O nas
Kontakt

„Bardzo fińska rzecz”: duża bateria piaskowa do magazynowania energii wiatrowej i słonecznej przy użyciu pokruszonego steatytu

Laura Kowalczyk

Loviisan Lämpö and Polar Night Energy met at Pornainen district heating plant, where the new sand battery will be built.

Bateria będzie w stanie zmagazynować tygodniowe zapotrzebowanie na ciepło w zimie – jak to działa?

Ogromna bateria piaskowa ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w fińskim mieście.

Magazyn na skalę przemysłową w Pornainen w południowej Finlandii będzie największą na świecie baterią piasku, gdy zostanie oddana do użytku w ciągu roku.

Możliwość magazynowania 100 MWh energii cieplnej z energii słonecznej i wiatrowych, umożliwi mieszkańcom wyeliminowanie ropy z sieci ciepłowniczej, przyczyniając się do ograniczenia emisji o prawie 70 proc.

„Budowa wielkoskalowego magazynu energii cieplnej, który będzie jednocześnie głównym zakładem produkcyjnym w sieci ciepłowniczej Pornainen, to ekscytujące” – mówi Liisa Naskali, dyrektor operacyjna w Polar Night Energy, firmie stojącej za innowacją.

„To znaczący krok w zwiększaniu skali technologii akumulatorów piaskowych”.

Baterie piaskowe są w Finlandii coraz większe

Nowa bateria piaskowa o mocy 1 MW ma prekursora. W maju 2022 r. firma Polar Night Energy zamontowała mniejszy projekt w elektrowni w mieście Kankaanpää.

Uruchomiony w chwili, gdy Rosja odcięła dostawy gazu w odwecie za Finlandię po przystąpieniu do NATO projekt był aktualnym przykładem tego, jak można wykorzystać energię odnawialną w nowy sposób.

TylkoGliwice Green rozmawiał wcześniej z młodymi fińskimi założycielami, Tommim Eronenem i Markku Ylönenem, którzy opracowali tę technologię.

Piasek znajdujący się w silosie w elektrowni Vatajankoski w Kankaanpää może magazynować ciepło w temperaturze około 500°C przez kilka miesięcy.
Piasek znajdujący się w silosie w elektrowni Vatajankoski w Kankaanpää może magazynować ciepło w temperaturze około 500°C przez kilka miesięcy.

„Rozmawialiśmy o tym, jak – gdybyśmy mieli swobodę zaprojektowania społeczności dla siebie – jak moglibyśmy rozwiązać problem energii w tak zamkniętym środowisku?” Markku powiedział o inspiracji stojącej za Polar Night Energy w 2018 roku.

„Wtedy dość szybko, szczególnie tutaj, na północy, pojawia się problem magazynowania energii jeśli starasz się wytwarzać energię tak czysto, jak to możliwe.

Przyjaciele zaczęli bawić się pomysłami i wylądowali na piasku jako niedrogim sposobie przechowywania dużej ilości energii elektrycznej generowanej, gdy świeci słońce lub wieje silny wiatr.

Okazuje się, że ziarenka piasku są zaskakująco pojemne, jeśli chodzi o magazynowanie energii.

Znalezienie sposobu na przechowywanie tych zmiennych odnawialnych źródeł energii jest sednem uwolnienia ich pełnego potencjału. Lit Baterie sprawdzają się dobrze w określonych zastosowaniach, wyjaśnia Markku, ale pomijając kwestie środowiskowe i kosztowny, nie są w stanie pobrać ogromnej ilości energii.

Okazuje się, że ziarenka piasku są zaskakująco pojemne, jeśli chodzi o magazynowanie energii.

Bateria piaskowa w Pornainen będzie około 10 razy większa niż ta, która nadal działa w elektrowni Vatajankoski w Kankaanpää. Start-up podłączył już wcześniej instalację pilotażową do sieci ciepłowniczej miasta Tampere.

Jak więc dokładnie działają baterie piaskowe?

To dość prosta konstrukcja – stwierdziła Polar Night Energy o swoim prototypie. Wysoka wieża jest wypełniona piaskiem niskiej jakości i ładowana ciepłem pochodzącym z nadmiaru słońca i wiatru Elektryczność.

Dzieje się to w procesie zwanym ogrzewaniem rezystancyjnym, podczas którego ciepło wytwarzane jest w wyniku tarcia powstającego, gdy prąd elektryczny przepływa przez dowolny materiał niebędący nadprzewodnikiem. Gorące powietrze krąży następnie w zbiorniku poprzez wymiennik ciepła.

Naukowcy korzystają
Naukowcy wykorzystują „dość złożone” modelowanie wymiany ciepła wewnątrz systemu rurociągów w celu magazynowania i uwalniania energii.

