O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Artist Anne von Freyberg with her new artwork:

„Zielona granica” Agnieszki Holland (i nasz ekskluzywny wywiad z polską reżyserką), Puchar Hexagonu i ogłoszenie przez Adele rezydencji w Monachium – co warto zobaczyć i zrobić w Europie w tym tygodniu.

Od ogłoszenia jury Berlinale 2024 po zbiorowy egzystencjalny strach wywołany niewinnym pytaniem Muppeta – to był kolejny tydzień pełen wydarzeń dla kultury.

Dzień Świstaka przypada również dzisiaj i zapewniamy, że nie będziecie żyć wersją filmową, dostarczając najlepszą nową muzykę, filmy, wystawy i nie tylko, aby wypełnić nadchodzące dni.

Bez ceregieli…

Wystawy

Anne von Freyburg: Wystawa indywidualna „Papillotage”, Londyn, Wielka Brytania

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Galerię HOFA-Dom Sztuk Pięknych (@thehouseoffineart)

Żywa, misterna uczta dla oczu, holenderska artystka Anne von Freyburg wykorzystuje tradycyjnie lekceważone kobiece materiały i techniki, aby stworzyć dzieła sztuki o uderzającej fakturze, które komentują między innymi kobiecą tożsamość i estetykę.

Na jej pierwszej indywidualnej wystawie w Wielkiej Brytanii w Galerii HOFA zostanie zaprezentowanych 14 nigdy wcześniej nie widzianych gobelinów, w tym nowe wersje niektórych rokokowych arcydzieł takich artystów jak Boucher i Le Brun, a także remake „The Swing” Fragonarda. Łapcie od 2 do 14 lutego.

„Dans la Seine”, Paryż, Francja

Ta paryska wystawa przedstawia portret Sekwany na podstawie szeregu odzyskanych obiektów od prehistorii do współczesności. Przedmioty znaleziono w jego dnie lub na jego brzegach, obok pozostałości krypty archeologicznej na Île de la Cité, w samym sercu Paryża.

Prezentowanych jest niemal sto pięćdziesiąt obiektów wydobytych z Sekwany, z których każdy opowiada o jakimś epizodzie z historii Paryża.

Ekspozycja rozpoczęła się 31 stycznia i warto ją zobaczyć.

Wydarzenia

Puchar Hexagon, Madryt, Hiszpania

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez zespół Hexagon (@thehexagonteam)

Dla niewtajemniczonych Padel to sport rakietowy, podobny do tenisa, ale wzbogacony elementami squasha i rozgrywany na mniejszym korcie ze szklanymi ścianami i niższą siatką. Pochodzi z Meksyku, ale zyskała popularność na całym świecie, zwłaszcza w Europie.

Hexagon Cup, który odbywa się od 31 stycznia do 4 lutego w Madrid Arena, to nowo utworzony przedsezonowy turniej Padel, w którym jedni z najlepszych graczy na świecie – wspierani przez światowe gwiazdy tenisa, takie jak Andy Murray i Rafa Nadal – rywalizują o tytuł Nagroda o wartości 1 miliona euro.

Kino

„Zielona Granica”

Euronews Culture rozmawiała z uznaną reżyserką Agnieszką Holland na temat jej nowego filmu „Green Border”
TylkoGliwice Culture rozmawiała z uznaną reżyserką Agnieszką Holland na temat jej nowego filmu „Green Border”

Naszym filmem tygodnia jest Zielona Granica (Zielona Granica)„emocjonalnie druzgocący akt oskarżenia w sprawie trwającego kryzysu w UE i jeden z najlepszych filmów Agnieszki Holland” – pisze David Mouriquand, krytyk filmowy TylkoGliwice Culture.

Zdobywca Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu Filmowego w Wenecji w zeszłym roku, to dramat imigracyjny, którego akcja rozgrywa się na niebezpiecznej ziemi niczyjej między Białorusią a Polską, gdzie uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki desperacko próbują przedostać się do Unii Europejskiej.

