O nas
Kontakt

„Przepis na katastrofę”: 10 krajów UE ograniczyło zatrudnienie strażaków pomimo pogłębiającego się kryzysu klimatycznego

Laura Kowalczyk

„Przepis na katastrofę”: 10 krajów UE ograniczyło zatrudnienie strażaków pomimo pogłębiającego się kryzysu klimatycznego

Zagrożenie pożarami lasów i powodziami nigdy nie było większe w Europie – dlaczego więc kraje ograniczają liczbę strażaków?

Od Pirenejów po Teneryfę południową Europę nadal pustoszą pożary.

Jednak w miarę jak kontynent płonie, liczba strażaków w UE spada.

Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat w 2022 r. było prawie 360 ​​000 zawodowych strażaków – o 2 800 mniej niż w 2021 r.

„Zmniejszenie liczby strażaków w trakcie kryzysu klimatycznego to przepis na katastrofę” – mówi Esther Lynch, sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC).

Obawia się, że zasady oszczędnościowe, które mają zostać wprowadzone przez UE w przyszłym roku, mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Które kraje UE wycięły najwięcej strażaków?

W ciągu ostatnich kilku lat 10 państw członkowskich UE zmniejszyło liczbę strażaków.

Francja zmniejszyła swoje siły gaśnicze o 5446 pracowników w latach 2021-2022 – najwięcej ze wszystkich krajów UE. Za nią uplasowała się Rumunia, która zmniejszyła swoje siły o 4250, oraz Portugalia (2907).

Słowacja odnotowała największy spadek procentowy, a strażacy zmniejszyli o 30 procent, a następnie Bułgaria (22 procent), Portugalia (21 procent) i Belgia (19 procent).

Łotwa, Szwecja, Węgry i Niemcy również odnotowały cięcia.

Zagrożenia dla strażaków wzrosły podczas najgorętszego lata w historii Europy

Związki zaapelowały do ​​krajów UE, by nie zaniedbywały usług niezbędnych do walki ze skutkami zmian klimatycznych.

„Zwiększone ryzyko pożaru spowodowane zmianami klimatycznymi było oczywiste dla wszystkich tego lata”, mówi Lynch. „Musimy upewnić się, że nasze straże pożarne mają personel i zasoby potrzebne do wykonywania pracy ratującej życie”.

Liczby nie odzwierciedlają strażaków ochotników, którym dodatkowo zagraża brak sprzętu i kolegów zawodowych.

„Ponieważ lipiec jest najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów na całym świecie, a pożary lasów i powodzie dotykają wiele państw członkowskich, wzrosło niebezpieczeństwo i obciążenie pracą strażaków i innych pracowników służb ratowniczych” — mówi Jan Willem Goudriaan, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Służby Publicznej Związki, które reprezentują strażaków i innych pracowników.

Potrzebne są dalsze inwestycje, aby wesprzeć strażaków

Goudriaan mówi, że chociaż inwestycje UE w bardzo potrzebny sprzęt przeciwpożarowy są „mile widzianym krokiem”, należy zrobić więcej, aby rozwiązać pilne problemy kadrowe.

„Wszystkie kraje powinny inwestować w swoje straże pożarne i inne usługi publiczne, aby sprostać zwiększonemu obciążeniu, jakie zostaną nałożone na nie przez zmiany klimatyczne” – mówi.

Dodaje, że kraje powinny również inwestować w środki dostosowawcze, aby zmniejszyć ryzyko pożarów, takie jak gospodarka leśna.

„To najlepszy środek zapobiegawczy przeciwko pożarom, ale jak pokazały przykłady z Grecji i innych krajów, narzucone przez UE środki oszczędnościowe ograniczyły finansowanie i stworzyły znacznie gorsze problemy dla naszych społeczności”, mówi Goudriaan.