O nas
Kontakt

Serbski aktor Miloš Biković został usunięty z obsady serialu HBO White Lotus z powodu powiązań z Rosją

Laura Kowalczyk

Serbian-Russian actor Miloš Biković has been dropped from Season 3 of White Lotus

Aktor, który niedawno został obsadzony w trzecim sezonie tego uznanego serialu, wyraził swój sprzeciw wobec decyzji HBO, określając ją jako „triumf absurdu i porażkę sztuki”.

Producenci uznanego hitowego serialu telewizyjnego Biały Lotos usunęli aktora Miloša Bikovicia z nadchodzącego sezonu po zarzutach ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oskarżających go o wspieranie rosyjskiej inwazji.

Rzecznik HBO powiedział: „Zdecydowaliśmy się rozstać z Milošem Bikovićem i rola zostanie zmieniona”.

W nagraniu wideo opublikowanym w zeszłym miesiącu ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że aktor jest „zagranicznym rzecznikiem Kremla”, zarzucając, że próbował racjonalizować „wrogie zajęcie” Krymu i wschodniej Ukrainy przez siły rosyjskie.

W tweecie ministerstwa kwestionuje stowarzyszenie HBO, pytając: „Czy w porządku jest współpracować z osobą, która wspiera ludobójstwo i narusza prawo międzynarodowe?”

Urodzony w Belgradzie aktor wystąpił w kilku rosyjskich filmach, w tym w produkcjach nakręconych na Krymie po jego aneksji przez Moskwę w 2014 roku i regularnie wyrażał swój podziw dla kultury kraju.

W 2018 roku podczas ceremonii na Kremlu Władimir Putin uhonorował Bikovicia Medalem Puszkina – prestiżową nagrodą kulturalną w Rosji, w uznaniu jego zasług w promowaniu kultury kraju.

W odpowiedzi na kontrowersje Biković zamieścił na Instagramie oświadczenie, w którym podkreślił swoje wychowanie w kraju ogarniętym wojną.

„W wieku 11 lat spędziłam dni i noce w schroniskach, podczas gdy moja ojczyzna i moje rodzinne miasto były bombardowane. Nigdy nikomu nie życzyłabym takiej zniszczeń” – czytamy w oświadczeniu.

„Dzisiaj rozpętano przeciwko mnie ukierunkowaną kampanię, pozornie stanowiącą zewnętrzny manewr mający na celu wywarcie wpływu na decyzje, które mogą stworzyć niepokojący precedens, rzucający cień na istotę wolności artystycznej” – dodaje.

Trzeci sezon nagrodzonego Emmy serialu pt. Biały Lotos, rozpoczną się zdjęcia w Tajlandii jeszcze w tym miesiącu. W nowej obsadzie znaleźli się Parker Posey, Jason Isaacs, Leslie Bibb i Michelle Monaghan.