O nas
Kontakt

Rosyjski gubernator zgłasza ofiary cywilne w wyniku ukraińskiego ostrzału

Laura Kowalczyk

Russian emergency services work at the scene of a partially collapsed block of flats authorities said was hit during an attack by Ukrainian shelling, in Belgorod, Russia

W niedzielę w przygranicznym mieście Biełgorod z Rosją zawalił się blok mieszkalny. Urzędnicy obwinili ukraiński ostrzał i podali, że są ofiary śmiertelne, nie podając ich liczby.

W oświadczeniu Komitet Śledczy Rosji, najważniejszy organ ścigania w kraju, podał, że 10-piętrowy blok został trafiony ukraińskim ostrzałem. Stwierdzono, że pod gruzami są ofiary śmiertelne i ranni, ale nie podano dalszych szczegółów.

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia podało, że w wyniku zawalenia się co najmniej 17 osób zostało rannych. Prowadzono działania ratownicze.

Władze rosyjskie podały, że budynek zawalił się w wyniku ukraińskiego ostrzału. Ukraina nie komentuje zdarzenia.

W niedzielę rano w całym obwodzie Biełgorodu ponownie ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. W sobotę wieczorem miasto Biełgorod również znalazło się pod ostrzałem, zabijając jedną osobę i raniąc 29 kolejnych, powiedział miejscowy gubernator Wiaczesław Gładkow.

Dodał, że uszkodzonych zostało około 300 mieszkań w 85 apartamentowcach i czterech obiektach komercyjnych.

Według niego uszkodzone zostały także kluczowe obiekty, takie jak szpital miejski, regionalny szpital dziecięcy, szkoła i dwa obiekty sportowe.

Rosyjskie ministerstwo obrony, również w Telegramie, ogłosiło w niedzielę, że jego siły obrony powietrznej przechwyciły i zniszczyły dwie konwencjonalne rakiety balistyczne z czasów radzieckich, wystrzelone w nocy przez siły ukraińskie nad obwodem Biełgorodu w południowo-zachodniej części Rosji.

Raporty te nie zostały niezależnie zweryfikowane.

Rosyjskie służby ratunkowe pracują na miejscu częściowo zawalonego bloku mieszkalnego, który według władz został trafiony podczas ukraińskiego ostrzału w Biełgorodzie w Rosji

Od maja 2023 r. miasta w zachodniej Rosji są regularnie atakowane przez drony, a rosyjscy urzędnicy obwiniają Kijów. Ukraińscy urzędnicy nigdy nie przyznają się do odpowiedzialności za ataki na terytorium Rosji lub Półwyspu Krymskiego.

Region Biełgorodu, na zachodniej granicy Rosji, był celem wielu ataków. Choć większość transgranicznych ostrzałów ma miejsce na obszarach wiejskich, zdarzały się także ataki na stolicę regionu. W grudniu 2023 r. w wyniku ostrzału w sercu Biełgorodu zginęło 25 osób, co skłoniło władze do rozpoczęcia budowy schronów publicznych.