Film wepchnął także reżyserkę Holland w toksyczny dyskurs polityczny, uzupełniony groźbami śmierci ze strony prawicowych ekstremistów – o czym wspomina w naszym ekskluzywnym wywiadzie.

„Strefa zainteresowań”

Dla przypomnienia nagrodzony w Cannes film Jonathana Glazera Strefa Zainteresowań wciąż wyświetlany jest w kinach w całej Europie – David Mouriquand nazwał go „cudownie zrealizowanym dramatem o Holokauście, który wprawi Cię w drżenie”. Koniecznie przeczytajcie nasz wywiad z Glazerem.

„Amerykańska fikcja”

Nominowany do tegorocznych Oscarów za najlepszy film i najlepszy scenariusz adaptowany, Fikcja amerykańska to mądra satyra na rasową i białą obsesję społeczną na punkcie sprzedawalnych stereotypów i bólu Czarnych. Zmagający się z problemami pisarz Thelonious „Monk” Ellison (Jeffrey Wright) staje się tym, czego nienawidzi po tym, jak jego cynicznie napisana parodia, która odgrywa przesadne czarne tropy, zamienia się w (nieco nieoczekiwany) hit.

Nadchodzące: „I Am: Céline Dion”

Piosenkarka Céline Dion ogłosiła w tym tygodniu premierę nadchodzącego filmu dokumentalnego, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat jej rzadkiej choroby neurologicznej zwanej zespołem sztywności (SPS), którą zdiagnozowano u niej w 2022 r. i która doprowadziła do odwołania jej światowej trasy koncertowej w maju 2023.

W oświadczeniu Dion powiedziała: „W miarę kontynuowania mojej drogi do wznowienia kariery wykonawczej zdałam sobie sprawę, jak bardzo za tym tęskniłam, za możliwością zobaczenia moich fanów. Podczas tej nieobecności zdecydowałam, że chcę udokumentować tę część mojego życia, aby pomóc innym, którzy podzielają tę diagnozę.

Film wyreżyserowany przez nominowaną do Oscara Irene Taylor nie ma jeszcze oficjalnej daty premiery (ale warto na to zwrócić uwagę!).

programy telewizyjne

„Pan i Pani Smith”

To był czas koszulek z napisami „Team Aniston” i strasznych nagłówków tabloidów, kiedy Angelina Jolie i Brad Pitt wystąpili razem w filmie „Pan i Pani Smith” z 2005 roku, pod wpływem wiadomości, że oboje zakochali się w sobie w prawdziwym życiu. Głupi dramat szpiegowski o mężu i żonie, którzy łączą siły po tym, jak zdali sobie sprawę, że oboje pracują dla osobnych agencji jako zabójcy. Brangelina była głównym atutem filmu. W tym nowym programie telewizyjnym, teraz transmitowanym w Prime Video, główni bohaterowie Jane (Maya Erskine) i John Smith (Donald Glover) nie są już małżeństwem, zamiast tego decydują się udawać parę po zapisaniu się do lukratywnego – choć podejrzanie tajna – organizacja szpiegowska. Z pewnością wystąpią chaotyczne komplikacje.

Muzyka

Rezydencja Adele w Monachium

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Adele (@adele)

„Witam, to ja. Zastanawiałem się, czy po tych wszystkich latach nie chciałbyś się spotkać – w Monachium?”

Tak, fani Adele się cieszą. 35-letnia zdobywczyni nagrody Grammy ogłosiła, że ​​po raz pierwszy od ośmiu lat wystąpi na żywo w Europie kontynentalnej. Cztery koncerty odbędą się w Monachium Messe w dniach 2, 3, 9 i 10 sierpnia, tuż po jej rezydencji w Las Vegas.

„Nie mogłam sobie wyobrazić wspanialszego sposobu na spędzenie lata” – powiedziała piosenkarka na Instagramie, podpisując się: „Guten tag, babes x”.

Jeśli chcesz pojechać, rejestracja biletów na Adele.com trwa do 5 lutego.