O nas
Kontakt

Słowacja planuje uwolnić się od węgla do 2024 r., czyli 6 lat wcześniej niż pierwotnie planowano

Laura Kowalczyk

Slovakia originally slated its coal phaseout for 2030 but has now expedited this to mid-2024.

Słowacja pierwotnie planowała wycofanie się z węgla na 2030 r., ale obecnie przyspieszyła to do połowy 2024 r.

Słowacja wstrzymała w tym tygodniu produkcję w swojej ostatniej elektrowni węglowej. Energia elektryczna będzie teraz pochodzić prawie w całości ze źródeł nuklearnych i odnawialnych.

Elektrownia Vojany zlokalizowana w powiecie Michalovce we wschodniej Słowacji została otwarta w 1966 roku.

Spółka Slovenské elektrárne, będąca właścicielem elektrowni, ogłosiła, że ​​od czerwca 2024 r. cała energia elektryczna wytwarzana w tym kraju Europy Wschodniej będzie wolna od bezpośredniego CO2.

Słowacja pierwotnie planowała wycofanie się z węgla na 2030 r., ale teraz przyspieszyła ten proces do połowy 2024 r., kiedy to dołączy do Belgii, Austrii, Szwecji i Portugalii jako kraj wolny od węgla.

Słowacja będzie wolna od węgla do połowy 2024 roku

Elektrownia węglowa Vojany ma jeszcze dwa bloki o mocy 110 MW każdy i od tego tygodnia nie będzie już produkować. Do końca czerwca całkowicie zakończy działalność.

Operator Slovenské elektrárne testował spalarnie odpadów i biomasy, ale doszedł do wniosku, że to alternatywne źródło paliwa jest zawodne i niewystarczające.

Brak paliwa alternatywnego był także powodem zamknięcia pod koniec ubiegłego roku elektrowni węglowej Nováky.

Vojany, które w momencie budowy były największą elektrownią w byłej Czechosłowacji, od kilku lat borykają się z problemami gospodarczymi.

Właściciele twierdzą, że było to spowodowane długotrwałym spadkiem cen energii elektrycznej oraz wysokimi kosztami pozwoleń na emisję CO2 i węgla.

Według słowackiego dziennika „Dennikn” w ostatnich latach stacja prawie nie wytwarzała prądu.

Co stanie się z zamkniętymi elektrowniami węglowymi?

Właściciel Vojany, Slovenské elektrárne, zamierza przekształcić zamkniętą elektrownię w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań.

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej twierdzi, że oczyści znajdujące się na miejscu wysypisko śmieci i staw z osadami, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska.

Firma ma nadzieję zaadaptować stację do zastosowań ekologicznych, takich jak park fotowoltaiczny czy magazynowanie akumulatorów.