O nas
Kontakt

Rosja i Ukraina wymieniają ataki dalekiego zasięgu, Moskwa szuka irańskich rakiet

Laura Kowalczyk

A firefighter works to extinguish a fire of a gas pipe line damaged by a Russian rocket attack, in Kyiv, Ukraine, Tuesday, Jan. 2, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Ataki powietrzne na Rosję i Ukrainę

Moskwa poinformowała w czwartek, że jej obrona powietrzna zestrzeliła ukraińskie rakiety nad Krymem i przygranicznym miastem Biełgorod z Rosją.

Według gubernatora regionu w Sewastopolu, największym mieście na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim, jedna osoba została ranna w wyniku spadających gruzów po przechwyconym ataku powietrznym.

Michaił Razwożajew powiedział, że ponad 100 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów na Krymie po kolejnym ataku, który nastąpił pod koniec czwartku w wyniku niewybuchów.

Władze lokalne podały, że w tym samym czasie w Biełgorodzie podczas ataku dwóch mężczyzn zostało rannych odłamkami.

W sobotę w mieście przy granicy z Ukrainą zginęło 25 osób, w tym pięcioro dzieci. Był to jeden z najbardziej śmiercionośnych ataków na terytorium Rosji od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Wstrzymano ruch na moście łączącym Krym – który Moskwa nielegalnie zajęła dziesięć lat temu – z Rosją. Most jest kluczowym połączeniem zaopatrzeniowym dla Rosji.

W środę wieczorem Rosja wystrzeliła dwie rakiety S-300 w kierunku centrum Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, które w zeszłym tygodniu było niemal codziennie atakowane z powietrza, szczegółowo opisał gubernator regionu Ołeh Siniehubow.

Obie strony wojny zadawały sobie nawzajem ataki powietrzne dalekiego zasięgu, podczas gdy walki na linii frontu utknęły w martwym punkcie.

Od szczurów wielkości AK-47 po brudne błoto – grudniowy raport TylkoGliwice badał, jak zima wpływa na żołnierzy i strategów wojny na Ukrainie. Przeczytaj więcej o tej historii poniżej.

Rosja szuka rakiet od innych państw

Stany Zjednoczone oświadczyły w czwartek, że Moskwa użyła rakiet z Korei Północnej do ataku na Ukrainę i próbuje kupić ich więcej od Iranu.

Powołując się na niedawno odtajnione dane wywiadowcze, Biały Dom podał, że 30 grudnia Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy północnokoreańskie rakiety balistyczne.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że ogólnie Pjongjang dostarczył Rosji wyrzutnie rakiet balistycznych i kilka rakiet balistycznych.

Choć sprawa nie została jeszcze zakończona, Kirby stwierdził, że Stany Zjednoczone są „zaniepokojone” próbą wynegocjowania przez Moskwę umowy na zakup rakiet od Iranu.

Powiedział, że negocjacje „aktywnie postępują”.

Podczas gdy Rosja wzmaga zimą ataki rakietowe i dronowe, Ukraina błaga swoich zachodnich sojuszników, aby w dalszym ciągu dostarczali jej broń przeciwlotniczą.

Ambasadorowie NATO i Ukrainy mają odbyć rozmowy na prośbę Kijowa w Brukseli 10 stycznia i mają omówić potrzeby kraju, powiedział urzędnik sojuszu.

„Sojusznicy NATO dostarczyli już Ukrainie szeroki wachlarz systemów obrony powietrznej i są zobowiązani do dalszego wzmacniania jej obrony” – powiedział rzecznik NATO Dylan White.