O nas
Kontakt

Rosja przerywa wystrzelenie ISS dla 3 astronautów na chwilę przed startem

Laura Kowalczyk

NASA astronaut Tracy Dyson, centre, Oleg Novitsky of Roscosmos, bottom, and Marina Vasilevskaya of Belarus

Rosja wstrzymała wystrzelenie Sojuza na ISS na kilka sekund przed startem ze względów bezpieczeństwa, zapewniających bezpieczeństwo załodze. Pomimo napięć wokół Ukrainy ISS symbolizuje trwającą współpracę Rosja-Zachód.

Rosja odwołała planowany start trzech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną na chwilę przed startem w czwartek, ale władze potwierdziły, że załoga jest bezpieczna.

Rosyjska rakieta Sojuz, która miała wystartować z dzierżawionego przez Rosję obiektu Bajkonur w Kazachstanie, miała przewieźć astronautę NASA Tracy Dyson, Olega Nowickiego z Roskosmosu i Marinę Wasilewską z Białorusi.

Automatyczny system bezpieczeństwa wstrzymał start na około 20 sekund przed planowanym startem o godzinie 13:21 GMT. Zarówno rosyjska korporacja kosmiczna Roskosmos, jak i NASA potwierdziły, że załoga jest bezpieczna, a szef Roskosmosu Jurij Borysow ogłosił przełożenie próby startu na sobotę.

Borysow powiedział reporterom, że eksperci szybko zidentyfikowali spadek napięcia w źródle zasilania jako przyczynę przerwania startu.

W obliczu rosnących napięć związanych z działaniami wojskowymi Moskwy na Ukrainie stacja kosmiczna pozostaje latarnią morską międzynarodowej współpracy po zakończeniu zimnej wojny, wyznaczając jeden z niewielu obszarów, w których Rosja i Zachód nadal współpracują. NASA i jej międzynarodowi partnerzy dążą do przedłużenia funkcjonowania laboratorium na orbicie do 2030 roku.