O nas
Kontakt

Rodzice nastoletniego zamachowca w szkole, który zabił 10 osób, staną przed sądem w Belgradzie

Laura Kowalczyk

Police officers guard the Vladimir Ribnikar school in Belgrade, Serbia, on May 4, 2023 after a 13-year-old opened fire killing fellow students and a guard.

Postępowanie sądowe rozpoczęło się prawie dziewięć miesięcy po masakrze, która wstrząsnęła Serbią.

W poniedziałek w Belgradzie w Serbii rozpoczął się proces rodziców nastolatka oskarżonego o zabicie 10 osób i ranienie sześciu osób w masowej strzelaninie w jego szkole w maju ubiegłego roku.

Podejrzany o strzelaninę, 13-letni Kosta Kecmanovic, w wyniku szału, który wstrząsnął narodem bałkańskim, zabił dziewięciu kolegów, jednego ochroniarza i ranił sześciu innych.

Od tego czasu Kecmanovic przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Ze względu na swój wiek nie może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej zgodnie z serbskim prawem.

Jednak jego rodzicom postawiono zarzuty „poważnego działania przeciwko bezpieczeństwu ogólnemu” w związku z rzekomym niezapewnieniem bezpieczeństwa broni i amunicji użytych podczas tragicznego zdarzenia.

Pomimo wniosków obrońców o otwarcie postępowania Wysoki Trybunał w Belgradzie zdecydował się na rozprawę niejawną.

Dodatkowe zarzuty postawiono ojcu Kecmanovicia, w tym zarzut, że w rodzinnym domu szkolił chłopca w posługiwaniu się bronią palną bez odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Zarzuty usłyszą także kierownik strzelnicy i instruktor.

Strzelanina w szkole, która miała miejsce 4 maja w Belgradzie, wywołała powszechne przerażenie w całym kraju. Następnego dnia w środkowej Serbii doszło do kolejnej masowej strzelaniny, w wyniku której zginęło osiem osób, a 14 zostało rannych.

Obydwa incydenty doprowadziły do ​​wielomiesięcznych protestów przeciwko prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vucićowi, oskarżanemu o krzewienie kultury przemocy w kraju naznaczonym traumatycznymi konfliktami z lat 90.

Serbia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników posiadania broni, a znaczna liczba broni pozostała po konfliktach z lat 90. XX wieku.