Piasek może magazynować ciepło w temperaturze około 500°C przez kilka dni, a nawet miesięcy, zapewniając zimą cenny magazyn tańszej energii. W razie potrzeby akumulator rozładowuje gorące powietrze – podgrzewając wodę w sieci ciepłowniczej. Na przykład w Kankaanpää odnoszą korzyści domy, biura, a nawet lokalny basen.

„Naprawdę nie ma tam nic nadzwyczajnego” – mówi Markku o magazynie. „Złożona część dzieje się na komputerze; musimy wiedzieć, w jaki sposób energia lub ciepło przemieszcza się wewnątrz magazynu, abyśmy przez cały czas wiedzieli, ile jest dostępne oraz w jakim tempie możemy rozładować i naładować”.

W jaki sposób bateria piaskowa będzie służyć mieszkańcom Pornainen?

Po udoskonaleniu algorytmów ładowania firma Polar Night Energy jest teraz gotowa do zwiększenia skali technologii przechowywania w Pornainen.

Po ukończeniu nowa bateria zostanie zintegrowana z siecią Loviisan Lämpö, ​​fińskiej firmy ciepłowniczej, która dostarcza ciepło na ten obszar.

„Loviisan Lämpö zmierza w kierunku bardziej przyjaznej dla środowiska produkcji energii. Dzięki baterii piaskowej możemy znacznie zmniejszyć energię wytwarzaną w procesie spalania i całkowicie wyeliminować zużycie oleju”, mówi dyrektor generalny Mikko Paajanen.

Polar Night Energy – z dyrektorem technicznym Markku Ylönenem w środku – bada farmę wiatrową zeszłej zimy.
Polar Night Energy – z dyrektorem technicznym Markku Ylönenem w środku – bada farmę wiatrową zeszłej zimy.

Projekt jest również zgodny z planami Pornainena dotyczącymi neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Wiele budynków, w tym szkoła ogólnokształcąca, ratusz i biblioteka, korzysta z sieci ciepłowniczej.

Burmistrz Pornainen Antti Kuusela twierdzi, że gmina „z zadowoleniem przyjmuje wszystkie innowacyjne projekty rozwojowe, które redukują emisje w operacjach ciepłowniczych i przyczyniają się do rozbudowy sieci”.

Oczekuje się, że w sumie bateria piaskowa wyeliminuje 160 ton emisji równoważnych dwutlenku węgla rocznie. Oczekuje się, że oprócz odzwyczajenia miasta od ropy naftowej, spalanie zrębków drzewnych spadnie o 60 procent.

Zdolność magazynowania energii cieplnej akumulatora odpowiada prawie miesięcznemu zapotrzebowaniu na ciepło latem i tygodniowemu zapotrzebowaniu zimą w Pornainen, twierdzi Polar Night Energy.

Szacuje się, że budowa i testowanie akumulatora o wysokości 13 metrów i szerokości 15 metrów zajmie około 13 miesięcy, co oznacza, że ​​powinien zapewnić mieszkańcom ciepło na długo przed zimą 2025 r.

Czy piasek jest materiałem zrównoważonym?

„Chcieliśmy znaleźć coś, co można kupić niemal wszędzie na świecie” – powiedział Markku. Ale czy piasek jest tak wszechobecny, jak mogłoby się wydawać?

Z najnowszego holenderskiego badania wynika, że ​​w ciągu najbliższych 40 lat popyt na materiały budowlane wzrośnie o 45 procent. Piasek budowlany jest zazwyczaj wydobywany z rzek i jezior oraz z „piratów piaskowych”.' przyspieszają jego utratę w tych ekosystemach.

Mierzeja na rzece Mekong w północno-wschodniej Tajlandii.
Mierzeja na rzece Mekong w północno-wschodniej Tajlandii.

Jednak dla fińskich inżynierów nie ma większego znaczenia, skąd pochodzi piasek. Chociaż początkowo używano piasku budowlanego (w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych), baterie piaskowe współpracują z dowolnym materiałem piaskopodobnym, który ma wystarczająco dużą gęstość w ramach określonych parametrów termodynamicznych.

W Pornainen firma Polar Night Energy znalazła trwały materiał w postaci pokruszonego steatytu; produkt uboczny produkcji kominków akumulacyjnych przez fińską firmę.

„Tulikivi to dobrze znana i tradycyjna firma” – mówi Naskali. „Satyt, którego używają, to produkt bardzo fiński”.

„Zawsze wybieramy nośnik energii cieplnej w oparciu o potrzeby klienta. Badanie i testowanie różnych materiałów ma dla nas kluczowe znaczenie, aby móc korzystać z materiałów odpowiednich pod względem właściwości, opłacalności i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym,” ona dodaje.

Polar Night Energy ma duże ambicje rozpowszechnienia swojej technologii na całym świecie.

Jak Markku powiedział nam w 2022 roku, „chcemy jak najszybciej zbudować sto razy większe magazyny na całym świecie”.