O nas
Kontakt

Rosyjskie rakiety uderzyły w Dniepr na wschodzie Ukrainy w dziennym ataku, zabijając co najmniej 5 osób

Laura Kowalczyk

Ukrainian flag waves as smoke rises after Russia

Co najmniej pięć osób zginęło, a ponad 47 zostało rannych po rosyjskim ataku na Dniepr. Jeden z ataków uszkodził duże centrum handlowe i inne pobliskie obiekty.

Rosyjski ostrzał miasta Dniepr na wschodzie Ukrainy przeprowadził dzienny atak, w wyniku którego zginęło co najmniej pięć osób, a prawie pięćdziesiąt zostało rannych.

W środę rakiety i drony uderzyły w centrum handlowe w Dnieprze, wybijając okna i rozrzucając odłamki na ulicy.

Lokalny burmistrz Borys Filatow poinformował, że w wyniku ataku wybite zostały również okna w dwóch szkołach i trzech przedszkolach, a odłamki uderzyły też w szpital dziecięcy.

Na nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego widać rakietę przelatującą nad czwartym co do wielkości miastem Ukrainy.

Jak podają lokalne władze, w ataku rannych zostało 47 osób, w tym 14-letnia dziewczynka.

Dniepr był kluczowym węzłem logistycznym podczas wojny. Siły rosyjskie przeprowadziły szereg śmiercionośnych ataków na miasto i okoliczne regiony od czasu inwazji na Ukrainę w 2022 r.

Według ONZ, w trzecim roku trwania wojny zginęło ponad 10 000 cywilów, a 20 000 zostało rannych.

Jak poinformował regionalny urzędnik Ołeh Suniehobw, przemoc nadal niszczy kraj. W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

W środę Ukraina otrzymała 2 miliardy euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w ramach trwającej linii kredytowej, poinformował premier Denys Szmyhal.

Oczekuje się, że w ramach porozumienia zostanie przekazanych kolejnych 14 mld euro, jednak przed wydaniem każdej części umowy Ukraina musi przejść pozytywnie ocenę postępów MFW w zakresie wskaźników ekonomicznych.

Najnowsze środki zostaną przeznaczone m.in. na świadczenia socjalne oraz pensje lekarzy i nauczycieli – powiedział Shmyhal.