O nas
Kontakt

Radzieckie struktury i prymitywne kluby: tydzień w Warszawie sprawił, że stało się to moim ulubionym celem podróży

Laura Kowalczyk

Warsaw has a unique skyline.

Nie możesz się zdecydować na kolejny wypad do miasta? Oto dlaczego powinna to być Warszawa.

Warszawa nigdy nie była na moim radarze podróżniczym. Ale kiedy mój przyjaciel poprosił mnie, żebym towarzyszył mu w wycieczce urodzinowej, pomyślałem: czemu nie?

Grał jeden z jego ulubionych zespołów, loty i hotele były niedrogie i pomyśleliśmy, że jeśli nic innego, byłoby kilka dobrych pubów i barów.

Prawdę mówiąc, nie mieliśmy zielonego pojęcia o stolicy Polski. Znajomi, którzy już wcześniej odwiedzali ten kraj, długie weekendy spędzali w Gdańsku lub Krakowie. Kiedy powiedzieliśmy im, że zamiast tego jedziemy do Warszawy, ich reakcja była zaskoczeniem.

Zdeterminowani, aby jak najlepiej wykorzystać naszą podróż, wyruszyliśmy późnym październikowym rankiem, opakowani i gotowi na nadchodzący, jak sobie wyobrażaliśmy, zimny i szary tydzień.

Nie wiedziałam, że Warszawa wkrótce stanie się moim nowym ulubionym kierunkiem wakacyjnym.

Architektura z czasów sowieckich przeplatana nowoczesnymi drapaczami chmur

Dość szybko przekonaliśmy się, że nasza szara wizja Warszawy była błędna. Centrum miasta to piękna mieszanka starego i nowego, z wieloma atrakcjami do zobaczenia w każdym kierunku. I, co być może najbardziej zaskakujące, wydawało się, że jest cieplej i bardziej sucho niż w Wielkiej Brytanii, którą zostawiliśmy.

Miasto zostało gruntownie odbudowane po II wojnie światowej, a w ostatnich dziesięcioleciach przeszło poważną modernizację. Wynikająca z tego plątanina ulic i budynków oznaczała, że ​​nie zawsze było łatwo odnaleźć drogę na piechotę. CityMapper był naszym przyjacielem i nie brakowało barów, do których można było wpaść na szybkiego drinka, gdy się orientowaliśmy.

Łatwiej było sobie poradzić z systemem transportu publicznego. W odległości 10 minut spacerem od naszego hotelu znajdowała się stacja metra, skąd można było dojechać do Warszawy Centralnej w zaledwie kilka minut.

Wylądowaliśmy tuż pod Pałacem Kultury i Nauki, szóstym co do wysokości budynkiem w UE. Do obejrzenia go namówiła mnie moja dziewczyna, która żywo interesuje się architekturą z czasów sowieckich. Pomimo jej entuzjazmu nie byłem całkiem przygotowany na to, jak imponująca była jako konstrukcja, stojąca wysoko i wyróżniająca się na tle nowoczesnych drapaczy chmur i centrów handlowych w okolicy.

Zapłaciliśmy niewielką opłatę w wysokości 25 złotych (około 5,70 euro) za wejście na taras widokowy, który wznosi się 114 metrów nad miastem i oferuje zapierające dech w piersiach widoki, które były warte swojej ceny.

Nie byliśmy jednak pewni, co Stalin powiedziałby o Green Caffè Nero, która teraz wita Cię przy wejściu.

W odległości krótkiego spaceru od centrum handlowego Złote Tarasy kontynuuje kapitalistyczną zmianę z polskimi i międzynarodowymi markami oraz głównymi sieciami restauracji, takimi jak Hard Rock Cafe i McDonald’s.

Warszawski Pałac Kultury i Nauki.
Warszawski Pałac Kultury i Nauki.

