O nas
Kontakt

Odkryj historyczne centrum innowacji Técnico w Lizbonie

Laura Kowalczyk

Discover Lisbon

Ta nowoczesna przestrzeń jest idealnym miejscem spotkań naukowców, studentów i przedsiębiorców.

Od starego dworca kolejowego po centrum wiedzy i nauki, lizbońskie Centrum Innowacji Técnico to wielofunkcyjna przestrzeń eventowa, obejmująca całodobową przestrzeń do nauki, powierzchnie wystawiennicze i sale konferencyjne.

„Stary dworzec został przekształcony w otwarte forum dla miasta, a także osób studiujących w Instituto Superior Técnico i Uniwersytecie Lizbońskim. Staraliśmy się zachować jego wizerunek i połączyliśmy nowe materiały z wydajnymi technologiami bioklimatycznymi” – Miguel Amado, profesor w Instituto Superior Técnico (IST), powiedział TylkoGliwice.

Stacja Arco do Cego została otwarta na początku XX wieku. W latach 90., po tym jak wiele linii przestało działać, stał się dworcem autobusowym, a później na początku XXI wieku – parkingiem.

Zespół architektów z Centrum Innowacji Técnico, który kierował tym projektem, zdecydował się na materiały i projekty bioklimatyczne, które zwiększyłyby efektywność energetyczną budynku.

„To było miejsce, w którym znajdowały się tory kolejowe, które teraz zostało przebudowane. Było przeciągi, więc jest bardzo dobrze wentylowane. Dziś ta wymiana powietrza gwarantuje jakość powietrza wewnątrz budynku i dociera ono z dołu do góry. Dzięki termodynamice płynów zimne i gorące powietrze unosi się i jest oczyszczane za pomocą naszych systemów technicznych” – dodał Amado.

Dzięki temu projektowi kampus Alameda Uniwersytetu w Lizbonie ma teraz do dyspozycji dodatkowe 5000 metrów kwadratowych.

„Wiedza jest zwykle ukryta za drzwiami uczelni i jednostek badawczych. Wyciągnijmy ją na światło dzienne i pokażmy ludziom, dlaczego warto inwestować w wiedzę, inwestować w badania naukowe, rozwój i przedsiębiorczość. Jaka jest wartość? Co robimy „To jest główna koncepcja, którą tutaj prezentujemy to” – wyjaśnił Rogério Colaço, prezes Instituto Superior Técnico.

Projekt kosztował 13 milionów euro – Polityka Spójności Unii Europejskiej przeznaczyło 5,3 mln euro, podczas gdy Centrum Innowacji Técnico zapewniło 7,5 mln euro, czyli 58 procent całkowitego budżetu.

Sofia, która studiuje architekturę na IST, pomogła w zaprojektowaniu jednego z obszarów studiów: „Mamy jeden, w którym studenci mogą uczyć się w grupach lub indywidualnie, ze stołami, które mogą pomieścić więcej osób, i drugi, przy którym mogą uczyć się w bardziej komfortowe warunki.”

Aby uzyskać więcej informacji na temat raportu Aurory, kliknij wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.