Z niedawnego badania wynika, że ponad 11 milionów Brytyjczyków ma oszczędności mniejsze niż 1000 funtów. TylkoGliwice spogląda wstecz na liczby i podsumowuje sytuację w pozostałej części Europy.
Z nowego raportu Fundacji ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji wynika, że co trzecia osoba dorosła w Wielkiej Brytanii w wieku produkcyjnym ma na koncie oszczędnościowym mniej niż 1000 funtów (1175 euro).
Oznacza to, że ponad 11 milionów ludzi może mieć trudności z radzeniem sobie w trudnych czasach, takich jak kryzysy rodzinne lub brak możliwości zaoszczędzenia wystarczającej ilości pieniędzy na emeryturę.
Kryzys kosztów życia zmusił osoby posiadające niewielkie oszczędności do zaciągania pożyczek, kiedy tego potrzebują. Nawet ci, którzy mieli oszczędności przekraczające 1000 funtów – około 18% – zgłosiły korzystanie z kart kredytowych, debetu lub pożyczek od formalnych pożyczkodawców w celu pokrycia codziennych wydatków w okresie od lipca 2023 r. do października 2023 r.
Fundacja na rzecz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji również znalazła bezpośredni związek między niskimi oszczędnościami a złym zdrowiem psychicznym. Niskie oszczędności mogą prowadzić do niepokoju i pogorszenia samopoczucia psychicznego. I odwrotnie, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego może utrudnić oszczędzanie, prawdopodobnie ze względu na wpływ na dochody.
Z tego samego badania wynika, że zniechęcające są także dane dotyczące oszczędności emerytalnych. Około 39% osób w wieku 22 lat, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny – obecnie 66 lat, ale w latach 2026–2028 liczba ta wzrośnie do 67/68, co stanowi łącznie 13 mln osób – nie zaoszczędziło wystarczająco dużo, aby móc przejść na emeryturę. Eksperci szacują, że docelowa stopa zastąpienia komfortowej emerytury wyniosłaby co najmniej dwie trzecie dochodów przedemerytalnych.
Reszta Europy
Z kolei oszczędzający w UE radzą sobie lepiej – w 2022 r. gospodarstwa domowe w UE zaoszczędzą średnio 12,7% swojego dochodu do dyspozycji. Jest to jednak znaczny spadek w porównaniu z 16,4% odnotowanymi w roku poprzednim, jak podał Eurostat.
Prym wiodą Niemcy ze średnimi oszczędnościami na poziomie 19,9%, co stanowi najwyższą stopę oszczędności brutto wśród członków UE w 2022 r. Za nimi plasują się Holandia z 19,4% i Luksemburg z 18,1%.
Stopę oszczędności poniżej 10,0% zanotowano w 2022 r. w przypadku 12 pozostałych członków UE. Wśród nich znalazły się Polska i Grecja, które odnotowały ujemne stopy odpowiednio -0,8% i -4,0% i wskazują, że wiele gospodarstw domowych wydaje więcej, niż wynosi ich dochód do dyspozycji brutto.
Podobnie jak Wielka Brytania, oszczędzający ci albo wydali nadwyżkę środków zgromadzonych w poprzednich okresach, albo zaciągali pożyczki, aby sfinansować swoje wydatki.