O nas
Kontakt

Skany MRI w kierunku raka prostaty mogą doprowadzić do znacznego zmniejszenia liczby zgonów u mężczyzn powyżej 50 roku życia, wynika z nowych badań

Laura Kowalczyk

Skany MRI w kierunku raka prostaty mogą doprowadzić do znacznego zmniejszenia liczby zgonów u mężczyzn powyżej 50 roku życia, wynika z nowych badań

Naukowcy odkryli, że samo badanie krwi w celu wykrycia raka prostaty może być niewiarygodne, co prowadzi do nadrozpoznawalności i pomijania niektórych nowotworów.

Nowe badanie wykazało, że wykorzystanie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) do badań przesiewowych w kierunku raka prostaty oprócz badania krwi może poprawić diagnozę.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie BMJ Oncology, było pierwszym, w którym przyjrzano się zastosowaniu skanu MRI wraz z testem antygenu specyficznego dla prostaty (PSA).

To badanie krwi mierzy ilość PSA, białka wytwarzanego przez prostatę, we krwi, ponieważ może być wyższe u mężczyzn z rakiem prostaty. Podwyższony poziom PSA (3 ng/ml lub więcej) może być oznaką raka prostaty.

Ale według brytyjskiej National Health Service (NHS) test może być niewiarygodny: trzech na czterech mężczyzn z podwyższonym poziomem nie będzie miało raka, podczas gdy jeden na siedmiu mężczyzn z rakiem prostaty może mieć normalny wynik PSA.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London (UCL) i King’s College London, opublikowane we wtorek, wykazało, że 15 z 29 uczestników, u których wykryto poważnego raka prostaty, miało niski wynik PSA, co oznacza, że ​​nie zostaliby skierowani na dalsze badania na podstawie tylko na badaniu krwi.

„Myśl, że połowa mężczyzn z klinicznie istotnym rakiem miała PSA poniżej 3 ng/ml i byliby pewni, że nie mają raka na podstawie samego testu PSA, jest otrzeźwiająca i przypomina o potrzebie rozważenia nowego podejścia do badań przesiewowych w kierunku raka prostaty” – powiedziała Caroline Moore, urolog z Wydziału Chirurgii i Nauk Interwencyjnych UCL w oświadczeniu.

„Nasze wyniki dają wczesną wskazówkę, że MRI może zaoferować bardziej niezawodną metodę wczesnego wykrywania potencjalnie poważnych nowotworów, z dodatkową korzyścią, że mniej niż jeden procent uczestników miał„ nadmierną diagnozę ”choroby niskiego ryzyka” – dodała.

Około 16 procent z ponad 300 uczestników, mężczyzn w wieku od 50 do 75 lat, miało badanie MRI, które wskazywało na raka, a większość z nich miała test PSA niższy niż 3 ng/ml.

Poprzednie badania wykazały, że użycie rezonansu magnetycznego może zmniejszyć częstość zbyt dużej liczby diagnoz i pomóc prawie jednemu na czterech mężczyzn uniknąć biopsji, która jest procedurą inwazyjną.

Przyszły krajowy pokaz na horyzoncie

Obecnie w Wielkiej Brytanii nie ma krajowego programu badań przesiewowych w kierunku raka prostaty, ale mężczyźni w wieku powyżej 50 lat mogą poddać się badaniu PSA, jeśli mają objawy lub są zaniepokojeni rakiem prostaty.

Wielu mężczyzn z wczesnym rakiem prostaty nie będzie miało objawów, ale bardziej zagrożeni są czarnoskórzy mężczyźni, mężczyźni powyżej 50 roku życia i osoby z rodzinną historią raka prostaty, zgodnie z Prostate Cancer UK.

Organizacja charytatywna dodała, że ​​zmiany w oddawaniu moczu mogą być oznaką raka prostaty, ale częściej są oznaką powiększenia prostaty, która jest stanem łagodnym.

Według Cancer Research UK w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano raka prostaty u około 47 000 mężczyzn, a około 12 000 umiera rocznie w tym kraju.

Autorzy badania stwierdzili, że czarni mężczyźni byli pięć razy mniej skłonni do zapisania się na badanie niż biali mężczyźni, mimo że byli bardziej narażeni na raka prostaty i że każdy krajowy program badań przesiewowych będzie musiał zachęcać czarnych mężczyzn do poddania się badaniu.

„Wskaźnik umieralności na raka prostaty w Wielkiej Brytanii jest dwa razy wyższy niż w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Hiszpania, ponieważ nasze poziomy testów są znacznie niższe niż w innych krajach” – powiedział Mark Emberton, główny autor badania z UCL Cancer Institute.

„Biorąc pod uwagę, jak wcześnie wykryty rak prostaty jest uleczalny, jestem przekonany, że krajowy program badań przesiewowych znacznie zmniejszy śmiertelność z powodu raka prostaty w Wielkiej Brytanii” – powiedział.

„Jest dużo pracy do wykonania, aby doprowadzić nas do tego punktu, ale wierzę, że będzie to możliwe w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat”.