Historyczne Stare Miasto w Warszawie oferuje głębokie zanurzenie się w przeszłość Polski

Warszawskie Stare Miasto jest małe w porównaniu do wielu innych stolic europejskich, ale nie mniej warte odwiedzenia. Został pieczołowicie odrestaurowany po II wojnie światowej, aby ożywić wieki polskiej kultury – dzięki temu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Główny plac, zdominowany przez oszałamiający Pałac Królewski, jest wartym zobaczenia.

Z przyjemnością zwiedzaliśmy tamtejsze karczmy i restauracje, gdzie próbowaliśmy pierogów i pysznego gulaszu z dziczyzny popijanego piwem. Chociaż jest tu mnóstwo sklepów z pamiątkami, nigdy nie sprawiało to wrażenia pułapki turystycznej.

Odwiedziliśmy także Muzeum Warszawy, które zostało ponownie otwarte w 2017 roku i oferuje bezcenny wgląd w historię i rozwój miasta i całej Polski.

Warszawskie Stare Miasto zostało odbudowane po II wojnie światowej.
Warszawskie Stare Miasto zostało odbudowane po II wojnie światowej.

Od brunchów bougie po subkulturę młodzieżową: Warszawa z innej strony

Poza głównymi atrakcjami turystycznymi, Warszawa to miasto tętniące życiem – od luksusowego po brutalny.

Uwielbialiśmy jeść w Café Bristol, lokalu serwującym brunch w wiedeńskim stylu, mieszczącym się w historycznym hotelu Bristol. Otwarta w 1901 roku i pozostawiona niemal w nienaruszonym stanie po II wojnie światowej, elegancka jadalnia w szachownicę na prestiżowym Krakowskim Przedmieściu to idealne miejsce na śniadanie składające się z bekonu, jajek, pomidorów i grzybów z po brzegi wypełnionym koszem chleba.

Po drugiej stronie spektrum Hybrydy Klub – obiekt naszej wycieczki – oferował ekscytujący wgląd w alternatywną kulturę młodzieżową Warszawy. Jest to zarówno klub nocny, jak i miejsce z muzyką na żywo, specjalizuje się w muzyce rockowej, a ceny są niskie jak na gdzieś w centrum miasta.

Oboje będąc fanami piłki nożnej, postanowiliśmy także sprawdzić warszawskie drużyny. Udaliśmy się do Polonia Warszawa, najstarszego klubu sportowego w mieście, gdzie wyposażyliśmy się w jej czarne koszulki i szaliki.

Zabytkowy Hotel Bristol w Warszawie.
Zabytkowy Hotel Bristol w Warszawie.

Dlaczego Warszawa powinna być na radarze wszystkich

Wizyta w Warszawie zmieniła moje postrzeganie Polski jako miejsca hałaśliwych wieczorów kawalerskich, taniego piwa i być może dziwnego jarmarku bożonarodzeniowego.

Przepełniona kulturą stolica trafia w idealny punkt, gdzie standard życia jest wysoki, ale koszty utrzymania są niskie. Dlatego rzeczy takie jak jedzenie poza domem i wyjścia do barów nie kosztują tak dużo, jak w innych popularnych celach podróży.

Warszawa jednak nie pozostaje nieodkryta. W 2019 r. odwiedziło około 10 milionów gości – co stanowi ułamek z 38 milionów turystów, ale nadal jest to znacząca liczba. W 2023 roku zostało uznane za najlepsze miejsce do odwiedzenia w Europie w rankingu European Best Destinations.

Ponieważ polska gospodarka jest na dobrej drodze do wyprzedzenia gospodarki mojego kraju – Wielkiej Brytanii – do końca dekady, zgodnie z komentarzami poczynionymi w zeszłym roku przez lidera Partii Pracy Keira Starmera, może zabraknąć czasu na poznanie Warszawy przy ograniczonym budżecie.

Mam nadzieję, że do tego czasu będę mógł skorzystać z nowej linii kolei dużych prędkości, która połączy Warszawę z Łodzią i Wrocławiem, kontynuując moją polską odyseję.