O nas
Kontakt

Projektantka luksusu Nancy Gonzalez skazana na karę więzienia za przemyt torebek z krokodylami

Laura Kowalczyk

Celebrity handbag designer Nancy Gonzalez hides under an umbrella as she walks with her lawyer Andrea Lopez outside the federal courthouse Monday, April 22, 2024, in Miami.

Nancy Gonzalez, projektantka mody, która współpracowała z największymi gwiazdami Hollywood, została skazana na 18 miesięcy więzienia po przyznaniu się do przemytu torebek z krokodylami do USA.

Kolumbijska projektantka Nancy Gonzalez znana jest ze swoich luksusowych torebek, które nosiły Salma Hayek, Britney Spears i Victoria Beckham, a także występowała w „Seksie w wielkim mieście” oraz wystawie w nowojorskim Metropolitan Museum of Art w 2008 roku.

Jej kariera legła w gruzach, gdy w 2022 r. została aresztowana w Cali w Kolumbii, a następnie została poddana ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w związku z wieloletnim spiskiem mającym na celu rekrutację kurierów do przemycania torebek z krokodylami do salonów i nowojorskich wydarzeń modowych.

Torebki zostały wykonane z kajmanów i pytonów hodowanych w niewoli i choć ich skóry mogą być legalnie dopuszczone do handlu do Stanów Zjednoczonych, gatunki te stanowią dziką przyrodę podlegającą ochronie, która wymaga ścisłego monitorowania w ramach Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. znany pod inicjałami CITES.

W tym tygodniu przed sądem w Miami 71-letni Gonzalez przyznał się do winy. „Wszystko napędzają pieniądze” – powiedział zastępca prokuratora USA Thomas Watts-Fitzgerald, który porównał zachowanie Gonzaleza do zachowania handlarzy narkotyków. „Jeśli chcesz powstrzymać takie zachowanie, potrzebujesz kokainowego króla, a nie osoby na polu”.

Prawnicy Gonzalez domagali się złagodzenia kary dla projektantki celebrytów, opisując jej drogę jako rozwiedzionej samotnej matki dwójki dzieci, która projektowała dla przyjaciół paski na domowej maszynie do szycia w Cali, stając się ikoną mody, która wyprzedziła takie marki jak Dior, Prada i Gucci.

„Była zdeterminowana pokazać swoim dzieciom i światu, że kobiety, w tym kobiety należące do mniejszości takich jak ona, mogą z powodzeniem realizować swoje marzenia i stać się niezależne finansowo” – napisali w notatce przed poniedziałkowym przesłuchaniem. „Wbrew wszystkiemu tej małej, ale potężnej kobiecie udało się stworzyć pierwszą luksusową firmę modową z najwyższej półki z kraju trzeciego świata”.

Projektantka torebek gwiazd, Nancy Gonzalez, ukrywa się pod parasolem, spacerując ze swoją prawniczką Andreą Lopez przed budynkiem sądu federalnego, poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r., w Miami.

Jej prawnicy powiedzieli, że ona już słono zapłaciła za swoje zbrodnie. Zbudowana przez nią kolumbijska firma, zatrudniająca niegdyś 300 pracowników, głównie kobiet, ogłosiła upadłość i po jej aresztowaniu przestała działać.

Argumentowali, że spośród produktów, które sprowadziła do Stanów Zjednoczonych, tylko 1% nie posiadało odpowiedniego zezwolenia i stanowiły głównie próbki na wydarzenia takie jak Tydzień Mody w Nowym Jorku.

Sama Gonzalez wyraziła przed sądem swoje ubolewanie. „Z głębi serca przepraszam Stany Zjednoczone Ameryki. Nigdy nie chciałam obrazić kraju, któremu zawdzięczam ogromną wdzięczność” – powiedziała, powstrzymując łzy. „Pod presją podjąłem złe decyzje”. Dodała, że ​​pragnie jedynie móc jeszcze raz przytulić swoją 103-letnią matkę.

Jednakże oskarżenie przeciwko projektantce utrzymywało, że bogata i zamożna Gonzalez wykorzystywała kurierów do przemycania towarów do Stanów Zjednoczonych dla swoich „przestępców produkujących” – stwierdziła Watts-Fitzgerald. Zauważono również, że nie było to pierwsze ostrzeżenie Gonzalez, a urzędnicy amerykańscy wyjaśnili jej prawo w 2016 i 2017 r.

Gonzalez został skazany na 18 miesięcy więzienia, o zmniejszenie z 30 do 37 miesięcy, o które zabiegała prokurator. Sędzia Robert Scola wziął pod uwagę 14 miesięcy, które spędziła w kolumbijskim więzieniu w oczekiwaniu na ekstradycję.