O nas
Kontakt

Rosja i Ukraina zakończyły nową wymianę jeńców wojennych

Laura Kowalczyk

Ukrainian prisoners of war pose for a photo after a prisoner exchange with Russia.

Wymiana za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich następuje w chwili, gdy dwa kraje znajdują się w bliskim impasie na południowo-wschodnim froncie Ukrainy.

Rosja i Ukraina przeprowadziły nową wymianę więźniów, w ramach której po 100 żołnierzy z każdej strony wróciło do domu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że większość powracających jeńców wojennych została schwytana podczas długiej obrony Mariupola na początku wojny, dodając, że łącznie z niewoli rosyjskiej uwolniono ponad 3100 Ukraińców.

Radość była także widoczna wśród żołnierzy rosyjskich, których przewieziono do Moskwy „na leczenie i rehabilitację w placówkach medycznych”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wystąpiły w roli pośrednika w umowie, podobnie jak miało to miejsce przy innych okazjach w konflikcie.

Poprzednia wymiana więźniów została udaremniona w zeszłym miesiącu, gdy rozbił się rosyjski wojskowy samolot transportowy, na pokładzie którego rzekomo znajdowało się 65 ukraińskich jeńców wojennych. Jednak nadal nie jest jasne, co dokładnie się stało.

Moskwa upiera się, że Ukraina zestrzeliła samolot amerykańską rakietą Patriot, a badania genetyczne szczątków odnalezionych na miejscu katastrofy potwierdziły tożsamość zabitych.

Ukraina zaprzecza jednak, jakoby w wyniku zdarzenia zginął którykolwiek z jej żołnierzy.

Do wymiany zdań doszło nawet wtedy, gdy Rosja w dalszym ciągu uderzała Ukrainę uderzeniami dalekiego zasięgu, podczas gdy Ukraina robiła to coraz częściej, gdy Ukraińcy próbowali atakować kluczowe punkty daleko za linią frontu, uderzając nawet w cele za rosyjską granicą.

Oba kraje znajdują się w skutecznym impasie na polu bitwy, a na czele konfliktu znajdują się drony i rakiety.