O nas
Kontakt

Skradziony obraz Van Gogha wraca na wystawę

Laura Kowalczyk

This image provided by the Groninger Museum on Monday March 30, 2020, shows Dutch master Vincent van Gogh

Skradziony obraz Van Gogha ponownie wystawiono w Holandii po tym, jak w zeszłym roku zwrócono go w torbie IKEA.

Obraz „Ogród plebani w Neuen wiosną” z 1884 r. autorstwa holenderskiego artysty Vincenta van Gogha został wystawiony po raz pierwszy od kradzieży w 2020 r.

Obraz znajduje się w Depot Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie, po czym od 29 marca powróci do swojego domu w Groninger Museum w Groningen w ramach wystawy „150 lat Muzeum Groninger – za kulisami”.

„Ogród plebani w Neuen wiosną” został skradziony z Muzeum Singera Larena, dokąd został wypożyczony z Groningen 30 marca 2020 r. Jest to jeden z pierwszych obrazów artysty o wartości 3–6 mln euro. Zniknięcie arcydzieła spowodowało zakrojone na szeroką skalę poszukiwania sprawców.

Chociaż holenderskiej policji udało się schwytać zarówno złodzieja (nazywanego Nilsem K), jak i mężczyznę, który zamówił obraz (nazywanego Peterem Royem K), miejsce pobytu obrazu pozostało nieznane.

Dopiero Arthur Brand, holenderski śledczy zajmujący się przestępstwami związanymi z dziełami sztuki, znany jako „Indiana Jones świata sztuki”, skontaktował się z osobą mającą dostęp do obrazu, a pojawiła się nadzieja na jego powrót.

Brand zadbał o to, aby tożsamość osoby pozostała anonimowa, a niezidentyfikowany mężczyzna podrzucił obraz do swojego domu w Amsterdamie 11 września 2023 r. Obraz został podrzucony w niebieskiej torbie IKEA, zanim kontakt przepadł w noc.

Muzeum Singera w Laren, skąd skradziono obraz
Muzeum Singera w Laren, skąd skradziono obraz

Po zweryfikowaniu autentyczności obrazu z pomocą Andreasa Blühma, dyrektora Muzeum Groninger, który czekał za rogiem, powrót „Wiosennego ogrodu plebani w Neuen” trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie.

Od tego czasu obraz został oceniony przez konserwatora Marjana de Vissera w Depot Boijmans Van Beuningen. De Visser stwierdził, że został uszkodzony w wyniku kradzieży i jest w trakcie renowacji.

W ramach renowacji de Visser odkrył także nowe informacje na temat pierwotnego montażu i tematyki. Van Gogh pierwotnie planował, że obraz będzie przedstawiał zimową scenę, ale później zmienił ją na wiosenną.

De Visser odkrył również, że obraz został pierwotnie namalowany na płótnie i wkrótce przymocowany do drewnianej ramy, w przeciwieństwie do pierwotnie zakładanej metody papieru na panelu.