O nas
Kontakt

Prezydent Angoli João Lourenço obiecuje bardziej zróżnicowane finansowanie inwestycji w południowej Afryce

Laura Kowalczyk

Prezydent Angoli João Lourenço obiecuje bardziej zróżnicowane finansowanie inwestycji w południowej Afryce

Obejmując rotacyjne przewodnictwo w Południowoafrykańskiej Wspólnocie Rozwoju, prezydent Angoli, João Lourenço, zobowiązuje się do dywersyfikacji źródeł finansowania dla przemysłu i mniejszego polegania na partnerach międzynarodowych.

Prezydent zaapelował do państw członkowskich SADC o przyspieszenie ratyfikacji kluczowego funduszu mającego na celu pozyskiwanie środków na inwestycje przemysłowe. João Lourenço przemawiał po przyjęciu rocznego rotacyjnego przewodnictwa SADC:

„W tym roku prezydencji będziemy starali się rzetelnie i z poczuciem odpowiedzialności działać, aby wspólnie stawić czoła wielkim wyzwaniom stojącym przed naszą organizacją, zarówno obecnym, jak i przyszłym. Kwestia kobiet i ich integralnej roli w rozwój naszego regionu, z myślą o budowaniu społeczeństwa o większej sprawiedliwości społecznej, będzie jednym z ważnych punktów naszej pracy”.

Lourenço zobowiązał się do pracy nad dywersyfikacją źródeł finansowania projektów i programów na szczeblu państw członkowskich i regionów.

Powiedział, że jego celem jest zmniejszenie zależności regionu od międzynarodowych partnerów do współpracy, którzy zawsze są pomocni.

Podczas swojej kadencji João Lourenço podkreślał, że oprócz inwestowania w kapitał ludzki, aby kraje członkowskie i region uprzemysłowiły się, potrzebne są poważne inwestycje w elektryfikację, znaczny wzrost produkcji etanolu i w produkcji żywności i dodał:

„Region musi pozostać zjednoczony w zdecydowanej woli zagwarantowania środowiska pokoju, bezpieczeństwa i stabilności jako podstawowych czynników zapewniających ważny poziom rozwoju gospodarczego i społecznego społeczności oraz pogłębienia procesu integracji regionalnej” – podkreślił.