O nas
Kontakt

Przegląd Kultury: nazistowski propagandysta Lord Haw-Haw skazany na śmierć za zdradę stanu

Laura Kowalczyk

Przegląd Kultury: nazistowski propagandysta Lord Haw-Haw skazany na śmierć za zdradę stanu

Tego dnia 1945 roku William Joyce – lepiej znany jako „Lord Haw-Haw” – został skazany za zdradę stanu i skazany na śmierć.

Jako jeden z najbardziej niesławnych i znienawidzonych ludzi w Wielkiej Brytanii, być może tylko kwestią czasu było, zanim lord Haw-Haw otrzyma swoją nagrodę.

19 września 1945 r. osławiony nazistowski propagandysta został skazany na karę śmierci po uznaniu go za winnego zdrady stanu.

Urodzony jako William Joyce w 1906 roku, anglo-irlandzki nadawca telewizyjny został ostatecznie zapamiętany jako ten, który zdradził swój kraj podczas drugiej wojny światowej.

Jako małe dziecko przeprowadził się z Nowego Jorku do Galway, z którego się urodził, i w 1921 roku został zwerbowany do armii brytyjskiej podczas irlandzkiej wojny o niepodległość. Na początku podejrzewano go o udział w morderstwie, a także o bycie potencjalnym informatorem Czarnych i Podpalanych.

W rezultacie został przeniesiony do pułku Worcestershire w Anglii, ale wkrótce został zwolniony, gdy okazało się, że jest nieletni.

Po powrocie do szkoły i zapisaniu się do Birkbeck College w Londynie Joyce zafascynował się faszyzmem i mocno zaangażował się w prawicową politykę.

Po przewodzeniu spotkaniu kandydata Partii Konserwatywnej Jacka Lazarusa Joyce został uderzony w twarz, najwyraźniej przez komunistów, co pozostawiło trwałą bliznę od płatka ucha do kącika ust.

Mówi się, że incydent ten ugruntował nienawiść Joyce’a do komunizmu i jego oddanie ruchowi faszystowskiemu.

Po ataku w 1932 roku wstąpił do Brytyjskiego Związku Faszystów Oswalda Mosleya, od razu wyróżniając się jako utalentowany mówca.

Corbisa za pośrednictwem Getty Images
Na tym niedatowanym zdjęciu Joyce pokazuje swoją niesławną bliznę na twarzy

Był aktywną postacią, dopóki Mosley nie zwolnił go po wyborach do Rady Hrabstwa Londynu w 1937 roku.

Joyce natychmiast założył własną organizację – Ligę Narodowo-Socjalistyczną (NSL).

Celem NSL, znacznie bardziej antysemickiego niż BUF, była integracja niemieckiego nazizmu ze społeczeństwem brytyjskim w próbie stworzenia nowej formy brytyjskiego faszyzmu.

Jednak gdy w 1939 r. wybuchła wojna, Joyce wraz z żoną Margaret uciekł do Niemiec.

Początkowo miał trudności ze znalezieniem pracy w Berlinie, ale szybko został zatrudniony przez Ministerstwo Propagandy Rzeszy Josepha Goebbelsa i otrzymał propozycję prowadzenia własnej audycji radiowej „Germany Calling”.

Goebbels, główny propagandysta partii nazistowskiej i minister propagandy, potrzebował zagranicznych faszystów, aby szerzyć nazistowską propagandę w krajach sprzymierzonych – a Joyce był idealnym kandydatem.

Jego audycje próbowały zwiększyć nieufność Brytyjczyków do swojego rządu i twierdziły, że brytyjska klasa robotnicza jest uciskana przez klasę średnią i żydowskich biznesmenów, którzy rzekomo kontrolowali ministrów rządu.

Obrazy Keystone/Getty
Joyce na zdjęciu u szczytu swojej niesławy, ok. 1942 r

Narodziny „Lorda Haw-Hawa”

W Wielkiej Brytanii słuchanie „Germany Calling” było odradzane, ale nie nielegalne.

Była to popularna audycja, którą do roku 1940 szacuje się na sześć milionów stałych słuchaczy i 18 milionów okazjonalnych słuchaczy.

W czasie wojny informacje były ściśle cenzurowane przez rząd brytyjski, więc wielu cywilnych słuchaczy słuchało, co mówi wróg.

