O nas
Kontakt

Poznaj „Pibota”, humanoidalnego robota, który może bezpiecznie pilotować samolot lepiej niż człowiek

Laura Kowalczyk

Poznaj „Pibota”, humanoidalnego robota, który może bezpiecznie pilotować samolot lepiej niż człowiek

Pamięć robota jest tak duża, że ​​może zapamiętać wszystkie mapy nawigacyjne Jeppesena, co jest zadaniem niewykonalnym dla ludzkich pilotów.

Zarówno sztuczna inteligencja (AI), jak i robotyka poczyniły w ostatnich latach znaczne postępy, co oznacza, że ​​większość zawodów ludzkich może wkrótce zostać wyprzedzona przez technologię – na ziemi, a nawet na niebie nad nami.

Zespół inżynierów i badaczy z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii (KAIST) opracowuje obecnie humanoidalnego robota, który może latać samolotem bez konieczności modyfikowania kokpitu.

„Pibot to humanoidalny robot, który może latać samolotem tak jak ludzki pilot, manipulując wszystkimi pojedynczymi elementami sterującymi w kokpicie, który jest przeznaczony dla ludzi” – powiedział TylkoGliwice Next David Shim, profesor elektrotechniki w KAIST.

Robot, nazwany „Pibot”, może kontrolować swoje ramiona i palce, aby zręcznie obsługiwać przyrządy pokładowe, nawet przy silnych wibracjach w samolocie, przy użyciu precyzyjnej technologii sterowania.

Zewnętrzne kamery pozwalają Pibotowi monitorować aktualny stan samolotu, a wewnętrzne pomagają w zarządzaniu niezbędnymi przełącznikami na panelu sterowania.

Pibot jest w stanie zapamiętać złożone instrukcje przedstawione w języku naturalnym, co zwiększa jego zdolność adaptacji do różnych samolotów.

Jego pamięć jest tak duża, że ​​może zapamiętać wszystkie lotnicze mapy nawigacyjne Jeppesena na całym świecie, co według zespołu KAIST jest niemożliwe dla ludzkich pilotów.

„Ludzie mogą latać wieloma samolotami, ale mają wbudowane nawyki. Kiedy więc próbują przestawić się na inne samoloty, muszą zdobyć inne kwalifikacje. Czasami nie jest to takie proste, ponieważ nasz nawyk pozostaje w naszym umyśle, że możemy” t po prostu przełączyć się z jednego na drugi” – powiedział Shim.

„W przypadku robota-pilota, jeśli uczymy indywidualnej konfiguracji samolotu, można latać samolotem, po prostu klikając typ samolotu” – dodał.

„GPT poczyniło ogromne postępy”

Zespół badawczy twierdzi, że Pibot „rozumie” i zapamiętuje podręczniki pierwotnie napisane dla ludzi dzięki najnowszym postępom w dużych modelach językowych (LLM).

„W 2016 roku mieliśmy naszego poprzednika, robota pilotażowego. W tamtym czasie nie mieliśmy dobrej technologii sztucznej inteligencji, więc zbudowaliśmy prostego robota. Tak naprawdę nie mogą się niczego nauczyć z literatury ani podręcznika. Ale ostatnio dzięki ChatGPT lub innym dużym modelowym systemom językowym technologia poczyniła ogromne postępy” — wyjaśnił Shim.

Oczekuje się, że dzięki LLM Pibot będzie latał bezbłędnie, będąc w stanie reagować znacznie szybciej niż jego odpowiedniki w sytuacjach awaryjnych.

Może zapamiętać instrukcje obsługi samolotu i instrukcje awaryjne (QRH, instrukcja w kokpicie, z której załoga lotnicza może skorzystać w przypadku problemów podczas lotu) i natychmiast reagować. Może również obliczyć bezpieczną trasę w czasie rzeczywistym na podstawie statusu samolotu w powietrzu.

Podczas korzystania z ChatGPT zespół badawczy opracowuje i testuje również własny model języka naturalnego, aby Pibot mógł zadawać zapytania bez polegania na połączeniu internetowym.

Dostosowany model językowy będzie przetwarzał informacje wyłącznie na temat pilotażu i będzie przechowywany w małym komputerze, który można zabrać na pokład.

Latanie samotnie lub jako drugi pilot

Pibota można również podłączyć do samolotu, aby bezpośrednio się z nim komunikować. Obecnie jest przeznaczony do stosowania w ekstremalnych sytuacjach, w których zaangażowanie człowieka może nie być korzystne.

Humanoidalny robot może również komunikować się z kontrolerami ruchu lotniczego i ludźmi w kokpicie za pomocą syntezy głosu, dzięki czemu może pełnić rolę pilota lub pierwszego oficera.

Jego zdolność adaptacji wykracza poza sferę lotnictwa. Mierzący 160 cm i ważący 65 kg humanoidalny projekt Pibota pozwala mu płynnie zastępować ludzi w takich rolach, jak prowadzenie samochodów, obsługa czołgów, a nawet dowodzenie statkami na morzu.

Shim mówi, że tego robota można używać w każdym miejscu, w którym człowiek aktualnie „siedzi i pracuje”.

„Ludzka postać może nie jest super wydajna, ale specjalnie zaprojektowaliśmy Pibota tak, aby był humanoidalną formą, ponieważ wszystkie rzeczy są zbudowane dla ludzi. Możemy mieć osiem rąk i czworo oczu, ale uważamy, że ludzka postać jest w jakiś sposób optymalna” – wyjaśnił Shim.

Robot jest nadal w fazie rozwoju i oczekuje się, że zostanie ukończony do 2026 roku.

Według KAIST projekt badawczy został zlecony przez Agencję Rozwoju Obrony (ADD), organ rządowy odpowiedzialny za badania nad technologią obronną w Korei Południowej. Shim przewiduje potencjalne zastosowania wojskowe w przyszłości.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tej historii, obejrzyj wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.