O nas
Kontakt

Przywódcy Azerbejdżanu i Armenii rozmawiają o perspektywach pokoju na Kaukazie

Laura Kowalczyk

Przywódcy Azerbejdżanu i Armenii rozmawiają o perspektywach pokoju na Kaukazie

W najnowszym odcinku Global Conversation TylkoGliwice rozmawia z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i premierem Armenii Nikolem Paszynianem

Górski Karabach był sceną jednych z najbardziej brutalnych epizodów w najnowszej historii Kaukazu Południowego. Pomimo porozumienia o zawieszeniu broni wynegocjowanego przez Rosję w 2020 r., napięcia są dalekie od zakończenia.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska odgrywają większą rolę w mediacji w kryzysie – od czasu próżni pozostawionej przez Rosję (bardziej tradycyjny regionalny pośrednik władzy, teraz ugrzęzły na Ukrainie). A rozmowy napełniają ludzi nadzieją na trwały pokój.

Ale ostatnie wydarzenia związane z nieporozumieniami w sprawie korytarza Lachin i twierdzenia, że ​​Azerbejdżan blokuje jedyne przejście łączące Armenię z Ormianami w Górskim Karabachu, wydają się wskazywać, że droga do pokoju będzie długa.

Miesiącami negocjowaliśmy, by móc usiąść z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu – uwikłanych w jeden z najdłużej trwających konfliktów na świecie.

TylkoGliwice zadał te same pytania zarówno prezydentowi Azarbejdżanu Ilhamowi Alijewowi, jak i premierowi Armenii Nikolowi Paszynianowi – i dał im szansę wyrażenia swojego punktu widzenia bez przerywania i kwestionowania.

Premier Paszynian powiedział, że „nie tylko może, ale musi zapanować pokój”, podczas gdy prezydent Alijew powiedział: „Myślę, że należy mieć nadzieję”.

Chodziło o to, aby dać obu stronom platformę do wyrażenia swoich poglądów na temat konfliktu i szans na pokój.

Obejrzyj cały film Global Conversation, prowadzony przez międzynarodową korespondentkę TylkoGliwice, Anelise Borges, w odtwarzaczu powyżej.