O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

W tym tygodniu miały miejsce duże premiery filmowe i telewizyjne, a także festiwale sztuki w Londynie, Monachium i Rzymie.

Nadszedł czas na cotygodniowy przegląd kulturalny. Tutaj przedstawiamy wszystkie najlepsze rzeczy, które się pojawiają i są godne Twojej tak poszukiwanej uwagi. W nadchodzącym tygodniu mamy pokazy sztuki, filmy i nie tylko.

Film

Podczas gdy nasz potężny krytyk filmowy David Mouriquand przebywa w Wenecji i relacjonuje festiwal filmowy, to my, na suchym lądzie, musimy relacjonować filmy, które faktycznie trafiają na ekrany w Twoim miejscu zamieszkania. Na szczęście dla tych, którzy nie mieszkają wśród kanałów i Campari, trzy quele do genialnie brutalnego serialu legendarnego aktora Denzela Washingtona Korektor spadło.

Korektor 3 to trzeci z serii filmów wyreżyserowanych przez Antoine’a Fuquę, w których Waszyngton wciela się w byłego twardego członka rządu Roberta McCalla. Dla tych, którzy nie znają serialu, jest on oparty na brytyjskim serialu telewizyjnym z lat 80., a pierwszy film, który ukazał się w 2014 roku, poprzedzał nowy trend starszego aktora, który utknął w poszukiwaniu odrobiny mścicielskiej sprawiedliwości. Johna Wicka z uruchomieniem.

Tym razem akcja rozgrywa się we Włoszech, gdzie McCall próbuje cieszyć się emeryturą. Dzieje się tak do czasu, gdy lokalna mafia zaczyna sprawiać kłopoty, a McCall zdaje sobie sprawę, że to on musi zaprowadzić pokój w tych mafiosach. Mówiąc prościej, to Denzel Washington uderza włoskich gangsterów pomiędzy kęsami spaghetti. Czego chcieć więcej od leniwego niedzielnego zegarka?

Serial telewizyjny

Fani mangi radujcie się! Wygląda na to, że Hollywood po raz pierwszy w historii udało się zaadaptować ukochany serial w w połowie przyzwoity program telewizyjny.

Kiedy Netflix ogłosił, że przekształca „One Piece” w serial aktorski, fani oryginału wstrzymali oddech. Nie bez powodu. Oryginalna manga to jedna z najdłuższych i najlepiej sprzedających się japońskich serii komiksów wszechczasów. Od tego czasu fani śledzą Monkeya D. Luffy’ego i jego załogę piratów, a twórca Eiichiro Oda obiecał ostatnie rozdziały w ciągu najbliższych dwóch lat.

„One Piece” został już zaadaptowany na cieszący się dużą popularnością serial anime. Anime, wyemitowane po raz pierwszy w 1999 roku, składa się z 1073 odcinków podzielonych na 20 seriali. Mówiąc prościej, wiele zależy od tej adaptacji Netflix. A studia hollywoodzkie nie mają zbyt dobrej historii w adaptowaniu mang po rozczarowujących wersjach Duch w skorupie, Notatnik śmierciI Ewolucja Dragonballa.

Pojawiły się jednak pierwsze recenzje „One Piece” i zapowiada się nieźle. Wstępne recenzje pochwaliły projekt produkcji, przywiązanie do oryginalnej estetyki mangi i wyraźną pasję, jaką twórcy żywią do odtworzenia tak ukochanego świata.

Festiwal Sztuki

Być może jest już wrzesień, ale to nie znaczy, że w ten weekend nie można w ogóle wychodzić z domu. Jeśli jesteś w Londynie, odbywa się tam fantastyczny festiwal teatrów plenerowych i sztuk performatywnych.

Międzynarodowy Festiwal Greenwich+Docklands (GDIF) potrwa do 10 września, więc jest jeszcze mnóstwo czasu, aby zapoznać się z jego wspaniałą ofertą. Szczególnie w ten weekend odbędzie się „Sliding Slope”, pokaz taneczny, podczas którego artyści desperacko próbują utrzymać się na dachu domu tonącego w rzece.

Vloeistof
Sliding Slope – artyści uwięzieni w tonącym domu

Na północ od miasta odbywa się także Camden Inspire, kolejny festiwal sztuki, który obejmuje sztukę uliczną, uliczne jedzenie, muzykę, warsztaty, poezję i słowo mówione.

Odbywający się w dniach 2–3 września i prowadzony przez lokalnych partnerów Roundhouse, Cafe KOKO, Green Note, Spiritual Bar i Dig It Soundsystem, możesz wziąć udział w zabawie, która obejmuje nawet sesję linodruku z multimedialnym artystą River Manningiem.

Festiwal Muzyczny

Miłośnicy muzyki pop w Monachium będą mieli w ten weekend swoją część zabawy na festiwalu Superbloom. W miejskim Olympiapark tegoroczny skład Superbloom obejmuje jedne z najlepszych talentów z list przebojów.

Valentin Flauraud / Keystone / Valentin Flauraud
Ava Max występuje na scenie Lab podczas 57. Montreux Jazz Festival (MJF) w Montreux w Szwajcarii, 12 lipca 2023 r.

Headlinerami są Imagine Dragons, Ava Max, Jason Derulo i Ellie Goulding. Fani rocka znajdą coś dla siebie u takich artystów jak bohater Newcastle Sam Fender, a ci, którzy szukają dobrego rytmu, będą mogli posłuchać wszechstronnie utalentowanych utworów Martina Garrixa. Years & Years, RAYE, Peter Fox i Dermot Kennedy również wnoszą pewną różnorodność.

Zjawisko naturalne

Jeśli będziesz w Rzymie 4 września, masz okazję zobaczyć coś wyjątkowego. W rzymskim Panteonie kilka razy w roku światło słoneczne przedostaje się przez oculus na szczycie kopułowego sufitu, tworząc idealny łuk świetlny.

Canva
Oculus w Panteonie Rzymu

Jest znany jako Łuk Światła i uważa się, że został celowo zaprojektowany w Panteonie w celu uczczenia Jowisza, rzymskiego bóstwa, które było królem bogów.

Będąc w stolicy Włoch, równie dobrze możesz odwiedzić Festiwal Kalejdoskop. Przez pierwsze dwa tygodnie września w ogrodach Willi Borghese w dalszym ciągu trwa trzymiesięczny festiwal, w ramach którego codziennie odbywają się bezpłatne pokazy filmów.