O nas
Kontakt

Rzym chce pobierać od turystów opłatę za zwiedzanie Fontanny di Trevi – oto dlaczego

Laura Kowalczyk

The Trevi Fountain is often so crowded it

Władze Rzymu szukają sposobów na ograniczenie nadmiernej turystyki i „braku szacunku” dla jednego z najsłynniejszych miejsc wartych odwiedzenia w mieście.

Rzym może wkrótce uruchomić system biletów wstępu do jednego z najbardziej znanych miejsc w mieście.

Władze stolicy Włoch poinformowały, że chcą rozpocząć realizację projektu przy Fontannie di Trevi w ramach trwających planów mających na celu zarówno zmniejszenie tłumów, jak i promocję „zrównoważonej turystyki”.

Fontanna z XVIII wieku od dawna jest obowiązkowym punktem zwiedzania Wiecznego Miasta, niestety jest często zatłoczona i pełna kieszonkowców.

„Osobiście byłbym za rozważeniem nowej formy dostępu do Fontanny di Trevi, ograniczonego i ograniczonego czasowo” – powiedział włoskiej gazecie Corriere della Sera Alessandro Onorato, radny miejski Rzymu odpowiedzialny za turystykę.

Jeśli zostanie wdrożony, będzie działał jak „system rezerwacji biletów – bezpłatny dla Rzymian i kosztujący symboliczne jedno euro dla turystów” – dodał Onorato.

Mimo tych kosztów władze miasta twierdzą, że celem opłaty nie jest zbieranie pieniędzy, ale zmniejszanie i kontrolowanie tłumów, a jednocześnie powstrzymywanie ich od „jedzenia lodów” lub pizza na pomniku, który zasługuje na należny szacunek.”

Niektórzy przedstawiciele władz Rzymu mają nadzieję, że w przyszłości Fontanna di Trevi będzie znacznie cichsza

Jakie jest prawdopodobieństwo, że plan budowy Fontanny di Trevi zostanie zrealizowany?

Fontanna jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji we Włoszech – i na całym świecie. Oznacza to, że często jest pełna ludzi, którzy mają problem, aby rzucić okiem na ikonę zaprojektowaną przez włoskiego architekta Nicolę Salviego.

Chociaż Onorato chętnie zobaczyłby, jak system biletów działa, rzecznik gminy powiedział agencji informacyjnej AFP, że propozycja jest jedynie „wstępnym pomysłem – nie ma jeszcze niczego konkretnego”.

„To delikatna i trudna kwestia, ale prędzej czy później trzeba się nią zająć” – dodał rzecznik. „Turystyka w Rzymiektóry odnotowuje rekordowe liczby, musi zostać uczyniony zrównoważonym dla miasta i środowiska”.

Rzym odwiedza średnio 35 milionów turystów rocznie, a liczba ta ma być jeszcze wyższa w 2025 r., gdyż Jubileusz, całoroczne wydarzenie religijne odbywające się w mieście i Watykanie, ma przyciągnąć kolejne miliony turystów.

Gdzie jeszcze we Włoszech pobiera się opłaty za wjazd – lub czy planuje się to zmienić?

Gdyby opłata za wstęp do Fontanny di Trevi faktycznie weszła w życie, nie byłaby to pierwsza próba kontrolowania tłumów we Włoszech.

Wcześniej w 2024 roku Wenecja przetestowano bilet w wysokości 5 € dla turystów przybywających w godzinach szczytu, aby zachęcić ludzi do przychodzenia w godzinach mniejszego ruchu. Test spotkał się z mieszanymi reakcjami władz i mieszkańców, ale prawdopodobnie zostanie powtórzony w szczycie sezonu w 2025 r.

Na początku tygodnia ogłoszono również, że rząd premier Giorgii Meloni rozważa podniesienie podatku turystycznego we Włoszech, aby rozwiązać problem przeludnienia w zatłoczonych miastach, w tym w Rzymie i Florencji.

Jeśli dojdzie do skutku, goście nocujący w lokalnych obiektach noclegowych będą musieli zapłacić 25 euro (21 funtów) za noc od osoby.

Propozycja ta spotkała się z oburzeniem niektórych liderów branży hotelarskiej. Wielu z nich twierdzi, że zaszkodzi ona branży i zniechęci wiele osób do odwiedzania Włoch.

W podobnym tonie Onorato powiedział dziennikowi „Corriere della Sera”, że władze Rzymu chciałyby ograniczyć otwieranie nowych obiektów noclegowych typu Bed And Breakfast i domów wakacyjnych, aby zmniejszyć presję na historyczne centrum miasta.

Obecnie jednak nie mają do tego uprawnień: „Dzisiaj możemy ograniczyć liczbę restauracji czy punktów fast-food w historycznym centrum, ale nie możemy zapobiec otwieraniu obiektów innych niż hotelowe”.