O nas
Kontakt

Strajki w podróżach w Europie: Zakłócenia w ruchu lotniczym i kolejowym, których możesz się spodziewać w lipcu

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Nasz przewodnik będzie aktualizowany w miarę ogłaszania kolejnego strajku w Europie.

Strajki są w Europie zjawiskiem powszechnym, ponieważ pracownicy powstrzymują się od pracy, aby walczyć o lepsze warunki i płace.

Czasami strajki planuje się nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić wszystko przed podróżą.

Na szczęście zebraliśmy poniżej wszystkie informacje na temat strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbędą się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz uprawniony do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać pełne szczegóły.

Włochy: Pracownicy lotniska planują ogólnokrajowy strajk

Pracownicy związkowi na różnych lotniskach we Włoszech planują strajk 5 lipca.

Dotknięte lotniska to m.in. Bolonia, Crotone, Lamezia Terme, Mediolan, Reggio Calabria, Rzym i Wenecja, a strajki odbywają się o różnych porach dnia. Prawdopodobne są zakłócenia w lotach.

Irlandia: Piloci kontynuują strajk bezterminowy

Piloci irlandzkiego przewoźnika narodowego Aer Lingus rozpoczęli 26 czerwca strajk „work-to-rule” na czas nieokreślony. Oznacza to, że nie będą pracować poza ustalonymi godzinami ani akceptować zmian w swoich rozkładach lotów. Około 400 lotów zostało odwołanych do 7 lipca.

Trwające rozmowy płacowe spotkały się z formalną interwencją Sądu Pracy. Rozprawa zaplanowana jest na środę 3 lipca.

Pasażerowie, których to dotyczy, zostaną powiadomieni SMS-em lub e-mailem, ale jeśli masz rezerwację w danej linii lotniczej, najlepiej sprawdź status swojego lotu przed wyjściem z domu.

Wielka Brytania: Gatwick szykuje się na zakłócenia w lipcu

Pracownicy lotniska Londyn-Gatwick pod koniec miesiąca zaczną strajkować w związku ze sporem płacowym.

Około 300 pracowników ochrony i obsługi pasażerów będzie strajkować od 12 do 14 lipca i od 18 do 21 lipca. Może to spowodować opóźnienia w kontroli bagażu i wpłynąć na pasażerów potrzebujących specjalnej pomocy.

Jeśli spór nie zostanie rozwiązany, dalsze działania mogą zostać podjęte w trakcie pracowitych wakacji letnich.

W Szkocji zbliżają się strajki na lotniskach

Związkowcy na lotniskach w Glasgow i Aberdeen zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za strajkiem.

Chociaż daty nie zostały jeszcze ogłoszone, kontrola bezpieczeństwa na szkockich lotniskach może zostać wprowadzona od połowy czerwca, jeśli nie zostaną rozstrzygnięte spory dotyczące wynagrodzeń.

Turcja: Kontrolerzy ruchu lotniczego idą na strajk

Lotnisko Antalya w Turcji doświadczyło poważnych opóźnień lotów, ponieważ kontrolerzy ruchu lotniczego strajkowali w związku z kwestią wynagrodzeń i warunków pracy.

Akcja strajkowa „Work-to-Rule” obejmuje około 50 proc. osób przybywających i wyjeżdżających. Oczekuje się, że potrwa do 14 lipca.

Strajki we Francji: Czy strajki mogą wpłynąć na igrzyska olimpijskie w Paryżu?

Członkowie związku zawodowego CGT-RATP ogłosili siedmiomiesięczny strajk, który potrwa od 5 lutego do 9 września. Może on objąć sieć autobusową i metro regionu Ile-de-France, także podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.

Jednakże Senat Francji przyjął 9 kwietnia projekt ustawy, który pozwala państwu na zakazanie strajków transportowych na określone okresy każdego roku, aby uniknąć zakłóceń podczas ważnych wydarzeń, takich jak Paryż 2024. Projekt ustawy wzywa również do wcześniejszego ostrzegania o strajkach i zwiększenia minimalnych zobowiązań dotyczących usług.

Projekt ustawy spotyka się ze sprzeciwem i musi zostać przyjęty przez francuskie Zgromadzenie Narodowe, aby stał się prawem.

Pracownicy państwowej spółki transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy z powodu wynagrodzeń.

Holandia: Strajki w transporcie publicznym planowane na wrzesień

W największych miastach Holandii ogłoszono strajk pracowników transportu publicznego na 12 września. Możliwe są kolejne strajki.

Ustawa ta pojawia się przed propozycją budżetu rządu, która, jak mają nadzieję pracownicy, będzie zawierać plany umożliwiające osobom wykonującym prace wymagające wysiłku fizycznego wcześniejsze przechodzenie na emeryturę.

Usługi w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie zostaną zakłócone.