O nas
Kontakt

Sąd w Czarnogórze nakazuje ekstradycję założyciela Terraform Labs do USA

Laura Kowalczyk

Montenegrin police officers escort South Korean citizen, Terraform Labs founder Do Kwon in Montenegro

Rzeczniczka Wysokiego Trybunału powiedziała, że ​​prawnicy Kwona mają trzy dni na odwołanie się od decyzji.

Sąd w Czarnogórze orzekł, że założyciel Terraform Labs, Do Kwon, powinien zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w celu postawienia zarzutów o oszustwo, a nie do rodzimej Korei Południowej.

Kwon (32 l.) został aresztowany prawie rok temu w Czarnogórze na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania w związku z krachem laboratoriów kryptowalut Terraform o wartości 40 miliardów dolarów, który zdewastował inwestorów detalicznych na całym świecie.

Korea Południowa i Stany Zjednoczone zwróciły się o ekstradycję Kwona z Czarnogóry.

Rzeczniczka Sądu Najwyższego Marija Rakovic powiedziała w czwartek, że prawnicy Kwona mają trzy dni na odwołanie się od decyzji.

„Wysoki Trybunał wydał dwie decyzje, jedną w sprawie ekstradycji Do Kwona do Stanów Zjednoczonych, a drugą odrzucającą wniosek Korei Południowej z tych samych powodów” – powiedziała AP . „Sąd Apelacyjny orzeka w sprawie dwóch decyzji Wysokiego Trybunału”.

Kwon, znany jako „król kryptowaluty”, jest poszukiwany przez Stany Zjednoczone, gdzie został oskarżony przez prokuratorów federalnych w Nowym Jorku o oszustwo. Jego ekstradycję zażądała także południowokoreańska prokuratura.

Kwon i inny Koreańczyk z południa zostali aresztowani na lotnisku w Podgoricy w Czarnogórze 23 marca ubiegłego roku, gdy próbowali wyjechać do Dubaju, posługując się fałszywymi paszportami Kostaryki.

Kwon i pięć innych osób powiązanych z Terraform było poszukiwanych w związku z zarzutami dotyczącymi oszustw i przestępstw finansowych związanych z implozją cyfrowych walut firmy w maju 2022 r.

TerraUSD została zaprojektowana jako „stablecoin”, waluta powiązana ze stabilnymi aktywami, takimi jak dolar, w celu uniknięcia drastycznych wahań cen.

Jednak wartość rynkowa około 40 miliardów dolarów została stracona dla posiadaczy TerraUSD i jej pływającej siostrzanej monety Luna, po tym jak moneta stablecoin spadła znacznie poniżej kursu 1 dolara.

Kwon odsiaduje obecnie w Czarnogórze czteromiesięczną karę więzienia za posługiwanie się fałszywym paszportem.