O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Julianknxx: Chorus in Rememory of Flight Installation view Barbican Art Gallery 14 September 2023 – 11 February 2024

„Priscilla” Sofii Coppoli, eksploracja doświadczeń Czarnych przez Julianknxx i seksowni szturmowcy. Oto, co warto zobaczyć i zrobić w Europie w tym tygodniu.

Witam i szczęśliwego Nowego Roku!

Nie chcę od razu psuć pozytywnej atmosfery roku 2024, ale mamy styczeń i jest przygnębiający – oto kilka pomysłów na ożywienie najdłuższego miesiąca w historii.

A jeśli w jakiś sposób żadna z tych sugestii nie przypadła Ci do gustu, zdecydowanie zalecamy przejrzenie naszych list „Best Of” z końca 2023 r. w poszukiwaniu dalszych inspiracji.

Wystawy

Julianknxx: „Chór w pamięci lotu”, Londyn, Wielka Brytania

Wciągająca instalacja poety, filmowca i artysty Juliana Knoxa, znanego jako Julianknxx, zawładnęła Galerią Sztuki Barbican i umysłami wszystkich odwiedzających ją osób. Aby stworzyć „Chorus in Rememory of Flight”, Knox podróżował po Europie, odwiedzając różne miasta, aby współpracować z wykonawcami, politykami, aktywistami i nie tylko, w celu stworzenia teksturowanego i transformującego opowiadania o czarnej tożsamości. W błękitnej mgle sale wystawowe pokazują trzy filmy Knoxa, każdy przeplatany muzyką, sztuką wizualną i słowami pisanymi, eksplorującymi tematy rasy, dziedzictwa i straty. Złap przed 11 lutego.

„Śpiąca królewna” Carlijna Jacoba, Amsterdam, Holandia

Gałki oczne w ustach, pawie na ludzkich nogach – prace holenderskiej artystki Carlijna Jacobsa łączą piękno z dziwacznością; jej obrazy przypominają sen, w którym to, co znajome, zostaje wypaczone i znęcone przez podświadomy surrealizm. Jej najnowszą kolekcję prac osobistych i zamówionych można oglądać w Foam do 21 stycznia.

Festiwale i wydarzenia

Holenderski Festiwal Rzeźby Lodowej, Zwolle, Holandia

Festiwal Rzeźby Lodowej w Holandii
Festiwal Rzeźby Lodowej w Holandii

Lód, lód, kochanie! Chociaż Boże Narodzenie już się skończyło, w większości Europy na zewnątrz nadal jest zimno, a Holandia wykorzystuje ten czas w pełni podczas corocznego Festiwalu Rzeźby Lodowej, który trwa do 25 lutego. Wykorzystując 275 000 kilogramów lodu, przedstawia fantastyczne zamrożone formacje autorstwa najlepszych na świecie artystów rzeźb z lodu i śniegu – Edwarda Nożycorękiego, wytnij sobie serce.

Imperium się rozbiera: parodia burleski, Paryż, Francja

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Empire Strips Back (@theempirestripsback)

W nie tak odległej galaktyce – a dokładnie w Paryżu – Gwiezdne Wojny stają się coraz bardziej seksowne. „Imperium Strips Back: A Burlesque Parody”, już dobrze ugruntowane w Ameryce, przybyło do Europy w październiku zeszłego roku i niemal wszystkie kultowe postacie z serii, od Boby Fetta przez Chewbaccę po Jabbę the Hutt (różne ruchy itp.), wykonują wyszukany taniec burleskowy procedury, które z pewnością włączą każdy miecz świetlny. Kup bilety, musisz.

Kino

Priscilla

Priscilla otwiera się parą doskonale wypielęgnowanych stóp na różowym puszystym dywaniku, co nadaje ton intymnie estetycznemu portretowi młodej kobiety, która pozornie spełniła marzenie każdej nastolatki o poślubieniu największej gwiazdy świata. W klasycznym stylu Sofii Coppoli wszystko jest otoczone delikatnym dziewczęcym blaskiem, a hipnotyzujące scenografie i kostiumy z połowy stulecia zanurzają Cię w marzycielskim, choć coraz bardziej odizolowanym świecie Priscilli Presley (Cailee Spaeny), gdy zostaje uwiedziona – mając zaledwie czternaście lat! – w skomplikowany świat Elvisa (Jacob Elordi). Przeczytaj pełną recenzję naszego rezydenta, krytyka filmowego Davida Mouriquanda, tutaj.

Gdybyś przeoczył, Priscilla pojawił się także w naszych najbardziej oczekiwanych filmach 2024 roku – listę, którą warto sprawdzić!

Towarzystwo Śniegu

W tym tygodniu również nie było La Sociedad de la Nieve (Towarzystwo Śniegu), piąty film fabularny Juana Antonio Bayony, który odtwarza prawdziwą tragedię samolotu drużyny rugby z 1972 roku, który rozbił się w Andach, oraz ekstremalne decyzje, jakie podjęli pasażerowie, aby przeżyć w jednym z najbardziej wrogich i niedostępnych środowisk.

David Mouriquand opisał to jako „mistrzowsko nakręcony i wciągający wysiłek” oraz że „elementy imponujące wizualnie nigdy nie dorównują złożonej ludzkiej historii będącej rdzeniem filmu”.

Z okazji premiery nowego filmu Bayony, TylkoGliwice Culture ponownie odwiedza Fernando Parrado, ocalałego z katastrofy lotniczej „Cud w Andach” w 1972 r., aby omówić mrożący krew w żyłach pakt, który on i współpasażerowie zawarli, by przeżyć. Wywiad można przeczytać tutaj.

Złote Globy 2024

81. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbędzie się w tę niedzielę wieczorem (lub w poniedziałek wczesnym rankiem, jeśli oglądasz transmisję z Europy). Organizacja została odnowiona, a nominacje są obiecujące.

Czy Barbenheimer zdominuje obrady, zwiastując tym samym nadchodzącą bitwę o Oscara na wieki? Już nie długo, żeby się dowiedzieć. Prognozy TylkoGliwice Culture dotyczące tegorocznych Złotych Globów można znaleźć tutaj.

telewizja

Bracia Słońce

Naprawdę nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie roku niż z jakąś Michelle Yeoh. W tej czarnej komedii/serialu akcji pozornie proste życie Bruce’a Suna (Sam Li) wywraca się do góry nogami, gdy jego brat, Charles „Chairleg” Sun (Justin Chien) – zły typ Johna Wicka – pojawia się w Los Angeles, aby go chronić i ich matka (Yeoh) po zamordowaniu ich ojca. Pełen rodzinnych sekretów i scen walki, ten podkręcony i często przezabawny serial dostarcza dokładnie takiej energii, jakiej potrzebujemy podczas szarej, styczniowej harówki. Oglądany teraz w serwisie Netflix, znalazł się także w naszym najbardziej oczekiwanym serialu telewizyjnym roku 2024.