O nas
Kontakt

Putin i Xi spotykają się na szczycie Azji Środkowej, pokazując pogłębiające się więzi

Laura Kowalczyk

Russian President Vladimir Putin shakes hands with diplomats upon his arrival at the international airport in Astana, Kazakhstan, Wednesday, July 3, 2024.

Coraz ściślejsza współpraca między Rosją, Chinami i innymi krajami budzi coraz większe obawy NATO i mocarstw zachodnich.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping wkrótce spotkają się osobiście po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy, gdy odwiedzą Kazachstan na spotkaniu międzynarodowej grupy powołanej w celu przeciwdziałania sojuszom Zachodu.

Putin i Xi spotkali się ostatnio w maju, gdy przywódca Kremla odwiedził Pekin, aby podkreślić swoją bliską współpracę, sprzeciwiającą się demokratycznemu porządkowi pod przywództwem USA i mającą na celu promowanie bardziej „wielobiegunowego” świata.

Teraz spotkania te będą częścią dorocznej sesji Szanghajskiej Organizacji Współpracy, którą oba kraje utworzyły w 2001 r. w celu omawiania kwestii bezpieczeństwa w Azji Środkowej i szerzej pojętym regionie.

Wśród jej członków znajdują się również Iran, Indie, Pakistan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan.

Spotkanie jest kolejną okazją dla Putina i Xi, aby zademonstrować silne więzi osobiste w ramach ich „strategicznego partnerstwa” w obliczu rosnących napięć z Zachodem.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew (po lewej) i prezydent Chin Xi Jinping biorą udział w oficjalnej ceremonii powitalnej w pałacu w Astanie w Kazachstanie, w środę 3 lipca 2024 r.

Putin chce pokazać, że Rosja nie jest odizolowana zachodnimi sankcjami od inwazji na Ukrainę w 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał za nim nakaz aresztowania, który oskarża go o osobistą odpowiedzialność za porwania dzieci z Ukrainy. Kazachstan nie jest jednak stroną Statutu Rzymskiego, a zatem nie ma obowiązku go aresztować.

Spotkanie Putina z Xi w maju pokazało, jak Chiny udzieliły Moskwie wsparcia dyplomatycznego i są głównym rynkiem zbytu dla swojej ropy i gazu. Rosja polegała na Pekinie jako głównym źródle importu high-tech, aby utrzymać swoją machinę wojenną w ruchu.

Organizacja pomaga Chinom w projektowaniu swoich wpływów, szczególnie w Azji Środkowej i Globalnym Południu. Xi wezwał do „mostów komunikacyjnych” między krajami w zeszłym tygodniu i chce dalej promować Chiny jako alternatywę dla USA i ich sojuszników.