O nas
Kontakt

Rząd Wielkiej Brytanii zapłaci influencerom TikTok za ostrzeganie migrantów przed przekraczaniem kanału La Manche

Laura Kowalczyk

People thought to be migrants who undertook the crossing from France in small boats and were picked up in the Channel in England in June 2022.

Według doniesień minister spraw wewnętrznych James Cleverly zgodził się na znaczne rozszerzenie krajowych kampanii mających na celu powstrzymanie nielegalnej imigracji.

Jak wynika z projektów dokumentów, do których dotarł „The Times”, rząd Wielkiej Brytanii planuje zaangażować wpływowe osoby na TikToku w swoją kampanię mającą na celu zniechęcenie do nielegalnej imigracji do wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Przez ostatnie trzy lata Wielka Brytania prowadziła płatne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, aby powstrzymać nielegalną imigrację w Albanii, Francji i Belgii, wzywając tamtejszych mieszkańców, aby nie przekraczali kanału La Manche na małych łódkach.

Nowa inicjatywa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – które zajmuje się imigracją i paszportami, narkotykami, polityką, przestępczością, zwalczaniem terroryzmu i policją – rozszerzy kampanie na takie kraje jak Irak, Egipt i Wietnam, z planami rozszerzenia na Turcję i Indie.

Pomysł zaangażowania wpływowych osób w rozpowszechnianie przesłania rządu Wielkiej Brytanii jest również nowy. Według „The Times” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zredagowało już listę albańskich wpływowych osób, które pomogły w szerzeniu jej przesłania, w tym rapera, dwóch komików, blogerów lifestylowych, osobistości telewizyjne i pisarza podróżniczego.

Według doniesień Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma łącznie 30 000 funtów (ponad 35 000 euro) na opłacenie wszystkich wpływowych osób, przy czym każde indywidualne wynagrodzenie jest ograniczone do 5000 funtów (5860 euro). Kolejne 15 000 funtów (17 580 euro) jest dostępne dla departamentu ministerialnego na opłacenie wpływowych osób w Egipcie i Wietnamie, natomiast kwota, którą przeznaczyć na rzecz wpływowych osób w Turcji, Indiach i Iraku, nie została jeszcze podjęta.

„The Times” podał, że dla pięciu krajów przeznaczono łącznie 576 500 funtów (675 000 euro).

„Bezlitosna akcja”

Rzecznik Home Office powiedział TylkoGliwice, że dokument, do którego dotarł „The Times”, jest nieaktualny, chociaż departament planuje rozszerzyć swoje kampanie na inne kraje, w tym Wietnam, Irak i Egipt, oraz zaangażować wpływowe osoby na TikToku.

„Przemytnicy ludzi często wykorzystują media społecznościowe do rozpowszechniania kłamstw i promowania swojej działalności przestępczej, dlatego ważne jest, abyśmy korzystali z tych samych platform w celu informowania migrantów o prawdzie na temat przekraczania kanału La Manche i nielegalnego przyjazdu do Wielkiej Brytanii” – stwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w oświadczeniu. oświadczenie udostępnione TylkoGliwice.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak uznał za najwyższy priorytet zatrzymanie przejść migrantów przez kanał La Manche.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak uznał za najwyższy priorytet zatrzymanie przejść migrantów przez kanał La Manche.

„Bezlitosne działania, które podjęliśmy, ograniczyły liczbę przepraw o 36% w zeszłym roku, kiedy warunki pogodowe były podobne do tych w 2022 r. Nie przepraszamy za użycie wszelkich środków niezbędnych do zatrzymania łodzi i ratowania życia”.

Według najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od 2015 r. kanał La Manche przepłynęło przez kanał La Manche na małych łódkach ponad 550 000 osób.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych płatna aktywność brytyjskiego rządu w mediach społecznościowych skierowana do Albanii dotarła do ponad 946 000 osób i spowodowała 231 000 kliknięć w witrynę.