Dramatyczny i ognisty występ Joyce’a uznano za znacznie bardziej zabawny niż ponury i raczej nudny program oferowany przez BBC.

We wrześniu 1939 roku krytyk radiowy Daily Express, Jonah Barrington, opisał Joyce’a jako „od czasu do czasu jęczącego w Zeesen (wojennej placówce nadawczej na falach długich)”, która „mówi po angielsku w stylu haw-haw, damit-get-out-of-my-way” .

Popperfoto za pośrednictwem Getty Images
Pocztówka w stylu vintage przedstawiająca rodzajowego Lorda Haw-Haw -, pseudonim kilku spikerów anglojęzycznego propagandowego programu radiowego Germany Calling

Chociaż pseudonim ten nadano kilku brytyjskim spikerom w nazistowskim radiu, Barrington nadał Joyce’owi przydomek „Lord Haw-Haw” – i tak pozostało.

W 1941 roku sam Joyce zaczął czerpać z rozgłosu pseudonimu i zaczął przedstawiać się jako „William Joyce, znany również jako Lord Haw-Haw”.

Przez całą wojnę jego nacechowana propagandą audycja stała się jeszcze bardziej niepokojąca, a władze brytyjskie i obywatele zaczęli postrzegać audycje radiowe jako część coraz bardziej uzasadnionych zagrożeń dla Wielkiej Brytanii i jej sojuszników.

Joyce nagrał swoją ostatnią audycję 30 kwietnia 1945 r., gdy szalała bitwa o Berlin, a Niemcy przegrywały wojnę. Uważany za pijanego, obwiniał Wielką Brytanię o „za daleko” w wojnie z Niemcami i przestrzegł przed oczywistym „zagrożeniem” ze strony Związku Radzieckiego.

Joyce zakończyła się ostatecznym buntem: „Heil Hitler i żegnaj”.

AP1945
Niewidziany lord Haw Haw przybywa do Old Bailey w Londynie na proces o zdradę stanu w 1945 r.

Miesiąc później, 28 maja, Joyce została zdobyta przez siły brytyjskie pod Flensburgiem, niedaleko granicy niemiecko-duńskiej – ostatniej stolicy III Rzeszy.

Został przewieziony do Anglii i postawiony przed sądem w Old Bailey pod trzema zarzutami zdrady stanu.

Prawnicy argumentowali, że nie był on prawdziwym obywatelem Wielkiej Brytanii, ponieważ urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale ta teza została odrzucona, a prokuratura stwierdziła, że ​​przez krótki czas posiadał brytyjski paszport.

Mirrorpix za pośrednictwem Getty Images
Tablica ogłoszeniowa informująca o egzekucji Williama Joyce’a, znanego również jako Lord Haw Haw, przed więzieniem Wandsworth w przeddzień jego egzekucji za zdradę stanu, styczeń 1946 r.

Ostatecznie sąd stwierdził, że zdradził swój kraj i dlatego dopuścił się zdrady stanu.

Po wydaniu wyroku skazującego Joyce została zabrana do więzienia Wandsworth i powieszona 3 stycznia 1946 roku w wieku 39 lat.

Był przedostatnią osobą powieszoną w Wielkiej Brytanii za przestępstwo inne niż morderstwo. Ostatnim był Theodore Schurch, który następnego dnia został stracony za zdradę w pobliskim więzieniu Pentonville.

Archiwum Bettmanna/Getty
Tłum gromadzi się przed więzieniem Wandsworth, aby być świadkiem opublikowania ogłoszenia o egzekucji przez powieszenie Williama Joyce’a

Na szubienicy Joyce nie okazał skruchy.

Przypuszcza się, że powiedział: „W śmierci, podobnie jak w życiu, przeciwstawiam się Żydom, którzy wywołali tę ostatnią wojnę, i przeciwstawiam się potędze ciemności, którą reprezentują. Ostrzegam naród brytyjski przed miażdżącym imperializmem Związku Radzieckiego. Niech Wielka Brytania znów będzie wielka, a w godzinie największego niebezpieczeństwa na Zachodzie niech sztandar zostanie podniesiony z pyłu, uwieńczony słowami: „Mimo to zwyciężyliście”.