O nas
Kontakt

Schroniska klimatyczne i żegluga wodna: Barcelona szuka „wyjątkowych rozwiązań” suszy

Laura Kowalczyk

Sau reservoir, in Barcelona, at minimum capacity.

Krytycy twierdzą, że nietypowe rozwiązania nie rozwiązują długoterminowych problemów związanych z gospodarką wodną.

Katalonia doświadcza jednej z najgorszych susz, odkąd pamiętamy. W żadnym momencie ostatniego stulecia niedobory wody nie były tak dotkliwe.

Zbiorniki zaopatrujące większość regionu, w tym Barcelonę, mają najniższy w historii poziom – niecałe 16 procent pojemności.

Fatalna sytuacja skłoniła władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Wprowadzili szereg ograniczeń w korzystaniu z wody, m.in. zakaz napełniania basenów hotelowych, ograniczenie nawadniania terenów zielonych i ograniczenie zużycia wody przez sektor wiejski.

Odcięcie wody w Barcelonie byłoby „tragedią”

Aby uzupełnić skrajne niedobory, hiszpański rząd planuje wysyłać odsoloną wodę do Katalonii.

Ten wspólny plan Ministerstwa Transformacji Ekologicznej i Regionalnego Ministerstwa ds. Kryzysów Klimatycznych Wspólnoty Walenckiej zakładałby dostarczanie odsolonej wody łodzią z portu Sagunto na północ od Walencji.

Nivel de las reservas hídricas en España

Minister transformacji ekologicznej Teresa Ribera twierdzi, że jest to „najprostsza, najjaśniejsza i najlepiej przygotowana opcja, zarówno pod względem technicznym, jak i administracyjnym”.

Przyznaje jednak, że jest to „rozwiązanie wyjątkowe”.

To najprostszy, najbardziej przejrzysty i najlepiej przygotowany środek, zarówno pod względem technicznym, jak i administracyjnym.

Teresę Riberę

Minister Transformacji Ekologicznej

Carlos Manzón, przewodniczący Wspólnoty Walencji, wyraźnie wyraził swoją solidarność ze swoimi katalońskimi sąsiadami, skrytykował jednak rząd Katalonii za to, że w przeszłości nie pomagał Walencji.

„Nie będziemy odmawiać wody tym, którzy nam jej odmawiają” – powiedział Manzón.

Kataloński minister działań klimatycznych David Mascort powiedział także nadawcy publicznemu TV3, że jego zdaniem nie jest to realne rozwiązanie problemów związanych z chroniczną suszą, przed którymi stoi region. Powiedział, że zamiast tego władze musiały znaleźć „strukturalne” rozwiązania problemu.

Żegluga wodna jest „niezrównoważona”

Ekolodzy uważają również, że obecne ograniczenia dotyczące wody są niewystarczające.

Szef ds. wody w hiszpańskim Greenpeace, Julio Barea, powiedział hiszpańskiej stacji informacyjnej RTVE, że ograniczenia „będą musiały być znacznie bardziej restrykcyjne, jeśli nie będzie padać deszcz”.

Barea dodał, że bez silniejszych środków mogą nastąpić „odcięcia wody w Barcelonie, co byłoby tragedią”.

Greenpeace skrytykował także rząd Katalonii, twierdząc, że woda jest niewłaściwie zarządzana.

Organizacja ekologiczna uznaje, że należy podjąć działania, ale uważa, że ​​„są to poprawki, których nie można wdrożyć w dłuższej perspektywie, ponieważ sprowadzanie statków z innych miejsc jest niezrównoważone” – mówi Julio Barea.

Greenpeace krytykuje gestión del agua por parte del gobierno catalán

Dowóz odsolonej wody łodzią do Barcelony pokryje jedynie 2 procent dziennego zużycia wody przez mieszkańców obszaru metropolitalnego. Greenpeace twierdzi, że jest to środek niewystarczający i kosztowny.

Według organizacji źródłem problemu jest rolnictwo i hodowla zwierząt. Jest to sektor, który zużywa duże ilości wody ze względu na stosowanie intensywnego nawadniania.

„Możemy oszczędzać wodę w domu, ale jej zużycie krajowe nie pokrywa większości” – mówi Barea.

Krytyka gospodarki wodnej przez gminy

Oprócz wykorzystania wody przez sektor rolniczy, kilka grup społecznych i sąsiedzkich w Katalonii skrytykowało zarządzanie wodą przez samorządy lokalne.

Administracje te są odpowiedzialne za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków na szczeblu gminnym.

Wiele gmin w Katalonii nie ma nawet planu na wypadek suszy. Powinny je posiadać ośrodki miejskie liczące ponad 20 000 mieszkańców, ale tylko co czwarta je wprowadziła.

Region ten jest także jednym z najbardziej prywatnie zarządzanych na świecie, a 78% ludności zaopatruje się w siły prywatne.

Schroniska klimatyczne na lato pełne skrajności

Katalonia również zaczęła przygotowywać się na możliwość upalnego lata. Rząd rozpoczął aktualizację listy oficjalnie zarejestrowanych schronisk klimatycznych.

Może to obejmować zezwolenie na napełnianie basenów w autonomicznym regionie Hiszpanii – pod warunkiem, że będą one pełnić funkcję zarejestrowanego schroniska klimatycznego zapewniającego wytchnienie od ekstremalnych upałów latem.

Mascort powiedział, że w tych okolicznościach ograniczenia można złagodzić, ale „w normalnych okolicznościach nie”.