O nas
Kontakt

Premier Francji obiecuje wyśledzić hakerów, którzy wysyłali do szkół wiadomości z pogróżkami

Laura Kowalczyk

Police officers stand guard outside the secondary school where a man stabbed a teacher, Saturday, October 14, 2023 in Arras, northern France.

Wiadomości zostały wysłane za pośrednictwem zhakowanych cyfrowych przestrzeni roboczych do uczniów i rodziców i zawierały filmy z dekapitacją

Rząd francuski obiecał „ścigać” sprawców cyberataku na 50 szkół średnich w regionie paryskim.

W czwartkowym przemówieniu Gabriel Attal powiedział, że chce „zidentyfikować zakłady najbardziej zagrożone” i uzyskać odpowiednią reakcję na każdy z nich. Obecnie dotkniętych będzie 150–200 zakładów – powiedział premier.

W środę wiadomości zostały przesłane za pośrednictwem platformy cyfrowej laryngologicznej, która służy jako łącznik między nauczycielami, uczniami i rodzicami; wewnętrzne e-maile; lub oprogramowanie Pronote używane przez ministerstwo edukacji.

Wiadomości zawierały groźby ataków terrorystycznych, którym towarzyszył film z dekapitacji.

„Sprawcy myślą, że pozostają anonimowi, ale my ich tropimy” – powiedział premier, dodając, że od początku roku szkolnego sądy zatrzymały już „kilkudziesięciu” sprawców gróźb.

„To absolutnie niedopuszczalne, niedopuszczalne” – stwierdził Attal, kiedy „próbujemy osiągnąć spokój w placówkach oświatowych”.

Według źródła policyjnego co najmniej pięć szkół średnich w departamencie Yvelines, w zachodniej części regionu Wielkiego Paryża, otrzymało groźby bombowe od środy do czwartku.

Źródło podało, że sprawcy „włamali się na adres e-mail ucznia”, aby rozpowszechnić wiadomość i film z egzekucji.

W departamencie Seine-et-Marne, na wschód od stolicy Francji, szkoła średnia otrzymała wiadomość, że w całym obiekcie ukryto materiały wybuchowe „w imię Allaha” – podało źródło policyjne.

Ministerstwo Edukacji zapewnia pomoc psychologiczną osobom, które widziały filmy. W celu ustalenia sprawców zmobilizowano także wyspecjalizowane służby dochodzeniowe.

„To była czysta, nieskazitelna nienawiść do ludzi, którzy są całkowicie niewinni, którzy nie mają wątpliwości i którzy chcą po prostu uczyć się w szkole” – powiedział jeden z uczniów.

Prokuratura paryska wszczęła śledztwo w sprawie zarzutów „nieuprawnionego dostępu do automatycznego systemu przetwarzania danych i jego konserwacji” oraz „nieuczciwego wprowadzania danych”.

Najnowsze zagrożenia są następstwem fali fałszywych alarmów o bombach skierowanych do szkół, lotnisk i obiektów turystycznych, które miały miejsce jesienią 2023 r.

W październiku zradykalizowany islamista zadźgał nożem byłego nauczyciela w mieście Arras na północy kraju.