O nas
Kontakt

Rywal OpenAI, Anthropic, uruchamia chatbota Claude w Europie, aby dać użytkownikom większy wybór

Laura Kowalczyk

IOS App image

Chatbot Claude firmy obsługuje wiele języków europejskich.

Asystent sztucznej inteligencji (AI) firmy Anthropic jest już dostępny w Europie, ale model firmy, którego celem jest udostępnienie wszystkim chatbotów AI, pojawił się na kontynencie zaledwie kilka godzin po wydaniu najnowszej wersji jego rywala, wspieranego przez Microsoft, ChatGPT.

Anthropic reklamuje się jako firma badawcza zajmująca się badaniami nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji i została założona przez byłych menedżerów i badaczy OpenAI. Google i Amazon są także głównymi inwestorami antropicznymi.

Od wtorku użytkownicy w Europie mogą uzyskać dostęp do Claude.ai, internetowej wersji asystenta AI, a także bezpłatnej wersji, aplikacji Claude na iOS i planu Claude Team dla firm. Obsługuje francuski, hiszpański, niemiecki, włoski i wiele innych języków europejskich.

„Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością uruchomienia produktu w Europie, ponieważ region ma dobrą pozycję, aby wykorzystać zalety sztucznej inteligencji” – powiedział rzecznik Anthropic w rozmowie z TylkoGliwice Next.

„Claude ma wiele specyficznych cech, które podtrzymują wartości UE i obsługują rynek UE; zaprojektowaliśmy Claude'a tak, aby unikał uprzedzeń, dyskryminacji i mowy nienawiści; koncentruje się na niezawodnej, sterowalnej i dostępnej dla wszystkich sztucznej inteligencji.

Używanie naszej technologii w kampaniach politycznych i lobbingu jest zabronione. Stworzyliśmy zautomatyzowane systemy do wykrywania i zapobiegania nadużyciom, takim jak dezinformacja lub operacje wywierania wpływu.

Antropiczny

Rzecznik

„Claude oferuje również możliwości wielojęzyczne; rozumie i generuje treści w większości języków UE, szanując niuanse kulturowe” – dodał rzecznik.

W marcu firma Anthropic wprowadziła na rynek najszybszy i najpotężniejszy model dużego języka (LLM), który później obejmował trzy najnowocześniejsze modele w rosnącej kolejności możliwości: Claude 3 Haiku, Claude 3 Sonnet i Claude 3 Opus.

Jak to się ma do ChatGPT?

Zapytany o porównanie z ChatGPT, rzecznik Anthropic powiedział, że „ludzki ton, rozszerzone okno kontekstowe i dostępny interfejs użytkownika to jedne z powodów, dla których (użytkownicy) wybierają Claude 3, poza wyjątkową inteligencją i mocą modelu”, a także „zaangażowaniem bezpieczeństwa sztucznej inteligencji”, co wyróżnia tę firmę.

Założyciele firmy Anthropic, brat i siostra Daniela Amodei (po prawej) i Dario Amodei (po lewej)

„Ważne jest, aby klienci w Europie mieli wybór i cieszymy się, że możemy zapewnić zestaw wiodących modeli odpowiadających ich różnym potrzebom” – dodał rzecznik.

Ponadto Anthropic twierdzi, że najbardziej wydajny z modeli Opus uzyskał lepsze wyniki niż GPT-4 OpenAI i Gemini Ultra firmy Google w testach takich jak rozumowanie, podstawy matematyki oraz wiedza na poziomie licencjackim i magisterskim.

Jedną z głównych zalet jest możliwość przesyłania i przetwarzania długich dokumentów, co jest możliwe tylko w płatnej wersji ChatGPT.

Opus może podsumować około 200 000 tokenów, podczas gdy ChatGPT może podsumować około 3000. Token to jednostka miary, która oblicza ilość danych tekstowych przetwarzanych przez Twojego chatbota.

W poniedziałek OpenAI ogłosiło swój nowy model ChatGPT-4o, który oferuje interakcję bardziej przypominającą ludzką i ma bezpłatną wersję bez subskrypcji.

Walka z dezinformacją

Claude twierdzi, że jest „na tyle godny zaufania, na ile jest w stanie” i posiada dedykowane zespoły, które śledzą i łagodzą szerokie spektrum zagrożeń, począwszy od dezinformacji, stronniczości, ingerencji w wybory i zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Zamiast wykorzystywać ludzi do identyfikowania szkodliwych wyników, wykorzystuje metodę, którą można wytrenować w zakresie samoregulacji, korzystając z podstawowego zestawu zasad zwanego konstytucyjną sztuczną inteligencją. Według testu Bias Benchmark for Pytanie Answering (BBQ) model Claude 3 wykazuje mniej błędów systematycznego niż poprzednie modele.

Firma twierdzi, że podjęła szereg środków w celu ochrony przed dezinformacją i dezinformacją podczas wyborów.

„Wykorzystywanie naszej technologii w kampaniach politycznych i lobbingu jest zabronione. Stworzyliśmy zautomatyzowane systemy do wykrywania i zapobiegania nadużyciom, takim jak dezinformacja lub operacje wywierania wpływu.

„Przeprowadzamy również testy „czerwonego zespołu”, aby zidentyfikować słabe punkty i ryzyko związane z wyborami, a także stworzyliśmy testy ilościowe, aby ocenić parytet polityczny, opór przed nadużyciami i dezinformację” – powiedział rzecznik.

Prywatność jest również przedmiotem zainteresowania firmy Anthropic, która nie używa podpowiedzi do uczenia modeli, chyba że wyrazisz na to zgodę. Dane są również przechowywane tylko przez 90 dni.

Ile to kosztuje?

Claude.ai i aplikacja Claude na iOS są bezpłatne. Ale Claude Pro i wszystkie modele, w tym najbardziej zaawansowany model Claude 3 Opus, kosztują 18 euro, czyli nieco mniej niż ChatGPT4.

Plan zespołowy, który umożliwia pięciu użytkownikom, kosztuje 28 EUR + VAT na użytkownika miesięcznie (lub lokalnie

równowartość w walucie), przy co najmniej pięciu mandatach.

Rzecznik Anthropic powiedział, że w nadchodzących tygodniach pojawi się więcej aktualizacji.