O nas
Kontakt

Europejskie akcje będą najbardziej eksploatowane w związku ze wzrostem cen miedzi

Laura Kowalczyk

Copper and worker (file photo)

Rosnące ceny miedzi napawają rynkiem optymizmem, a analitycy przewidują dalsze wzrosty cen. Goldman Sachs prognozuje wzrost o 40% do połowy 2025 roku. TylkoGliwice Business przygląda się wartościom, które mogłyby na tym zyskać.

Nazywana „Dr Copper” ze względu na swoje zdolności prognostyczne do diagnozowania stanu światowej gospodarki, miedź staje się coraz bardziej istotna dla postępu przemysłowego oraz przejścia na elektryfikację i zrównoważony rozwój dzięki zastosowaniu w pojazdach energii elektrycznej, wiatru, energii słonecznej i sieci elektrycznych. .

W miarę jak świat zmierza w stronę przyszłości bardziej przyjaznej dla środowiska, dynamika podaży i popytu na miedź doprowadziła do zauważalnego wzrostu jej wartości. Od połowy lutego cena miedzi osiągnęła najwyższy poziom od prawie roku, by w ostatnich sesjach zaznać lekkiego spadku.

Ta tendencja wzrostowa cen miedzi wynika głównie z zaostrzenia podaży, charakteryzującego się ograniczeniem produkcji w nierentownych chińskich hutach oraz niepokojącym wyczerpywaniem się światowych rezerw.

Jednakże perspektywa odrodzenia popytu, zwłaszcza w obliczu ożywienia gospodarczego w Chinach – największym na świecie konsumentu miedzi – w połączeniu z globalnym przejściem głównych banków centralnych w kierunku bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej, może stworzyć idealną kombinację, która potencjalnie może być świadkiem jeszcze wyraźniejszego kryzysu . rosnące ceny miedzi.

Zmiany te skłoniły falę ekspertów finansowych do dostosowania swoich perspektyw do bardziej optymistycznego spojrzenia na trajektorię rynku miedzi.

Poglądy analityków na temat trendów w miedzi

„Wzrost ceny miedzi w kierunku 9 000 dolarów (8 300 euro) za tonę przyciąga zatem uwagę, zwłaszcza że ma miejsce w czasie ciągłych obaw dotyczących popytu ze strony Chin, drugiej co do wielkości gospodarki świata” – zauważył Russ Mold z AJ Bell.

Ewa Manthey, specjalistka ds. strategii surowcowej w ING, optymistycznie ocenia miedź, sugerując, że perspektywy dla tego metalu są dobre pomimo pewnych utrzymujących się krótkoterminowych problemów z popytem. Pozytywne nastroje wspierane są przez oczekiwaną zmianę polityki stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Pomimo spowolnienia na chińskim rynku nieruchomości, które w dalszym ciągu wywiera wpływ na popyt, ING spodziewa się, że ceny miedzi na LME wzrosną do końca roku do 9 000 dolarów (8 300 euro) za tonę.

Amy Gower, analityk ds. surowców w Morgan Stanley Research, przewiduje, że „zakłócenia na rynku miedzi prawdopodobnie w nadchodzących latach spowodują deficyt, a nie nadwyżkę”.

„Inwestorzy mogą szukać okazji do inwestowania w akcje, zwłaszcza w spółki wydobywcze z dużymi perspektywami wzrostu wolumenu i poprawy operacyjnej” – stwierdził ekspert.

Goldman Sachs odnotowuje historyczne zmniejszenie światowych zapasów miedzi w stosunku do światowego popytu. Jest to kluczowy czynnik budujący ich bycze perspektywy dla miedzi, przewidujące 40% wzrost cen w ciągu najbliższych 12 miesięcy, szczególnie w drugiej połowie tego roku, w związku z coraz większym niedoborem.

Nicholas Snowdon, analityk Goldman Sachs, zwraca uwagę, że do zrównoważenia rynku prawdopodobnie potrzebne będą wyższe ceny ze względu na strukturalne niedoinwestowanie podaży, które osiągnie szczyt w przyszłym roku.

W rezultacie Goldman Sachs spodziewa się, że cena miedzi wzrośnie do 10 000 dolarów (9,250 euro) za tonę do końca tego roku i do 12 000 dolarów (11 100 euro) za tonę do końca pierwszego kwartału 2025 r., wraz ze wzrostem presji podażowej.

Europejskie firmy w centrum uwagi

Gwałtowny wzrost cen miedzi to dobra wiadomość dla europejskich gigantów wydobywczych, mających duże udziały w produkcji miedzi.

Grupa Rio Tinto, Glencore, Anglo American plc, Antofagasta plc i Boliden AB wyróżniają się jako największe europejskie firmy w tej branży.

W szczególności Antofagasta i Glencore wykazują silną korelację z cenami miedzi, co sugeruje większy potencjał wzrostu cen akcji w odpowiedzi na ruchy na rynku tego metalu.

Ostatnie notowania giełdowe tych spółek są niezwykłe. Akcje Antofagasty osiągnęły rekordowy poziom w ubiegły piątek, odnotowując wzrost o 18% od początku roku, podczas gdy w samym marcu odnotowano wzrost o 9%. Akcje Glencore również odnotowały niezwykły wzrost o 14% w marcu, nadając ton piątemu z rzędu tygodniowi wzrostów i wyznaczając najlepsze miesięczne wyniki od lutego 2022 r.