O nas
Kontakt

Serbskie parki narodowe to marzenie miłośników przyrody: gdzie wybrać się na winnice, wędrówki i historię

Laura Kowalczyk

Serbia’s national parks are a nature lover’s dream

Dzięki wąwozom, stokom narciarskim i lasom bogatym w dziką przyrodę serbskie parki narodowe mają wiele do zaoferowania poszukiwaczom przygód.

Położona w sercu Bałkanów Serbia to skrzyżowanie różnych kultur i wpływów historycznych, co czyni ją wyjątkowym i różnorodnym celem podróży.

Znajdziesz tu mieszankę historii, kultury i piękna przyrody, a także dynamiczną stolicę Belgradu, w którym znajduje się wiele obiektów wpisanych na listę UNESCO i parków narodowych do odkrycia.

Serbia zazwyczaj była poza zasięgiem turystów, ale dzięki ciągłym inwestycjom w infrastrukturę turystyczną oraz otwarciu nowych hoteli i kurortów kraj ten przyciągnie więcej turystów do swojej stolicy i dzikich krajobrazów.

Surowa, pełna nocnego życia stolica Belgradu jest oczywistym punktem wyjścia dla turystów z zagranicy. Narodowa Organizacja Turystyki ma jednak nadzieję przyciągnąć podróżnych opuszczających stolicę i skierować ich do licznych stoków narciarskich, parków narodowych i obiektów znajdujących się na liście UNESCO.

Co można robić w Serbii?

Surowa, pełna nocnego życia stolica Belgradu jest oczywistym punktem wyjścia dla turystów z zagranicy.
Surowa, pełna nocnego życia stolica Belgradu jest oczywistym punktem wyjścia dla turystów z zagranicy.

Marija Labovic, dyrektor generalna Serbskiej Narodowej Organizacji Turystycznej, mówi, że pomimo bogactwa ofert przyrodniczych i historycznych, podróżujący z zagranicy rzadko wypuszczają się poza stolicę Serbii, Belgrad.

„Jesteśmy kierunkiem oferującym różnorodne produkty turystyczne” – dodaje Labovic. „Na szczycie naszej listy znalazłyby się wakacje na łonie natury”.

Naturalne krajobrazy Serbii są niezaprzeczalnie imponujące, z głębokimi wąwozami, poszarpanymi górami, dziewiczymi rzekami i bujnymi lasami.

Park Narodowy Tara w zachodniej Serbii to obowiązkowy przystanek dla miłośników przygód na świeżym powietrzu, oferujący szlaki turystyczne, wodospady i marzycielskie widoki na kanion rzeki Drina.

Park Narodowy Kopaonik, położony w środkowej części kraju, jest popularnym miejscem do uprawiania narciarstwa i snowboardu w miesiącach zimowych oraz pieszych wędrówek i kolarstwa górskiego latem.

Park Narodowy Fruška Gora niedaleko Belgradu zapewnia spokojną ucieczkę od miejskiego życia i słynie z zielonych winnic i wielowiekowych klasztorów.

Oto nasz przewodnik po pięciu parkach narodowych Serbii, w których możesz przemierzać dziewicze krajobrazy naturalne, a także wędrować, pływać i jeździć na nartach, gdy zmieniają się pory roku.

Park Narodowy Tary

Park Narodowy Tara to raj dla różnorodności biologicznej i przygód na świeżym powietrzu w zachodniej Serbii.
Park Narodowy Tara to raj dla różnorodności biologicznej i przygód na świeżym powietrzu w zachodniej Serbii.

Park Narodowy Tara, obejmujący królestwo dziewiczej przyrody o powierzchni 220 km2, jest rajem dla różnorodności biologicznej i przygód na świeżym powietrzu w zachodniej Serbii.

Tara, pełna górskich zboczy, gęstych lasów, głębokich wąwozów i krętej rzeki Drina, jest popularna wśród turystów pieszych, miłośników dzikiej przyrody i fotografów.

Oprócz malowniczych punktów widokowych i autentycznych „wiosek etno”, Tara posiada ponad 20 oznakowanych szlaków turystycznych i alpinistycznych, które prowadzą przez różnorodne krajobrazy.

Rozpocznij swoją eksplorację w Banjska Stena, dramatycznym punkcie widokowym oferującym panoramiczne widoki na kanion rzeki Drina poniżej.

Stąd wybierz się na wycieczkę szlakiem Banjska Stena Trail, który wije się przez starożytne lasy bukowe i jodłowe, obok kaskadowych wodospadów i wzdłuż krystalicznie czystych strumieni.

Możesz także pojeździć na rowerze po Parku Narodowym Tara. Projekt „Tarocikl” (Tarocycle) oferuje setki ścieżek rowerowych, od kwiecistych łąk po góry i kaniony.

