O nas
Kontakt

Rosja entuzjastycznie przyjmuje Narodowy Zjazd Marine Le Pen w wyborach we Francji

Laura Kowalczyk

Rosja entuzjastycznie przyjmuje Narodowy Zjazd Marine Le Pen w wyborach we Francji

PARYŻ — Rosyjski rząd wydaje się mieć wyraźnego faworyta w wyborach francuskich. Nic dziwnego, że jest to skrajnie prawicowy Narodowy Zjazd Marine Le Pen.

„Naród francuski dąży do suwerennej polityki zagranicznej, która służy jego interesom narodowym i oderwaniu się od dyktatu Waszyngtonu i Brukseli” – napisało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych, do którego dołączono zdjęcie Le Pen.

„Francuscy urzędnicy nie będą mogli zignorować tych głębokich zmian w postawie zdecydowanej większości obywateli” – dodano we wpisie, pod którym podpisał się zastępca rzecznika ministerstwa Andriej Nastasin.

Związki partii Le Pen z Rosją są powszechnie znane.

W przeszłości Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiało się sankcjom UE wobec Moskwy za inwazję na Ukrainę. W swoim programie prezydenckim na 2022 r. Le Pen wzywała do pogłębienia stosunków dyplomatycznych z Rosją — propozycja ta została po cichu usunięta z manifestu partii kilka dni temu, gdy partia stara się sprawiać wrażenie bardziej szanowanej i łagodzić obawy międzynarodowych partnerów Francji.

Zgromadzenie Narodowe zaciągnęło pożyczkę w wysokości 9 milionów euro w rosyjskim banku w celu sfinansowania swojej kampanii przed wyborami lokalnymi w 2014 r., którą spłaciło dopiero w zeszłym roku.

Francuzi pójdą do urn w tę niedzielę w ostatniej turze przedterminowych wyborów parlamentarnych. Narodowe Zgromadzenie Le Pen zdobyło ponad 33 procent głosów w pierwszej turze w zeszłą niedzielę.

Jednak szanse Zgromadzenia Narodowego na zdobycie bezwzględnej większości w parlamencie i utworzenie rządu zmalały, ponieważ kandydaci centrowi i lewicowi połączyli siły, aby po raz pierwszy nie dopuścić do przejęcia władzy przez partię Le Pen.


Kliknij na partię, aby utworzyć większość
Grupa Siedzenia Zmiana Głosy

Nowy Front Ludowy (NFP)

188
+57
26,3%

Zespół (ENS)

161
-76
24,7%

Narodowy Sojusz Zjazdowy (RN)

142
+53
37,1%

Republikanie (LR)

48
-13
6,2%

Inny

38
-21
5,6%

Grupa Siedzenia Głosy

Zespół (ENS)

237 37,7%

Nowy Ekologiczno-Społeczny Związek Ludowy

131 30,8%

Zgromadzenie Narodowe (RN)

89 17,3%

Republikanie (LR)

61 7,0%

Inny

59 7,2%