O nas
Kontakt

Trener reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej kobiet Jorge Vilda zwolniony

Laura Kowalczyk

Trener reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej kobiet Jorge Vilda zwolniony

Hiszpańska federacja piłkarska zwolniła trenera reprezentacji kobiet Jorge Vildę niecałe trzy tygodnie po zdobyciu przez jego drużynę tytułu mistrza świata kobiet

Hiszpańska federacja piłkarska zwolniła we wtorek trenera reprezentacji kobiet Jorge Vildę, niecałe trzy tygodnie po zdobyciu przez jego drużynę tytułu mistrza świata kobiet, w atmosferze kontrowersji wokół zawieszonego prezesa federacji Luisa Rubialesa.

Trener był jednym z tych, którzy oklaskiwali Rubialesa, gdy ten odmówił rezygnacji pomimo powszechnej krytyki za pocałowanie w usta zawodniczki Jenni Hermoso bez jej zgody podczas uroczystości zdobycia tytułu w Sydney w zeszłym miesiącu.

Montse Tomé została zastąpiona przez Vildę, co czyni ją pierwszą kobietą na tym stanowisku. Od 2018 roku była jedną z asystentek trenerów Vildy.

Rubiales, który po finale również chwycił się za krocze w sprośnym geście zwycięstwa, został tymczasowo zawieszony przez FIFA i toczy się przeciwko niemu postępowanie hiszpańskiego rządu za zachowanie, które wywołało burzę krytyki i powszechne wezwania do jego rezygnacji.

Vilda stwierdziła później, że zachowanie Rubialesa było niewłaściwe. Trener mężczyzn Luis de la Fuente również pochwalił przemowę Rubialesa skierowaną pod adresem, jak to określił, „fałszywych feministek” i przeprosił w piątek za popełnienie, jak to określił, „niewybaczalnego błędu ludzkiego”.

Kapitanowie męskiej reprezentacji Hiszpanii w poniedziałek potępili „niedopuszczalne zachowanie” Rubialesa, okazując wsparcie dla zwycięskiej drużyny Pucharu Świata Kobiet.