O nas
Kontakt

SpaceX zaprzecza sprzedaży terminali Starlink armii rosyjskiej

Laura Kowalczyk

Elon Musk appears at an event with Britain

Ukraińska armia poinformowała, że ​​odkryto, że siły rosyjskie korzystały z terminali Starlink do wspomagania ataku.

Amerykański biznesmen i założyciel SpaceX Elon Musk zaprzeczył, że jego firma SpaceX sprzedaje terminale Starlink do Rosji.

„Wiele fałszywych doniesień twierdzi, że SpaceX sprzedaje terminale Starlink Rosji. Jest to kategoryczna nieprawda. O ile nam wiadomo, żaden Starlink nie został sprzedany Rosji bezpośrednio ani pośrednio” – napisał w sieci społecznościowej X.

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował w niedzielę, że odkryto, że atakujące siły rosyjskie korzystały z terminali Starlink do wspomagania ataku. Jako dowód opublikowała nagranie przechwyconej rozmowy dwóch rosyjskich żołnierzy.

Kreml oświadczył w poniedziałek, że system Starlink firmy SpaceX Elona Muska nie jest certyfikowany do użytku w Rosji i dodał, że nie będzie to przedmiotem rozmów między Kijowem a Muskiem.

Terminale Starlink, które wykorzystują szereg satelitów firmy SpaceX Elona Muska do zapewniania szybkiej komunikacji, odegrały kluczową rolę w zapewnieniu ukraińskiej armii przewagi nad najeżdżającymi wojskami rosyjskimi.

Jednak w ostatnich tygodniach w ukraińskich mediach zaczęły pojawiać się liczne doniesienia o użyciu przez rosyjskie wojska Starlink na linii frontu na okupowanej Ukrainie.

Skłoniły SpaceX do opublikowania 8 lutego w mediach społecznościowych oświadczenia, w którym stwierdził, że „nie prowadzi żadnych interesów z rosyjskim rządem ani jego wojskiem”.

W rosyjskim arsenale regularnie pojawiały się zachodnie komponenty technologiczne, ponieważ Moskwa nabrała większej umiejętności unikania sankcji, często importując towary przez kraje trzecie.