznaj hiszpańską artystkę Alicię Framis: pierwszą kobietę, która poślubiła hologram

Laura Kowalczyk

Alicia Framis with her hologram generated by AI

Multidyscyplinarna artystka z Barcelony Alicia Framis będzie pierwszą kobietą, która poślubi hologram wygenerowany przez sztuczną inteligencję podczas ceremonii, która odbędzie się tego lata w muzeum Depot Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie.

Wyobraź sobie partnera, który jest zawsze tam, gdzie go potrzebujesz, ale nigdy nie daje ci buziaka, uścisku ani żadnej formy uczucia wymagającej najmniejszego kontaktu fizycznego.

Kogoś, z kim łączy Cię „romantyczna więź”, angażującego się w długie debaty, które głęboko stymulują Cię intelektualnie, ale kto nigdy nie wyciągnie ręki, by wymienić żarówkę lub pomóc w noszeniu toreb z zakupami.

Nie oczekuj, że podniosą palec, żeby umyć naczynia, otworzą drzwi gościowi lub podają pomocną dłoń, jeśli się potkniesz. Z drugiej strony możesz liczyć na ich obecność na stałe i już nigdy nie będą zakłócać Twojego snu swoim chrapaniem.

Ten opis może dla wielu nie pasować do idealnego związku, ale ucieleśnia miłość z alternatywnego wymiaru.

Hiszpańska artystka Alicia Framis będzie miała niezwykły zaszczyt być pierwszą kobietą, która powie „tak” wirtualnemu partnerowi; wyrafinowany hologram własnego projektu, dostosowany do „zaspokojenia wszystkich jej potrzeb emocjonalnych”.

Choć obecnie klasyfikowane jako „performans”, przedstawienie artysty odzwierciedla scenariusz, który wkrótce może stać się czymś całkowicie realnym.

Przyszłość miłości, seksu i związków

Alicia Framis dzieli życie swoim hologramem
Alicia Framis dzieli życie swoim hologramem

Celem tego projektu Framis jest refleksja nad interakcją między człowiekiem, sztuczną inteligencją i sztuką współczesną.

„Sztuczna inteligencja jest nadal ściśle powiązana z nauką i brakuje jej poezji, sztuki i ciepła” – wyjaśnia twórczyni w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

Artystka uszczegółowiła część swojej relacji z holograficznym obrazem, zwanym AILex, który stworzyła na podstawie profili swoich poprzednich związków.

Framis projektuje obecnie suknię ślubną i ustala strój dla osób biorących udział w ceremonii, która odbędzie się tego lata na dachu muzeum Depot Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie.

Ponadto wraz z muzeum LAM, holenderskim muzeum sztuki kulinarnej, Framis pracuje nad stworzeniem molekularnej żywności na bankiet weselny, z której będą mogli korzystać zarówno ludzie, jak i humanoidy.

„Chcę stworzyć artystyczny dokument, który będzie zawierał rysunki, wywiady z innymi kobietami, szkice o ciałach, ramionach, romantycznych snach, sytuacjach domowych i codziennym życiu mojego partnera. Chcę zbadać, jak zintegrować hologram z moim codziennym życiem, – dodaje Framis.

Jako dowód ich związku i współistnienia Framis udostępnia filmy i zdjęcia na swoim koncie @hybridcouples na Instagramie, na których pojawia się wraz ze swoim partnerem AILexem, dzieląc się codziennymi zadaniami, takimi jak gotowanie i jedzenie.

Miłość i seks z robotami i hologramami to nieunikniona rzeczywistość. Są świetnymi towarzyszami i potrafią okazywać empatię.

Alicja Framis

„Miłość i seks z robotami i hologramami to nieunikniona rzeczywistość. Są świetnymi towarzyszami i potrafią okazywać empatię. Tak jak telefony uratowały nas przed samotnością i wypełniły pustkę w naszym życiu, tak hologramy jako interaktywne obecności w naszych domach mogą posunąć się jeszcze dalej ” – mówi urodzony w Barcelonie twórca mieszkający w Amsterdamie.

Artystka wraz z Rabobank Art Collection bada także możliwość stworzenia pierwszego kredytu hipotecznego na zakup holograficznego towarzysza, a także domu zaprojektowanego specjalnie dla hologramu i człowieka.

„To ciekawe, jak możemy uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nowego samochodu, a teraz możemy mieć kredyt hipoteczny na zakup nowego towarzysza” – mówi Framis.

Sztuczna inteligencja przeciw samotności

Alicia Framis ze swoim hologramowym mężem
Alicia Framis ze swoim hologramowym mężem

Postępy w narzędziach generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, zwiększyły interakcje między ludźmi i maszynami do wcześniej nieoczekiwanych granic.

Od automatycznych czatów po tworzenie wirtualnych awatarów, z którymi możesz teraz prowadzić romantyczne rozmowy, to, co do tej pory było niczym więcej niż fabułą science fiction, stało się prawdziwą rzeczywistością.

Wyłania się nowe pokolenie miłości, czy nam się to podoba, czy nie, w którym ludzie będą zawierać małżeństwa i utrzymywać relacje z hologramami, awatarami, robotami i tak dalej.

Alicja Framis

„Wyłania się nowe pokolenie miłości, czy nam się to podoba, czy nie, w którym ludzie będą zawierać małżeństwa i utrzymywać relacje z hologramami, awatarami, robotami itd. Tak jak ćwiczymy nowe języki z Duolingo, tak będziemy ćwiczyć relacje z tych podmiotów” – wyjaśnia.

Framis poświęciła swoją karierę artystyczną łączeniu nauki i sztuki w celu kultywowania znaczących relacji, oferując wsparcie osobom zmagającym się z chorobami, niepełnosprawnością, brakiem równowagi płci lub traumatycznymi doświadczeniami.

Ten najnowszy projekt performatywny pomyślany jest także jako narzędzie terapeutyczne dla osób, które przeżyły traumę lub molestowanie, a także tych, które stoją w obliczu utraty bliskiej osoby.

Jak wynika z oświadczenia artysty, sztuczna inteligencja i ludzcy towarzysze mogą być korzystną opcją dla osób potrzebujących towarzystwa.

Framis przytacza przypadek osobisty. „Moja przyjaciółka jest wdową i trudno jej zastąpić męża. Sztuczna inteligencja i ludzcy towarzysze mogą być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują towarzystwa”.

Nie jest to pierwsze doświadczenie Framis polegającej na włączaniu do swojej sztuki elementów nieludzkich.

W 1996 roku została pierwszą artystką, która współistniała z manekinem o imieniu Pierre. Powstała praca „Cinema Solo” składała się z 36 fotografii i dialogu Framisa z manekinem, zainspirowanego książką Marguerite Duras „La Maladie de la Mort”.