Jeśli chcesz poczuć adrenalinę, zarezerwuj rafting po wzburzonych wodach kanionu rzeki Drina, drugiego co do głębokości kanionu w Europie.

Park Narodowy Fruška Gora: dla dzikiej przyrody, winnic i klasztorów

Park Narodowy Fruška Gora, położony w pobliżu tętniącej życiem nocnym stolicy Serbii, Belgradu, zapewnia ucieczkę od gęstego centrum miejskiego.

Pierwszy park narodowy w Serbii, niegdyś wyspa na Morzu Panońskim, słynie z dzikiej przyrody, bujnych winnic i klasztorów.

Poznaj sieć szlaków turystycznych w parku, które prowadzą do ukrytych klasztorów, malowniczych punktów widokowych i starożytnych ruin sięgających czasów rzymskich.

Nie przegap okazji skosztowania lokalnych win w jednej z wielu winiarni Fruškiej Góry, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o bogatym dziedzictwie winiarskim regionu.

Aby poznać historię religijną parku, odwiedź klasztor Krusedol, XVI-wieczny serbski klasztor prawosławny. Podziwiaj freski, spaceruj po spokojnych ogrodach i zanurz się w duchowej atmosferze, która przenika to niezwykłe miejsce.

Park Narodowy Đerdap: rafting, historia i wycieczki łodzią

Rozciągający się wzdłuż Dunaju Park Narodowy Đerdap to piękny krajobraz pełen wąwozów, wąwozów i starożytnych fortec.

Jest to największy park narodowy w Serbii o powierzchni 636 km2. Jego imiennik, wąwóz Đerdap, jest jednym z największych wąwozów w Europie i oferuje mnóstwo atrakcji na świeżym powietrzu dla zwiedzających.

Rozpocznij od zwiedzania twierdzy Golubac, średniowiecznej twierdzy położonej na szczycie skalistego wzniesienia z widokiem na Dunaj. Wędruj labiryntami korytarzy, wspinaj się na wysokie blanki i wyobraź sobie bitwy, które niegdyś toczyły się w jego murach.

Aby bliżej przyjrzeć się cudom natury Đerdap, zarezerwuj rejs łodzią po Żelaznej Bramie, szeregu imponujących wąwozów i formacji skalnych rzeźbionych przez Dunaj przez tysiąclecia.

Spójrz na strome klify wznoszące się setki metrów nad rzeką i wypatruj rzadkich gatunków ptaków i dzikiej przyrody w tej dziewiczej dziczy.

Park Narodowy Kopaonik: do jazdy na nartach, pieszych wędrówek i dzikiej przyrody

Niedźwiedź brunatny jest największym mięsożercą w Serbii
Niedźwiedź brunatny jest największym mięsożercą w Serbii

Położony w samym sercu Serbii Park Narodowy Kopaonik to największe pasmo górskie w kraju i jedno z najlepszych miejsc do jazdy na nartach.

Dzięki ośnieżonym szczytom, gęstym lasom i alpejskim łąkom Kopaonik oferuje wiele zajęć na świeżym powietrzu przez cały rok, od jazdy na nartach i snowboardzie po wędrówki i kolarstwo górskie.

Ruszaj na stoki w ośrodku narciarskim Kopaonik, gdzie imponujące trasy narciarskie są odpowiednie dla wszystkich poziomów umiejętności. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, czy po raz pierwszy stawiasz czoła śniegowi, ekscytujące trasy zjazdowe Kopaonik to obowiązkowy punkt Twojej wycieczki.

Latem park przekształca się w raj dla miłośników pieszych wędrówek z siecią szlaków prowadzących do panoramicznych punktów widokowych, kaskadowych wodospadów i spokojnych górskich jezior.

Poszukaj rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym rysi, wilków i orłów przednich, zamieszkujących różnorodne ekosystemy parku.

Park Narodowy Góry Šar: Dziedzictwo kulturowe, dzika przyroda i góry

Park Narodowy Góry Šar obejmuje rozległy obszar dzikiej przyrody i stanowi naturalną granicę między Macedonią a Serbią.

Pełen surowego piękna park jest domem dla szerokiej gamy flory i fauny, z ponad 1500 gatunkami roślin i nieuchwytną przyrodą zamieszkującą jego różnorodne siedliska. Wypatruj niedźwiedzi brunatnych, orłów i ponad 147 gatunków motyli.

Oprócz górzystych krajobrazów, góra Šar charakteryzuje się bogatą historią i kulturą. Region ten był zamieszkany od tysięcy lat, a ślady osadnictwa ludzkiego sięgają czasów starożytnych.

W całym parku można zobaczyć średniowieczne cerkwie, klasztory, fortyfikacje i tradycyjne wioski, które oferują wgląd w bogate dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Łatwo zrozumieć, dlaczego ten historycznie ważny obszar został nominowany do programu Światowego Dziedzictwa UNESCO.