O nas
Kontakt

Wybierasz się do Malmö na Eurowizję? Oto Twój niezbędny przewodnik po alternatywnym mieście Szwecji

Laura Kowalczyk

Malmö has sandy beaches, canals and a classic Scandinavian architecture

Oto, co warto zjeść, wypić i zwiedzić w Malmö, mieście gospodarzu Eurowizji 2024.

Fani Eurowizji z całego świata przybędą w przyszłym miesiącu do Malmö w Szwecji na coroczny konkurs piosenki, który odbędzie się w dniach 7–11 maja.

Ale to wyluzowane miasto ze skandynawskim urokiem i alternatywnym nurtem zasługuje na coś więcej niż tylko krótką wizytę w Malmö Arena.

Po zakończeniu pokazu i ogłoszeniu wyników zwiedzający mogą poznać średniowieczną historię, kolorową scenę LGBTQ+ i ekologiczne wysiłki Malmö.

Oto nasz przewodnik po wielokulturowym mieście Szwecji.

Czego się spodziewać w Malmö

Poza XV-wiecznymi brukowanymi uliczkami i tradycyjnymi placami targowymi w Malmö znajdują się innowacyjne budynki architektoniczne, zrównoważony zachodni port, drapacze chmur, nowoczesne dzielnice handlowe i rezerwaty przyrody.

Miejskie parki są usiane całym miastem, a restauracje serwują wszystko, od kuchni wyróżnionej gwiazdką Michelin po uliczne potrawy z całego świata.

Spakuj ciepłe ubrania na wyjazd, ponieważ średnia temperatura w maju waha się od 7°C do 17°C. Zabierz też ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy na wypadek sporadycznego przelotnego deszczu.

Jak dojechać do Malmö

Lecąc do stolicy Szwecji, Kopenhagi, w 24 minuty można dojechać bezpośrednim pociągiem do centrum jej młodszego siostrzanego miasta Malmö i 12 minut od hali Malmö Arena.

Wskocz na pokład 802 Karlskrona lub 804 Helsingborg C w kierunku głównego dworca kolejowego w Malmö. Jeśli jedziesz bezpośrednio z Kopenhagi na Eurowizję, złap stację główną Öresundståg 1068 Karlskrona.

Most Øresund rozciąga się na długości prawie 5 mil od Kopenhagi do Malmö

Co robić w Malmö

Poznaj historię i kulturę

Zbudowany na początku XVI wieku zamek Malmöhuss był niegdyś kluczową fortecą w obronie duńskiego króla Eryka przed wrogiem po drugiej stronie Öresund. Po zniszczeniu, odbudowaniu i wykorzystaniu jako więzienie, na jego terenie znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, Muzeum Sztuki w Malmö, Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki i Domu Morskiego.

Zamek w Malmö został zbudowany w XVI wieku

Jeśli masz mocny żołądek, Muzeum Obrzydliwego Żywności oferuje wyjątkową prezentację 80 różnych nawyków żywieniowych z całego świata. Ideą tej ciekawej wystawy jest zachęcenie zwiedzających do zastanowienia się nad naszym postrzeganiem żywności i zawahania się przed marnowaniem żywności.

Najstarszym budynkiem w mieście jest kościół św. Petri Kyrka, którego początki sięgają XIV wieku. Uderzający czerwony kamień, fasada w stylu gotyckim i eleganckie białe wnętrza z drewnianym ołtarzem i odrestaurowanymi malowidłami ściennymi tworzą razem coś pięknego.

Na leniwy dzień: plaże i tereny zielone

Na terenie Kungsparken o powierzchni 3,4 hektara rośnie około 130 gatunków drzew, małe stawy, fontanna i organiczny ogród warzywny.

Kungsparken to popularne miejsce piknikowe wśród mieszkańców

Bulltoftaparken jest pełen krętych ścieżek, ponad 35 gatunków ptaków, łąk i obiektów do uprawiania licznych sportów, w tym frisbee-golfa, tenisa i minigolfa.

Zaledwie cztery kilometry od centrum można popływać w zimnej wodzie lub urządzić piknik z widokiem na piaszczystą plażę Ribersborgsstranden. W okolicy znajduje się także wiele innych plaż, z których wszystkie mają czystą wodę i są bardzo dobrze utrzymane.

Gdzie zjeść i wypić w Malmö

Najlepszym sposobem na skosztowanie różnorodnych smaków jest wizyta w hali gastronomicznej Malmö Saluhall, która oferuje menu z 10 różnych restauracji oraz szereg stoisk ze świeżymi produktami.

Jeśli szukasz klasycznego szwedzkiego jedzenia na wynos, Bullen serwuje tradycyjne placki ziemniaczane, śledzie i tosty z krewetkami.

Ramen to Biiru to najlepsze miejsce na lokalne duńskie piwo rzemieślnicze z widokiem – ich patio wychodzi na tętniący życiem plac Möllevångstorget.

Kabaret Moulin ma najlepsze występy drag queen w okolicy

Wino i obiad w paryskim bistro Sauvage, którego sezonowe menu składające się z małych talerzy można popić kieliszkiem doskonałego francuskiego wina.

Grand Öl och Mat to elegancki bar koktajlowy w stylu lat 50. XX wieku. Oprócz serwowania organicznego wina, koktajli i piwa regularnie organizowane są wieczorne występy różnych DJ-ów i zespołów grających na żywo.

Wieczornych drinków z blichtrem i przepychem można się spodziewać w Cabaret Moulin, który organizuje pokazy drag queen, które w jednej chwili wprawią Cię w zachwyt, a w następnej wprawią Cię w osłupienie.