O nas
Kontakt

Przed nami tydzień rynkowy: Europejskie giełdy rosną po odbiciu w Japonii

Laura Kowalczyk

Przed nami tydzień rynkowy: Europejskie giełdy rosną po odbiciu w Japonii

Rynki europejskie rozpoczęły tydzień stosunkowo mocnym akcentem, przy pozytywnym nastawieniu na giełdach japońskich.

Europejskie giełdy otworzyły się w poniedziałek rano na wzrostach, napędzane przez inwestorów spodziewających się, że amerykańska Rezerwa Federalna może prawie zakończyć cykl zacieśnienia polityki pieniężnej. To również doprowadziło do spadku indeksu dolara amerykańskiego do najniższego od 11 tygodni poziomu 103,5 w poniedziałkowy poranek.

Silny wzrost zaufania do akcji japońskich, które dzięki solidnym zyskom osiągnęło w poniedziałek najwyższy poziom od trzech dekad, również ożywiło rynki europejskie. Rynki wspierało także możliwe zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, które obecnie negocjują Stany Zjednoczone.

Ceny gazu ziemnego TTF wzrosły w poniedziałek rano o 2,96% do 46,4 euro/MWh po przejęciu przez jemeńskich rebeliantów Houthi izraelskiego statku towarowego na Morzu Czerwonym. Akcje giganta farmaceutycznego Bayer również odnotowały najniższy poziom od wielu lat po zawieszeniu jego badania nad lekiem rozrzedzającym krew.

Rynki europejskie napędzane wartościami luksusowymi

W poniedziałek rano indeks CAC 40 wzrósł o 0,22% do 7249,4 euro, a Stoxx 600 również wzrósł o nieznacznie 0,04% do 455,9 euro. Jednak indeks FTSE 100 spadł o 0,14% do 7 493,42 funtów.

Wśród największych zwycięzców w poniedziałkowy poranek znalazła się spółka LVMH, która zyskała 1,14% do 719,8 euro po tym, jak Berluti ogłosił, że zaprojektuje francuskie stroje na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich.

TotalEnergys również odnotowała wzrost o 1,07% do 62,5 euro, po tym jak firma niedawno zakończyła krytyczne testy przepływu w swoim najnowszym odkryciu Orange Basin w Namibii.

Wśród głównych przegranych jest Renault, które straciło 0,76% do 35,3 euro po niedawnej zapowiedzi wprowadzenia na rynek nowego elektrycznego samochodu miejskiego produkowanego w Słowenii, który nie wydaje się zbyt popularny wśród inwestorów.

Schneider Electric również spadł o 0,65% do 164,98 euro. Firma ogłosiła niedawno partnerstwo w zakresie stali niskowęglowej z ArcelorMittal.

Co oglądać w nadchodzącym tygodniu

Dziś wieczorem inwestorzy będą oczekiwać na przemówienie prezesa Banku Anglii (BoE) Andrew Baileya, które odbędzie się w poniedziałkowy wieczór. Mamy nadzieję, że rzuci to więcej światła na obecną politykę zacieśnienia polityki pieniężnej BoE oraz na to, czy gubernator nadal uważa, że ​​„większość pracy musi wykonać polityka”, aby inflacja powróciła do celu 2,%.

W dalszej części tygodnia w środę opublikowany zostanie protokół Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), zawierający kompleksowy przegląd punktów porządku obrad omawianych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych na jej posiedzeniu na początku listopada.

Ponieważ inwestorzy już mają nadzieję, że Fed będzie gotowy złagodzić swoją obecną politykę, protokoły FOMC są bardzo wyczekiwane.

W środę zostaną opublikowane także wstępne dane dotyczące zaufania konsumentów w strefie euro za listopad, które w miarę poprawy zaufania do stóp procentowych wzrosną do -17,6 z -17,9 w październiku.

Oczekuje się, że w tym tygodniu opublikowanych zostanie także szereg wskaźników menedżerów zakupów (PMI) w przemyśle i usługach, w tym z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i strefy euro.