O nas
Kontakt

Ten kraj ma najgorsze zasiłki dla bezrobotnych w północnej Europie

Laura Kowalczyk

Ten kraj ma najgorsze zasiłki dla bezrobotnych w północnej Europie

Pieniądze przekazywane bezrobotnym to tylko 17% ich dotychczasowych dochodów, ale jak wypada na tym tle twój kraj?

Nowe dane pokazują, który kraj Europy Północnej oferuje najgorsze zasiłki dla bezrobotnych.

Analiza oficjalnych danych OECD przez Szkocka Partia Narodowa (SNP) ujawnił, że Wielka Brytania ma najgorszą siatkę bezpieczeństwa dla bezrobotnych, daleko w tyle za swoimi europejskimi odpowiednikami.

Po dwóch miesiącach bezrobocia Wielka Brytania oferuje swoim obywatelom pomoc w wysokości 17% ich dotychczasowych dochodów, w porównaniu do 90% w Belgii.

Stopa zastąpienia w Wielkiej Brytanii jest znacznie niższa niż we wszystkich innych krajach Europy Północno-Zachodniej, w tym w Luksemburgu (85%), Norwegii (78%), Danii (78%), Islandii (75%), Szwajcarii (74%), Szwecji (72% ), Holandii (69%), Francji (66%), Niemczech (66%), Finlandii (57%), Austrii (57%) i Irlandii (54%).

Jednym z powodów, dla których porównuje się Wielką Brytanię z tymi krajami, jest to, że są one podobne pod względem rozwoju gospodarczego. Łatwo byłoby ją porównać do mniej rozwiniętych gospodarczo krajów Europy Południowej czy Wschodniej.

„Torysi rozdarli siatkę bezpieczeństwa socjalnego – a pro-Brexitowa Partia Pracy pogarsza sytuację, przyznając, że utrzymaliby najbardziej szkodliwe cięcia torysów, takie jak podatek od dwojga dzieci i pokoi” – powiedział rzecznik SNP ds. Sprawiedliwości społecznej . , poseł David Linden w raporcie.

Analiza przeprowadzona przez prounijną partię niepodległościową wykazała, że ​​Wielka Brytania miała najgorsze zasiłki dla bezrobotnych wśród swoich europejskich odpowiedników w każdym roku XXI wieku.

Odkrył, że stopa zastąpienia również pogorszyła się w tym okresie, zaczynając od 20% dochodu z pracy w 2001 r. Do najniższego poziomu w historii w 2022 r. na poziomie 17%.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii jest poniżej średniej strefy euro i wyniosło 4% w maju 2023 r. w porównaniu do 6,4% w strefie euro.

Odkrycia pojawiają się w obliczu rosnących kontrowersji dotyczących poziomu wsparcia państwa dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, w obliczu morderczej inflacji.

U władzy od 2010 r. prawicowi torysi zmniejszyli siatkę bezpieczeństwa socjalnego w Wielkiej Brytanii; wprowadza pułap świadczeń dla dwojga dzieci; podatek pokojowy (który zmniejsza świadczenia, jeśli mieszkasz w domu z dodatkową sypialnią); zamrożenie lokalnych dodatków mieszkaniowych i ograniczenie kredytu powszechnego.

W ciągu ostatniej dekady liczba dzieci żyjących w ubóstwie wzrosła o około 600 000, a pół miliona dodatkowych emerytów żyje w ubóstwie, zgodnie z dorocznym raportem rządowym „Upadłe gospodarstwa domowe”.

Brytyjska organizacja charytatywna Joseph Rowntree Foundation, zajmująca się zwalczaniem ubóstwa, stwierdziła w czerwcu, że brak wsparcia ze strony państwa i rosnące ceny żywności zmuszają miliony ludzi do ograniczenia lub pominięcia posiłków.

Jednak opozycyjna Partia Pracy – która ma wygrać następne wybory parlamentarne – wywołała ostatnio wrzawę, gdy powiedziała, że ​​zachowa wiele z tych polityk.

„(Lider Partii Pracy Kier) Starmer i Sunak skręcają w prawo i pobierają miliony funtów z niezbędnego wsparcia dla rodzin podczas kryzysu związanego z kosztami życia” – powiedział Linden z SNP.