O nas
Kontakt

Skrajnie prawicowa partia Firebranda Zemmoura dołącza do grupy ECR w Parlamencie Europejskim

Laura Kowalczyk

Eric Zemmour

Rekonkwista! partia kontrowersyjnego, skrajnie prawicowego francuskiego polityka Érica Zemmoura dołączyła do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) w Parlamencie Europejskim.

Posunięcie to ma dać frakcji ECR niewielki impuls przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, podczas których eurosceptyczna formacja ma osiągnąć znaczne zyski w obliczu przewidywanego skoku poparcia dla partii prawicowych.

Powtórzyć sondaże na poziomie od 5% do 7% szacowanych głosów we Francji, co może oznaczać zdobycie przez nią sześciu mandatów w Parlamencie Europejskim po czerwcowych głosowaniach.

Partia była wcześniej powiązana ze skrajnie prawicową grupą Tożsamość i Demokracja (ID), do której należą m.in. włoska Lega, Alternatywa dla Niemiec (AfD), a także jej francuski konkurent Rassemblement National.

Eurodeputowany Nicolas Bay, jedyny unijny poseł Reconquête, który odszedł z Rassemblement National w 2022 r., dołączy teraz do ECR.

ECR to polityczna siedziba wybitnych sił, takich jak polskie Prawo i Sprawiedliwość (PiS), hiszpański Vox, Szwedzcy Demokraci i włoscy Bracia Włoscy, których przywódczyni Giorgia Meloni jest przewodniczącą partii paneuropejskiej.

Według agencji prasowej ANSA, witając Reconquête w swojej grupie, współprzewodnicząca ECR Nicola Procaccini powiedziała, że ​​partia Zemmoura „ma trudności ze znalezieniem punktów wspólnych” ze swoim niemieckim partnerem AfD z grupy ID.

W ostatnich tygodniach w całych Niemczech rozprzestrzeniły się gwałtowne protesty po tym, jak ukazały się doniesienia, że ​​czołowi przedstawiciele AfD spotkali się z twardogłowymi, aby omówić możliwe masowe deportacje osób obcego pochodzenia z Niemiec.

Zemmour jest znany ze swoich twardych poglądów antyimigracyjnych i antyislamskich. Francuski sąd uznał go wcześniej za winnego mowy nienawiści w związku z komentarzami, jakie wygłaszał na temat dzieci-migrantów bez opieki. Podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji w 2022 r. propagował skrajnie prawicową teorię spiskową dotyczącą wielkiego zastąpienia.

„Nasi posłowie do PE zasiądą zatem u boku naszych sojuszników, których idee nabierają tempa na całym kontynencie” – powiedział Zemmour na platformie społecznościowej X. „Im więcej będziemy mieć posłów do PE, tym silniejsza będzie prawica w Parlamencie Europejskim”.

Współprzewodnicząca Reconquête Marion Maréchal, która dołączyła do Rassemblement National po opuszczeniu Rassemblement National swojej ciotki Marine Le Pen, poprowadzi partię w wyborach europejskich. Ona zabrał do X przyjąć tę wiadomość, ślubując bronić „tożsamości narodów i naszej cywilizacji w obliczu imigracji i islamizacji” oraz chronić „nasze wartości w obliczu przebudzenia”.

Posunięcie było ostro krytykowany przez nowo wybraną przywódczynię parlamentarnej liberalnej grupy Odnów Europę Valérie Hayer z partii Renesans Emmanuela Macrona, która zasugerowała, że ​​grupa ECR przekroczyła „czerwoną linię”.

W obliczu narastających spekulacji, że ECR pragnie wzmocnić swoje członkostwo przed czerwcowym decydującym głosowaniem. Badania sugerują, że ostateczny kształt parlamentu może zależeć od partii, które nie wybrały jeszcze swoich frakcji.

Krążą pogłoski, że partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbána również rozważa dołączenie do partii Meloniego, co mogłoby zwiększyć liczbę mandatów ECR o 14.

Fidesz opuścił centroprawicową Europejską Partię Ludową, obecnie największe ugrupowanie w parlamencie, w 2021 roku i od tego czasu pozostaje niezrzeszony.