O nas
Kontakt

Prezydent Warszawy powołał nowy zespół ds. klimatu – ale jakie są jego cele?

Laura Kowalczyk

Can Rafal Trzaskowski - pictured here in 2018 - help Warsaw achieve its climate goals?

Prezydent stolicy Polski Rafał Trzaskowski ma ambitne cele w zakresie neutralności klimatycznej Warszawy

Prezydent Warszawy jest zdeterminowany ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

Aby osiągnąć ten cel, Rafał Trzaskowski powołał nowy zespół klimatyczny, który pomoże mu osiągnąć ten cel.

Trzaskowski, który w 2018 roku został prezydentem Warszawy, zyskał międzynarodowe uznanie dzięki uporowi na rzecz miasta o ograniczonej emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększaniu efektywności energetycznej i adaptacji do zmian klimatycznych.

W rozmowie z portalem Polish News zespół Trzaskowskiego powiedział: „W celu skuteczniejszej koordynacji tych działań na poziomie ogólnomiejskim Prezydent m.st. Warszawy powołał Zespół ds. Klimatu. W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych urzędów Urzędu m.st. Warszawy i innych podmiotów miejskich.”

„Charakter i forma zespołu mają także ułatwiać wzajemną wymianę informacji i doświadczeń” – dodali.

Czym jest „Zielona Wizja Warszawy”?

Warszawa jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które najpóźniej do 2050 roku ogłosiło cel neutralności klimatycznej.

Tamtejsi liderzy realizują obecnie tzw. zieloną wizję Warszawy – czyli mapę drogową do osiągnięcia celu i skupienia się na polityce klimatycznej stolicy.

Warszawscy politycy obawiają się, że rząd nowo wybranego premiera Donalda Tuska za bardzo skupia się na zachętach, a nie zakazach, jak ma to miejsce w większości krajów UE.

Twierdzą, że pomysł Tuska, aby zachęcać każde państwo UE do decydowania o tym, jak postępować z energią, jest błędny.

„Zielona Wizja poprzez długoterminowe kierunki działania i 27 konkretnych działań krótkoterminowych wskazuje, co miasto musi zrobić, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych” – powiedział Polish News rzecznik Trzaskowskiego.

„Dokument opiera się na sześciu głównych obszarach: infrastruktura energetyczna, budynki, planowanie przestrzenne i infrastruktura niebiesko-zielona, ​​transport, odpady komunalne, budowanie kapitału społecznego i integracja”.

Widok na centrum Warszawy
Widok na centrum Warszawy

Co Warszawa robi, aby ograniczyć emisję?

Władze twierdzą, że miasto już podejmuje realne działania, które przekładają się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i adaptację do zmian klimatycznych.

Stolica inwestuje także intensywnie w odnawialne źródła energii, a także zapewnia dotacje na instalację odnawialnych źródeł energii.

Rzecznik Trzaskowskiego powiedział: „Tylko w ciągu ostatnich 5 lat przyznano ponad 4 tysiące takich dotacji. Na wsparcie miasta mogą liczyć także warszawiacy chcący wyeliminować nieekologiczne źródła ogrzewania.”

Burmistrz twierdzi również, że jego administracja posadziła w zeszłym roku około 100 000 drzew.

Ma nadzieję, że jego nowo mianowany zespół ds. klimatu uczyni Warszawę jeszcze bardziej ekologicznym miastem, z którego cała Polska będzie dumna.